پس‌لرزه‌های فراخوان انتخاباتی قالیباف/ چهره نزدیک به قالیباف: دنبال وحدت‌شکنی نیستیم/ نسخه شفابخش ارائه کردیم

درخواست محمدباقر قالیباف از جوانان برای حضور در انتخابات 98 موجی از واکنش ها را در پی داشت.

به گزارش خبرآنلاین، فراخوان اخیر محمدباقر قالیباف خطاب به جوانان برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را شاید بتوان یکی از رسمی ترین رفتارهای انتخاباتی سال 98  قلمداد کرد، فراخوانی که البته با واکنش‌هایی روبرو شد به طوریکه عده ای آن را حرکتی تبلیغی از سوی قالیباف برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم عنوان کردند و البته گروهی دیگر با رد ادعای حضور قالیباف در انتخابات، صدور فراخوان را رفتاری تشکیلاتی و با هماهنگی اصولگرایان دانستند. آنچنان که مهدی چمران در گفتگو با خبرآنلاین این فراخوان را مرتبط با انتخابات مجلس دانست اما آن را سازی جدا از تحرکات اصولگرایان قلمداد نکرد.(اینجا) محسن پیرهادی چهره نزدیک به قالیباف هم فراخوان شهردار اسبق تهران را در راستای تحرکات اصولگرایان دانسته و البته به برخی رفتارهای اصولگرایانه هم کنایه زده است.

نواصولگرایی، نفی اصولگرایی نیست/ قالیباف وحدت شکن نبوده است

محسن پیرهادی دبیر کل جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی حزب منتسب به قالیباف در گفتگویی که با ایلنا داشته به ابهامات درباره این فراخوان واکنش نشان داده است.

او در پاسخ به اینکه آیا بیانیه قالیباف به معنی حضور مستقل و لیست جداگانه او است، گفته است، قالیباف و جریان پیشرفت و عدالت، اگرچه در مقاطعی از عدم پایبندی به وحدت توسط گروه‌های دیگر اصولگرا آسیب دیده، اما هیچ‌گاه وحدت‌شکن نبوده است. در زمینه فراخوان اخیر هم، ایشان بنا دارند چهره‌های جدید و نسبتا جوانی را که از ظرفیت نمایندگی برخوردارند، با دعوت خود مردم، وارد صحنه کنند.

وی می گوید: در نهایت، همه ظرفیت ایجاد شده در سبد هم‌گرایی جریان انقلاب قرار خواهد گرفت و جمعیت پیشرفت و عدالت از این افراد، برای قرار گرفتن در فهرست‌های انتخاباتی جریان اصولگرا حمایت خواهد کرد.

پیرهادی درباره اینکه آیا قالیباف در جریان انتخابات پیش رو با گروه‌های دیگر اصولگرایی ائتلافی خواهد داشت، گفت: برای بحث ائتلاف، نیاز است که وارد مصادیق شویم و از نظر ما، برای ورود به مصادیق زود است. آنچه مهم‌تر از مصادیق است، توافق بر سر برنامه‌ها و رویکردهای کلانی همچون معرفی چهره‌های جدید به جامعه برای کاندیداتوری است.

وی ادامه داد: ما خود را در کنار تمام جریان‌های معتقد به مبانی اسلام و انقلاب می‌دانیم و با چهره‌ها و فعالان اصولگرا، جلسات مشترکی در راستای همگرایی برگزار می‌کنیم.

دبیرکل جمعیت عدالت و پیشرفت ایران اسلامی در تشریح نواصول‌گرایی مطرح شده توسط طیف منسوب به قالیباف گفت: نواصولگرایی، نفی اصولگرایی نیست، بلکه در برخی روش‌ها و به ویژه در نوع نگاه به نقش مردم، متفاوت است. پیش از این گفته‌ام که نواصول‌گرایی، نسخه‌ای شفابخش برای تن رنجور سیاست‌ورزی در ایران و حلال مشکلات مردم است.

قالیباف هماهنگ با اصولگرایان حرکت می کند؟

حمیدرضا فولادگر نماینده اصولگرای مجلس هم با اشاره به فراخوان اخیر قالیباف برای حضور نیروهای جوان در انتخابات مجلس شورای اسلامی، حرکت آقای قالیباف هماهنگ‌ شده و اقدامی جدا از نیروهای اصولگرا و انقلابی نبوده است، البته ایشان به عنوان چهره باسابقه کار اجرایی می‌تواند جداگانه اقداماتی انجام دهد ولی مشخصا بیانیه اخیر حرکتی موازی با جمنا و جریان اصولگرایی و نیروهای انقلابی نبوده است آقای قالیباف با اصولگرایان هماهنگی‌های لازم را انجام داده و این بیانیه را صادر کرده است، موضوع مهمی که باید دنبال شود یعنی زمینه‌ حضور نیروهای جوان در انتخابات فراهم شود البته این بدان معنا نیست که افراد باتجربه در مجلس شورای اسلامی حضور نداشته باشند.(اینجا)

بعید است قالیباف قصد ورود به انتخابات داشته باشد

مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس نیز با اشاره به فراخوان اخیر محمد قالیباف برای جوانان در انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: به نظر من این کار آقای قالیباف غیرطبیعی نبوده است. ایشان معمولا در انتخابات مختلف بی تفاوت نبوده است. من ایشان را اگرچه نزدیک به جریان سیاسی اصولگراست شخصیت مستقلی می‌دانم؛ ایشان شخصیتی مشابه آقای لاریجانی دارند و در فراخوان اخیر هم بیشتر بحث جوان‌گرایی را مطرح کرده که آن هم مورد تاکید رهبری بوده است. (اینجا)

27219

کد خبر 1272454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =