مناطق استقرار نیروهای جدید آمریکا در لهستان تعیین شد

ایسنا نوشت: به گفته وزیر دفاع لهستان، این کشور شش محل را که عمدتا در مرزهای شرقی قرار دارند برای استقرار نیروهای بیشتر آمریکایی اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و آندژی دودا، همتای لهستانی وی، طی هفته پیش توافق کردند که آمریکا یک اسکادران هوایی متشکل از جنگنده‌های بدون سرنشین "ام کیو-۹" در لهستان ایجاد کند و نیز ۱۰۰۰ نیرو به جمع ۴۵۰۰ ارتشی آمریکایی در این کشور بیفزاید. لهستان نیز در قبال این توافق متعهد شده است که تمام هزینه‌های زیرساختی و اسکان این نیروها و همچنین جنگ‌افزارها را برای ساخت پایگاه هوایی پرداخت کند.

ماریوش بواشچاک، وزیر دفاع لهستان در اظهارات خود به رادیو لهستان، از تعیین شش مکان در خاک این کشور برای استقرار نیروهای آمریکایی به عنوان بخشی از قرارداد خبر داده است. این مکان‌ها طبق صحبت وی، طی هماهنگی دوجانبه تعیین خواهد شد. کشور لهستان از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به شمار می‌رود.

وی افزود: ما در تصمیم گیری دخیل خواهیم بود. من فعالانه و همراه ارائه طرح‌، روی جزئیات بحث می‌کنم. تقویت نواحی شرقی ناتو بسیار مهم است که طی آن شرق کشور ما نیز تقویت می‌شود و از هجوم متجاوزان احتمالی بازداری می‌کنیم. ما روی این موضوع تمرکز کرده‌ایم.

طی ماه‌های اخیر که گمانه زنی درخصوص تأسیس پایگاه نظامی توسط آمریکا و افزایش حضورش در لهستان بالا گرفته‌ بود، مقامات این کشور شرق اروپایی، "تهدید حمله روسیه" را دلیل احداث این پایگاه توسط آمریکا عنوان کرده‌اند.

این در حالی است که روسیه بارها اعلام کرده است که هیچگاه به کشورهای عضو ناتو حمله نخواهد کرد. طبق اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، ناتو به خوبی از عدم اقدام به حمله از سوی روسیه خبر دارد و این ادعاها را بهانه‌ای برای اعزام نیرو و تسلیحات بیشتر به مرزهای همسایگان روسیه قلمداد می‌کند.

23310311

کد خبر 1270918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =