دستیار سابق کی‌روش مهمان سمینار دل‌بوسکه

ایران ورزشی نوشت:مارکار آقاجانیان در سمینار سرمربی سابق تیم ملی اسپانیا شرکت کرد.

مدت‌ها از مارکار آقاجانیان، دستیار کی‌روش در تیم ملی بی‌خبر بودیم. با پایان جام ملت‌های آسیا و رفتن کی‌روش دوره طولانی حضور آقاجانیان در تیم ملی هم به پایان رسید و او بعد از آن ترجیح داد چندان در رسانه‌ها حضور نداشته باشد. او حدود 8 سال در کادر فنی تیم ملی حضور داشت و مورد اعتماد مربی پرتغالی بود، هرچند هنوز هم برخی اصرار به این اشتباه دارند که کی‌روش دستیار ایرانی نداشت!

با آقاجانیان پس از حضورش در سمیناری با حضور ویسنته دل‌بوسکه، مربی مشهور اسپانیایی صحبت کردیم. سرمربی سابق اسپانیا در این همایش میهمان فدراسیون فوتبال ارمنستان بود و مربی سابق تیم ملی به عنوان میهمان در آن حضور داشت.

فدراسیون فوتبال ارمنستان رابطه خوبی با فدراسیون فوتبال اسپانیا برقرار کرده و بخش آموزش و آکادمی به مربیان اسپانیایی سپرده شده. خاویر مینیانو اسپانیایی هم در حال حاضر به عنوان بدنساز در کادر فنی تیم ملی ارمنستان فعال است. همین مربی که سابقه همکاری با دل‌بوسکه در تیم ملی اسپانیا را دارد، رابط بین این مربی و فدراسیون فوتبال ارمنستان بوده. دل‌بوسکه در این همایش همراه آنتونیو گرانده، دستیار همیشگی‌اش حاضر شده بود.

مارکار درباره شرکت در این سمینار گفت: «من به دعوت فدراسیون فوتبال ارمنستان و آرمن گولبوداغیان، سرمربی تیم ملی این کشور به این سمینار رفتم. استقبال خیلی خوبی از من شد و از آنها تشکر می‌کنم. 160 مربی در این همایش حاضر بودند، با وجود این جلسه در نظم و آرامش خیلی خوبی برگزار شد.»

او درباره صحبت‌های دل‌بوسکه در این جلسه گفت: «این مربی پرافتخار برخورد خیلی متواضعانه‌ای داشت، طوری که در شروع حرف‌هایش مدعی شد که برای یاد دادن نیامده و به دنبال تبادل نظر با مربیان است. او از تجاربش در تیم ملی اسپانیا و رئال مادرید گفت و درباره تفاوت‌های کار در باشگاه و تیم ملی صحبت کرد. او توضیح داد که چطور این تیم‌ها را در مسیر قهرمانی‌ قرار داده است.»

آقاجانیان اضافه کرد: «دل‌بوسکه توضیحات خوبی درباره چگونگی آماده کردن تیم از نظر تاکتیکی و روحی داد و از برقراری رابطه با بازیکنان بزرگ گفت. در اسپانیای دل‌بوسکه نیمی از بازیکنان از بارسا و نیمی دیگر از رئال می‌آمدند. نماد این تقابل پیکه و راموس بودند، ولی او شرح داد که چطور باید بازیکنانی که از باشگاه‌های بزرگ به تیم ملی می‌آیند را مدیریت می‌کرد.»

در این جلسه مینیانو هم درباره بدنسازی دقایقی صحبت کرد، همچنین گرانده که سابقه کار در کره جنوبی را هم دارد. آقاجانیان با اشاره به صحبت‌های این مربی گفت: «گرانده توضیح داد برای اینکه بازیکنان کره‌ای را بتواند به بالاترین سطح برساند، لازم بوده که 40 درصد بیشتر از بازیکنان اسپانیایی با آنها کار کند. او الگوی خوبی از تفاوت‌های مربیگری در اروپا و آسیا ارائه داد.»

مارکار درباره انگیزه‌اش از حضور در این همایش گفت: «من هشت سال در کنار کی‌روش بودم که یکی از بزرگترین مربیان جهان است و مشابه او را کمتر می‌توانید پیدا کنید. حضور در کنار این مربی برای من مثل یک دانشگاه بود و نکات خیلی زیادی از او آموختم. با این حال معتقدم فوتبال هر روز تغییر می‌کند، هرقدر یاد بگیرید، باز هم کم است و دائما باید به فکر آموختن نکات جدید باشید. بخش بزرگی از نکاتی که دل‌بوسکه گفت را قبلا از کی‌روش هم شنیده بودم، ولی حضور در این سمینارها همیشه موثر است و حرف‌های تازه‌ای دارد. کی‌روش هم همیشه تاکید داشت که همیشه جا برای آموختن نکات جدید در فوتبال وجود دارد.»

آقاجانیان درباره برنامه‌هایی که برای آینده دارد هم گفت: «در هفته‌های گذشته پیشنهاداتی از باشگاه‌های ایرانی داشتم. تیم‌های لیگ یکی بودند که نپذیرفتم. از لیگ برتر هم پیشنهاد بود که به توافق نرسیدیم. مهمترین موضوع برای من این است که باشگاه امکانات کافی داشته باشد تا بتوانم داشته‌هایم را انتقال دهم.»

254 41

کد خبر 1271953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =