ری‌شهری: بنی‌صدر به من گفت عمامه‌ات را بر گردنت می اندازند و تو را در خیابان‌های تهران می‌گردانند/ به دنبال کودتا بود

انتخاب نوشت: حجت الاسلام والمسلمین محمدی ری‌شهری که در حال حاضر مسئولیت تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) را بر عهده دارد، خاطره ای از سال ۶۰ و در روزهای برکناری ابوالحسن بنی صدر از ریاست جمهوری در کتاب خود نقل کرده است.

خاطره مذکور بدین شرح است:

« در خردادماه سال ۱۳۶۰ روزی آقای غفوری، استاندار وقت خراسان، از من وقت ملاقات خواست و پس از هماهنگی به محل سکونتم (واقع در پادگان دوشان‌تپه) آمد و گفت: «همراه آقای بنی‌صدر با همواپیما به تهران می‌آمدیم، هنگامی که به قله دماوند رسیدیم، بنی‌صدر رو به من کرد و گفت: به ری‌شهری بگو به همین روشنی که اکنون قله دماوند را مشاهده می‌کنیم، می‌بینم که عمامه‌ات را بر گردنت انداخته‌اند و در خیابان‌های تهران او را می‌گردانند.»

این پیغام نشان می‌داد که او در جریان کودتایی علیه نظام است و اطمینان به موفقیت آن کودتا داد، من تلفنی این ماجرا با به آقای هاشمی رفسنجانی اطلاع دادم.

اهمیت موضوع ایجاب می‌کرد که هرچه زودتر پیغام بنی‌صدر را به اطلاع امام برسانم، به دفتر امام رفتم – ظاهرا – همین وقت بود که شهید باهنر (رضوان‌الله تعالی علیه) نیز در دفتر امام بود و گفت‌وگو راجع به تغییر موضع بیت امام نسبت به بنی‌صدر مطالبی اظهار کرد.

باری چند روزی پس از این پیغام، خدمت امام رسیدم و پیغام بنی‌صدر به خود را به اطلاع ایشان رساندم، اما احساس کردم که گویا امام باز هم می‌خواهد با او مدارا کند. آن‌چه در خاطر دارم این است که فرمود: «نگران نباشید اگر اصلاح نشد در نیم روزی مشکل را حل خواهم کرد.»»

منبع: محمدی ری‌شهری، محمد، خاطره‌ها جلد اول، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چ چهارم، ۱۳۸۸، صص ۱۷۳ و ۱۷۴.

پی‌نوشت: بنی‌صدر در تاریخ ۲۰ خرداد ۶۰ به فرمان امام خمینی از فرماندهی کل نیروهای مسلح برکنار شد. در تاریخ اول تیرماه نیز پس از تصویب عدم کفایت سیاسی او در مجلس، امام خمینی طی حکمی وی را از ریاست‌جمهوری عزل کرد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1271707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =