وزرای خارجه عراق و فرانسه درباره بحران خاورمیانه مذاکره کردند

فارس نوشت: وزرای خارجه عراق و فرانسه ضمن تماس تلفنی با یکدیگر درباره آخرین تحولات مربوط به منطقه و روابط دو جانبه بحث و تبادل نظر کردند.

«ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه روز شنبه با «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق تماس تلفنی برقرار کرد.

دفتر وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای گفت که «دو طرف عراقی و فرانسوی درباره روابط دوجانبه و مسایل مربوط به بازسازی عراق بحث و تبادل نظر کردند».

 به گزارش «بغداد الیوم»، در ادامه بیانیه آمده که «طرف‌های عراقی و فرانسوی درباره تقویت همکاری و اهمیت پاریس در تشریک مساعی برای بازسازی عراق از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری فرانسوی گفت‌وگو کردند».

ابعاد ویرانی در عراق، پس از پایان عملیات پاکسازی این کشور از نیروهای داعش، عظیم و هزینه آن بسیار سنگین است. طبق گزارش بانک جهانی که به سفارش دولت عراق تهیه شده، این کشور برای بازسازی خود در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به حدود ۸۸ میلیارد دلار نیاز دارد. این رقم بیش از کل بودجه دولت عراق برای سال جاری میلادی (۲۰۱۸) است. به همین خاطر عراق نفت‌خیز خود نیازمند کمک خارجی است.

وزارت خارجه عراق در ادامه بیانیه خود تاکید کرد که الحکیم و لودریان همچنین آخرین تحولات منطقه را مورد بررسی قرار داده و بر افزایش همکاری‌ها جهت آرام شدن اوضاع و تحقق ثبات و امنیت در منطقه در شرایط حساس کنونی تاکید کردند.

64231

کد خبر 1272689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =