کشف ۲ خمره تاریخی از دوره اشکانی حین عملیات گازکشی در دزفول

مهر نوشت: رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول از کشف دو خمره سفالی مربوط به دوره اشکانیان حین عملیات احداث خط لوله انتقال گاز برای منازل در بخش سردشت این شهرستان خبر داد.

حجت‎الله آریایی‎نیا اظهار کرد: شرکت گاز شهرستان دزفول به منظور لوله‎گذاری گاز برای منازل روستای گوروی بخش سردشت، به حفر کانال در منطقه اقدام کرد که در اثر این حفاری دو عدد خمره سفالی تاریخی از دل زمین کشف شد.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به تاریخی بودن منطقه چرا شرکت گاز پیش از عملیات حفاری از اداره میراث فرهنگی کسب مجوز نکرد، گفت: شرکت گاز فقط برای لوله‎کشی سراسری موظف به کسب مجوز از میراث فرهنگی است و با توجه به اینکه عملیات گفته‎شده سراسری نبود و مربوط به لوله‌کشی گاز برای منازل بود، این استعلام را انجام نداد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در ادامه عنوان کرد: پس از کشف این دو خمره، عملیات انتقال گاز توسط پایگاه حفاظت میراث فرهنگی دزفول و پاسگاه انتظامی سردشت چند روزی متوقف شد که پس از صحبت‌های انجام‎شده با سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان و واحد حقوقی این اداره‎کل، قرار بر این شد تا مجوز ادامه فعالیت شرکت گاز در این منطقه تحت نظارت کارشناس میراث فرهنگی صادر شود.

 افزود: بر همین اساس، کارشناس ما روزانه به عنوان ناظر در کنار کارگران شرکت گاز در محل عملیات حاضر است و با تهیه عکس و گزارش اداره میراث فرهنگی شهرستان را در جریان جزئیات عملیات قرار خواهد داد و بنا است چنانچه حین فعالیت اثری کشف شد، بلافاصله عملیات متوقف و مسئولان میراث فرهنگی به همراه هیأت همراه برای ثبت و ضبط اشیاء اعزام شوند.

آریایی‎نیا با بیان این‌که براساس نظریه کارشناس اداره میراث فرهنگی دزفول قدمت دو خمره کشف‎شده مربوط به دوره اشکانی است، اضافه کرد: اشیای مکشوف طی صورت جلسه‌ای از پاسگاه سردشت به منظور بررسی تحویل گرفته شده و به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان منتقل شد تا گزارش کامل، جامع، مستند و مصور درخصوص آن آماده و ارائه شود.

۴۶

کد خبر 1272832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =