واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران

مهر به نقل از ریانووستی نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور از بیانیه هسته ای امروز ایران متعجب نشده است.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به صحبت های سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که آمریکا از بیانیه ایران در مورد افزایش احتمالی تولید اورانیوم با غنای پایین، شگفت زده نشده است؛ این امر بر اساس سنت رفتار ۴۰ ساله آنها است.

اورتاگوس گفت: ما شاهد بودیم که بیانیه امروز با رفتار نظام ایران هماهنگ است.به گفته وی، آمریکا همچنان از ایران می خواهد که در تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای نباشد.

وی افزود: ایران همچنان در حال توسعه سلاح های موشکی است و تهدید به مسدود کردن تنگه هرمز می کند. این مسئله نه تنها یک چالش برای برجام، بلکه چالشی برای قوانین بین المللی نیز هست. ما نباید تسلیم شانتاژ هسته ای ایران شویم.

گفتنی است که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری که در مجتمع هسته‌ای آب سنگین اراک برگزار شد، اظهار داشت: ششم تیرماه (۲۷ ژوئن) از مرز تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور خواهیم کرد و علاوه بر آن، افزایش تولید به شدت بالا خواهد رفت و ما بعد از عبور از ۳۰۰ کیلوگرم، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با درجه پایین را از ۳.۶۷ درصد بیشتر خواهیم کرد.

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و عدم پایبندی اروپا به تعهدات برجامی، ایران چندی پیش اعلام کرد که با توجه به این شرایط مطابق متن برجام در مهلتی ۶۰ روزه برخی تعهدات خود را تا بازگشت اروپا به این توافقنامه جهانی، به حال تعلیق در می آورد.

23231
کد خبر 1271091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدی IR ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  0 0
  ایران هم به کارهای غیر قانونی سردمداران امریکایی چون لغو قرادادهای بین المللی مختلف و چپاول و غارت آسیا متعجب نشده است و آسیا اگر با توجه به موقعیت جغرافیای خود قدرت خودباوری داشته باشد سردمداران امریکایی نمی توانند آنها را زیر سلطه ببرنند، مثلا کشورهای عربی اگر بسمت آسیا بچرخند در چتر حمایتی آسیا، آسیا به آنها کمک می کند به خودباوری برسند
 • محمدی IR ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  0 0
  ایران هم از کارهای غیر قانونی سردمداران امریکایی چون لغو قرادادهای بین المللی مختلف و چپاول و غارت آسیا متعجب نشده است و آسیا اگر با توجه به موقعیت جغرافیای خود قدرت خودباوری داشته باشد سردمداران امریکایی نمی توانند آنها را زیر سلطه ببرنند، مثلا کشورهای عربی اگر بسمت آسیا بچرخند در چتر حمایتی آسیا، آسیا به آنها کمک می کند به خودباوری برسند