۰ نفر
۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
جهش خیره‌کننده نرخ طلا ادامه دارد

این تنها بازار جهانی نفت نیست که رشد قیمت را پذیرا شده است، بازار جهانی طلا نیز این روزها به کانون توجه سرمایه گذاران تبدیل شده است.

 به گزارش خبرآنلاین، تحولات رخ داده در منطقه خاورمیانه و همچنین بالا گرفتن تنش ها میان ایران و آمریکا مهمترین دلایل تحولات بازار جهانی نفت و طلا عنوان می شود.

 ناظران بین المللی معتقدند تقابل امریکا با چین، روسیه، ونزوئلا، هند و ورود به جنگ تجاری با این کشورهت، بحران را برای این شکور عمیق تر از پیش ساخته است.

 حالا در شرایطی که ارزش دلار در بازارهای جهانی می ریزد، نفت و طلا رکوردهای تازه ای را در بازار به ثبت می رسانند. رویترز در گزارشی تاکید کرده است: تمایل کم سابقه معامله‌گران برای فروش دلار باعث شد تا اسکناس سبز در یکی از پایین‌ترین سطوح امسال خود قرار گیرد.

در این گزارش آمده است: دلار در آخرین روز از معاملات هفتگی تحت فشار سنگینی از جانب افزایش احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا و افزایش تنش‌های بین آمریکا و ایران در اثر سقوط یک فروند پهپاد آمریکایی توسط ایران قرار گرفت. این فشارها باعث شدند تا دلار با فشار عرضه سنگینی مواجه شود و ارزش آن در برابر ارزهای امن نظیر ین به پایین‌ترین سطح ۵ ماه اخیر و در برابر یورو به پایین‌ترین سطح ۳ ماه اخیر برسد.

قیمت طلا

طلا رکورد زد

در عین حال قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۱۱ دلار و ۱۹ سنت معادل ۰.۸۱ درصد افزایش به ۱۳۹۹ دلار و ۶۳ سنت رسید.

عامل افزایش خیره کننده قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز رویکرد پولی انبساطی بانک های مرکزی بزرگ جهان و تنش ها بین ایران و آمریکا اعلام شده است. تحولاتی که سبب شد قیمت طلا روز جمعه از مرز ۱۴۰۰ دلار عبور کرد و در نزدیکی بالاترین رقم ۶ سال گذشته باقی ماند.

تسنیم نیز به نقل از رویترز نوشت: قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۱۱ دلار و ۱۹ سنت معادل ۰.۸۱ درصد افزایش به ۱۳۹۹ دلار و ۶۳ سنت رسید و بهترین عملکرد هفتگی در طی ۳ سال گذشته را به ثبت رساند. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۳ دلار و ۲۰ سنت معادل ۰.۲۳ درصد افزایش به ۱۴۰۰ دلار و ۱۰ سنت رسید.

اوایل دیروز قیمت طلا به بالاترین رقم از اوایل سپتامبر ۲۰۱۳ یعنی ۱۴۱۰ دلار و ۷۸ سنت رسیده بود. پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه از احتمال کاهش نرخ بهره در اواخر امسال خبر داد، قیمت فلز زرد بیش از ۵ درصد افزایش یافته است.

دیوید مگر، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «در تمام طول هفته اظهارنظرهای افزایشی موجب تقویت قیمت طلا شده است. به خصوص این حقیقت که بانک های مرکزی جهان در حال انبساطی تر کردن سیاست پولی خود هستند موجب تقویت قیمت کالاهای خام و به ویژه قیمت طلا شده است.

وی افزود، تنش ها در منطقه خاورمیانه بین ایران و آمریکا نیز در رشد قیمت طلا موثر بوده است. همچنین جنگ تجاری بین آمریکا و چین هنوز مایه نگرانی سرمایه گذاران است.

دونالد ترامپ، دیروز مدعی شد که ابتدا دستور حمله نظامی محدود به اهدافی داخل خاک ایران را صادر کرده، اما بعدا این دستور را لغو کرده است. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ایران یک پهپاد جاسوسی آمریکا را بر فراز آبهای سرزمینی اش سرنگون کرد. هنگام بروز وضعیت های خطیر سیاسی و اقتصادی، طلا معمولا به محلی امن برای سرمایه گذاری تبدیل می شود.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1272451

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =