اظهارات وزیر نفت درباره جاسوسی مشتریان نفتی

وزیر نفت در این خصوص که آیا برخی مشتریان نفتی ما به دنبال جاسوسی هستند؟ گفت: «من نگفتم مشتری‌های ما جاسوس هستند، بلکه گفتم کسانی که به ما مراجعه می‌کنند، به اسم خرید نفت به قصد این‌که اطلاعاتی از چگونگی فروش نفتمان پیدا کنند، به سمت ما می‌آیند و ما این را می‌دانیم. »

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیژن نامدار زنگنه در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبری، اظهار داشت: «مواضع رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن مقتدرانه و حکیمانه بوده است. »

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برخی مشتریان نفتی ما به دنبال جاسوسی هستند یا خیر، افزود: «من نگفتم مشتری‌های ما جاسوس هستند، بلکه گفتم کسانی که به ما مراجعه می‌کنند، به اسم خرید نفت به قصد این‌که اطلاعاتی از چگونگی فروش نفتمان پیدا کنند، به سمت ما می‌آیند و ما این را می‌دانیم. »

زنگنه در ادامه عنوان کرد: «برخی که با اسم خرید نفت به ما مراجعه می‌کنند، به دنبال کسب اطلاعات هستند و می‌خواهند بدانند چگونه، با چه ترتیبات و ریزه کاری‌هایی به صادرات نفت می‌پردازیم. »

وی تصریح کرد: «این افراد متعلق به کشوری خاص نیستند. »

زنگنه در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین راهبرد ایران در برابر تحریم ها در بعد اقتصادی چیست؟ اظهار داشت: «صادرات بیشتر نفت و کالاهای غیرنفتی - پتروشیمی - که باید در هر دو مورد بکوشیم که تحریم‌ها را بشکنیم و تا الان هم این کار را کردیم، اما همه باید در داخل متحد شویم و کمک کنیم که این مرحله را پشت سر بگذاریم. »

وزیر نفت همچنین درباره وضعیت ادامه ساخت خط لوله صلح، گفت: «ما یادداشت تفاهم با گازپروم بیشتر از دو سال است که اعلام کرده‌ایم و آنها ماموریت دارند که بروند و موافقت هند و پاکستان را به‌دست بیاورند که هنوز این اتفاق رخ نداده است. »

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا مشخص شده در صورت تضمین اروپا برای خرید نفت از ایران چه میزان نفت به این کشورها صادر خواهد شد؟ متذکر شد: «هنوز اروپایی‌ها هیچ چیز را درباره تضمین خرید نفت به ما اعلام نکردند و استدلال‌شان این است که چون نفت را نه دولت‌های اروپایی، بلکه شرکت‌های خصوصی می‌خرند و آنها هم با آمریکا ارتباط دارند، پس از نفت ایران برداشت نمی‌کنند. »

زنگنه خاطرنشان کرد: «استدلال آنها برای توقف خرید نفت از ایران این است که قرار نیست دولت‌های اروپایی به خرید بپردازند، بلکه کار خرید را شرکت‌های خصوصی انجام می‌دهند و آنها نیز به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکایی‌ها، خرید نمی‌کنند. »

۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1271589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =