بابک زنجانی از من شکایت کرد

سید حمید حسینی، فعال اقتصادی و صادر کننده فرآورده های نفتی از برخورد خود با بابک زنجانی در دوره اول تحریم‌ها گفت.

سید حمید حسینی عضو اتاق بازرگانی، در گفتگو با خبرآنلاین درباره نقش بابک زنجانی در دور زدن تحریم ها گفت: اتفاقا بابک رنجانی بازارهای ما را به هم ریخت و اگر ایشان نبود وضعیت درست تر پیش می رفت.

وی در پاسخ به سئوالی درباره علت شکایت بابک زنجانی از او گفت: من او را از نزدیک ندیدم. البته ایشان از من شکایتی کرده بود چون طبق اسنادی که من داشتم برایم مسجل شده بود که ماجرای ایشان ماجرایی فسادزاست و این موضوع را مطرح کردم که البته سبب شد وی شکایتی علیه من به دادگاه انقلاب ارائه دهد. من در آن دادگاه حضور یافتم و از خودم دفاع کردم اما باز هم در آن جلسه بابک زنجانی نیامد. بالاخره دادگاه بر پایه اسناد رای به تبرئه من داد اما می دانستم داستان ایشان جایی گره می خورد.

حسینی تاکید کرد: من می دانم بر اساس روابطی که داشت، یک میلیون و چهارصد هزار تن مازوت گرفته بود تا بفروشد. خوب ایشان هیچ تجربه ای در بازار نداشت، یادم هست خودم محموله فراورده نفتی داشتم در بندرعباس، با هر کدام از مشتریان تماس گرفتم، گفتند که با تخفیف ۲۰ تا ۵۰ دلاری می خرند، تعجب کردم و پرسیدم چه اتفاقی رخ داده، گفتند شرکت فال در امارات با قیمت های بسیار خوبی در حال فروش محموله است، اتفاقا من به شرکت "فال" زنگ زدم و از انها پرسیدم محموله را از کجا اوردید، گفتند از ایران. پیگیری های من رسید به شرکت نفت و آقایی جوان به نام بابک زنجانی؛ همان جا اعلام کردم که این شرکت قصد پرداخت پول ندارد، این شرکتی ورشکسته است که می خواهد خود را نجات بدهد پس پولی پرداخت نمی کند و منابع ما را حراج کرده است.خلاصه اینکه آنجا بود که اسم بابک زنجانی به گوشم خورد.

بابک زنجانی

او در جواب این پرسش که ماجرای فروش نفت خام چطور مطرح شد؟ ادامه داد: ببینید فروش نفت خام در بازار جهانی به این سادگی نیست، وی چند محموله نفت خام را گرفته بود اما فقط توانست یک محموله را بفروشد و بقیه محموله ها را بازپس داد و رقم آن از بدهی هایش کم شد. حالا برخی ادعای فروش نفت دارند، طبیعی است در این موقعیت حساس وزیر نفت و مجموعه همکارانش ابا دارند که نفت را به هر کسی بدهند و به هر پیشنهادی اعتماد کنند. در این بازار باید خیلی محتاط بود.

او در پاسخ به این سئوال که این تنها برخورد شما با پدیده ای به نام بابک زنجانی بود؟ توضیح داد: خیر. یک بار هم در کیش، نمایشگاهی برگزار شده بود، من با دوستی در حال بازدید از نمایشگاه بودم که دیدم یک غرفه خیلی شیک و بزرگ آنجا هست، دوست من گفت این غرفه متعلق به بابک زنجانی است، گفتم از کجا وی را می شناسی؟ گفت اتفاقا ایشان مشتاق دیدن تو هستند چون در بازار نفت تجربه دارید و او هم می خواهد وارد این بازار شود، البته هیچ گاه اسباب دیدار ما جور نشد، بعد هم که اسمش بالا گرفت و گفتند در نقل و انتقال پول همکاری می کند و خیلی وضعیت خوبی دارد.

او ادامه داد: یک بانک در مالزی زده بود و یک بانک در تاجیکستان اما نکته مهم این بود که کارهای مالی اش هم فیک بود. سوییفت تقلبی صادر می کرد، مثلا شرکت نفت به او پول داده بود حواله ای برای کسی صادر کند، سوییفت تقلبی صادر کرده بود تا نشان دهد پول را پرداخت کرده است. من معتقدم زنجانی ادم چندان پیچیده ای نبود، پرونده اش هم کاملا روشن است، بلوف زیاد می زد. از هر دری وارد شد اما در نهایت بازار ما را خراب کرد و نگذاشت ما روند طبیعی را داشته باشیم. یعنی در دوره تحریم خودش به عاملی برای به هم ریختن بازار ما تبدیل شد. حالا در این شرایط است که باید بگوییم مراقب به هم ریختن دوباره بازار باید بود.

 مشروح مصاحبه با سید حمید حسینی را اینجا بخوانید.  

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1272106

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
    0 1
    جالب بود