باج‌گیری ترامپ از کشورهای عربی با معامله قرن/ اعتراض هماهنگ فتح و حماس

دو جنبش فتح و حماس مخالفت خود را بیانیه کاخ سفید در خصوص بخش اقتصادی "معامله قرن" که طی هفته جاری در کنفرانس منامه علنی خواهد شد، اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم،‌ منیر الجاغوب، رئیس دفتر اطلاع‌رسانی کمیساریای بسیج و سازماندهی جنبش فتح تصریح کرد: دولت آمریکا راه حل مبتنی بر استفاده از اموال عرب‌ها برای کشتن و از بین‌ بردن آرمان‌های سیاسی ملت فلسطین را پیشنهاد می‌دهد.

وی  از کشورهای عربی خواست به واشنگتن اجازه ندهند از آنها با این روش اهانت‌بار باج‌گیری کند و کشورهای عربی باید به جای آن برای مطرح ساختن مجدد طرح صلح و فراهم کردن حمایت مالی لازم برای اجرای آن اقدام کنند.

در همین راستا، عبداللطیف القانوع، سخنگوی جنبش حماس تاکید کرد که اظهارات جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و پیشنهادات اقتصادی وی، از اهداف کنفرانس بحرین برای تبدیل کردن مسئله ملت فلسطین به یک مسئله اقتصادی با هدف اجرایی کردن معامله قرن پرده برمی‌دارد.

القانوع همچنین تصریح کرد: فلسطینیان با این طرح مخالف هستند و به مبارزه‌شان برای ناکام گذاشتن معامله قرن ادامه خواهند داد.

سخنگوی جنبش حماس خاطرنشان کرد: دولت آمریکا همچنان این توهم را دارد که ملت فلسطین می‌تواند حق و حقوق و مقدسات خود را با هرگونه پروژه و پول مبادله کند.

 کاخ سفید پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخستین مرحله طرح صلح آمریکا در خاورمیانه موسوم به "معامله قرن" شامل سرمایه‌گذاری حدود ۵۰ میلیارد دلار در غزه، کرانه باختری، مصر، اردن و لبنان است.

بحرین در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن میزبان کارگاه اقتصادی با عنوان "صلح برای شکوفایی" خواهد بود.

هدف از این کارگاه اجرای طرح معامله قرن است که بر اساس آن فلسطینی‌ها مجبور هستند امتیازات ناعادلانه‌ای را به اسرائیل بدهند.

۵۰۵۰

کد خبر 1272799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =