صدر: پالرمو و سی‌اف‌تی تصویب نشوند هدیه بزرگی به ترامپ داده‌ایم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر میزان تصویب پالرمو و CFT به تاخیر بیفتد اقدامات تقابلی FATF بیشتر خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) در آخرین نشست خود در آمریکا تعلیق "اقدامات تقابلی" علیه ایران را برای یک دوره دیگر تمدید کرد. این کارگروه اما در ادامه تصمیم گیری خود درباره پرونده ایران خواستار تشدید نظارت کشورهای جهان بر موسسات مالی ایران شد، موضوعی که گفته می شود در نخستین گام میزان بازرسی‌ها نسبت به معاملات وعملیات بانکی مربوط به ایران را افزایش خواهد داد.

اگرچه عده‌ای این تمدید مهلت برای ایران را فرصتی جدید قلمداد کرده و بر اساس همین نگاه بر این نظرند که ایران نباید در بررسی و تصویب لوایح پالرمو و CFT تعجیل کند اما لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور، هربار تمدید مهلت ایران را آسیب‌زا خوانده و معتقد است: «اعلام اعمال اقدامات تقابلی بیشتر در آینده در ذیل تصمیم به تمدید تعلیق توسط FATF نگران کننده است و متاسفانه به صورت قدم به قدم در حال بازگشت به نقطه ابتدایی هستیم یعنی بازگشت اقدامات تقابلی و بی اثر شدن تعلیق که نباید اجازه بدهیم اینطور بشود.»

گفته می شود با هر بار تمدید مهلت ایران، اقدامات تقابلی بیشتری علیه ایران انجام می شود. اقداماتی که در هر بار بخشی از ظرفیت مبادلاتی ایران را محدود و کنترل‌پذیرتر می‌کند. به گفته معاون حقوقی رئیس جمهور از 9 مورد تعلیق اقدامات تقابلی، یک مورد در پایان خرداد ماه بازگشته و دو مورد دیگر شامل افزایش گزارش‌دهی‌ها و حتی گزارش‌دهی نظام‌مند و مستمر و بازرسی و حسابرسی بیرونی در صورت عدم تصویب لوایح باقیمانده پس از پایان دوره چهارماهه بازخواهد گشت بنابراین فقط اسم این مدت زمان چهارماهه را تعلیق می گذاریم در حالی که سه اقدام علیه ایران یا برگشته یا در حال برگشت است.

لوایح مرتبط با FATF هرچه زودتر تصویب شود به نفع ایران است
در همین زمینه محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تمدید تعلیق مجدد اقدامات تقابلی گروه مالی اقدام مشترک (FATF) به خبرآنلاین گفت: اف‌ای‌تی‌اف به دنبال آن است که لوایح پالرمو و CFT مسیر قانونی خود را طی کند اما اینکه این کارگروه بخواهد برای مجمع تعیین تکلیف کند قادر به آن نخواهد بود.

وی درباره برنامه مجمع برای تعیین تکلیف لوایح پالرمو و CFT، افزود: در مجمع کمیسیونی برای رسیدگی به این لوایح تشکیل شد اگرچه مدتی با تاخیر همراه بود اما پس از بررسی های انجام شده سوالاتی برای آقای رئیس‌جمهور ارسال کردند تا بخش‌های مختلف دولت به سوالات پاسخ دهد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آسیب های ناشی از تاخیر در تصویب و ضرورت تسریع در رسیدگی به لوایح مرتبط با FATF تاکید کرد: اگرچه با توجه به فرصت جدیدی که FATF داده دو الی ماهی فرصت وجود دارد اما به طور قطع لوایح مذکور هر چه زودتر تصویب شود به نفع جمهوری اسلامی است زیرا تمامی مبادلات خارجی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر پالرمو و CFT تصویب نشوند شعب خارجی بانک ها دچار مشکل جدی خواهند شد
صدر ادامه داد: درباره آسیب های عدم تصویب لوایح باید بگویم که اگر تصویب نشوند شعبات خارجی بانک های ایران به عنوان نخستین بخش بلافاصله با مشکل جدی مواجه شده و در بخش سرمایه گذاری هم همین گونه آسیب ها متوجه کشور خواهد شد.

وی تسریع در تصویب لوایح مرتبط با FATF را به نفع جمهوری اسلامی خواند و گفت: طبیعی است هر میزان تصویب پالرمو و CFT به تاخیر بیفتد اقدامات تقابلی FATF بیشتر خواهد شد، در این شرایط با توجه به فرصت سه تا چهار ماهه امیدواریم لوایح هر چه زودتر تصویب شوند.

اگر لوایح مرتبط با FATF تصویب نشوند هدیه بزرگی به ترامپ داده ایم
صدر با بیان اینکه تاخیر در تصویب لوایح مذکور منجر به تشدید نظارت‌ها شده و به ضرر ایران خواهد بود، افزود: همان طور که عرض کردم اگر لوایح را تصویب نکنیم هدیه بزرگی به ترامپ داده ایم زیرا او در حال گسترش تحریم ها علیه ایران است بنابراین تاخیر در تصویب لوایح مرتبط با FATF باعث می شود محدودیت‌های یکجانبه آمریکا، کم کم جنبه بین المللی پیدا کند به طوریکه حتی کشورهای دوست ایران هم همکاری اقتصادی و تجاری خود را با ایران قطع کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نطام درباره زمان بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع گفت: چون موضوع سوالات مجمع از دولت به چند وزارتخانه و مرکز اعم از وزرات امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و معاون حقوقی رئیس جمهور مرتبط است منتظریم تا به سوالات پاسخ داده شود تا در دستور کار قرار گیرد.

27219

کد خبر 1272934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  81 23
  دلواپسان براي عدم موفقيت روحاني دست به هر كاري ميزنند - دلواپسان چه ميدانند منافع ملي يعني چي
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  23 44
  این همه ترامپ تو سر و مغزش میزنه که ایران پالرمو را تصویب کنه پس واسه چیه؟؟؟؟ نگو که میخواد هدیه را پس بفرسته...
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  27 66
  اشتباه میکنی نباید تصویب کنیم
  • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
   50 12
   تصویب نکردیم که هی تحریم شدیم
 • ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  41 26
  جناب صدر تضــــــــــــــــــــــمیــــن می دهد امضای این معاهده گردن ایران را زیر تیغ نمی برد؟
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  24 36
  براي همينه كه آمريكا اصرار دارد هر چه سريعتر ايران به FATF بپيوندد ؟؟؟؟؟ واقعا كه
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  33 44
  آقای صدر برجام هدیه بزرگتری بود که دادیم وچیزی نگرفتیم
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  26 26
  واقعا متأسفم برای این تحلیل ها که رسانه ها هم اونها رو بازتاب می دهند و حمایت هم می کنند. خیلی روشن است که در شرایط تحریمهای ظالمانه و رو بازی کردن آمریکا بدون هیچ ملاحظه ای، با تصویب این لوایح فقط دست خود را برای دور زدن تحریمها می بندیم معلوم نیست طرفداراان این نظریه از کجا و چگونه نفع می برند که اینقدر روی این مسائل پافشاری می کنند خوب است که همیشه نیتجه پایداری را از یک طرف و نتیجه وا دادن و بازی مطابق میل حریف را از طرف دیگر دیده ایم. حداقل قواعد بازی را بلد باشیم و بعد تحلیل کنیم
 • US ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  14 13
  پرواضحه در پس پرده معاملاتی با تیم ترامپ در حال انجام است وگرنه چه دلیلی دارد FATF در جلسه ای که در خاک امریکا آنهم در میانه نزاع گسترده مابین ایران و امریکا تشکیل داد بیاید و چهارماه دیگر فرصت ایران برای پیوستن به این کنوانسیون را تمدید کند؟!
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  27 1
  چرا انقدر کش دادن؟
  • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
   13 2
   سیاسی شده
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  38 6
  همانطور كه ترامپ با خروج از برجام و برقراري تحريم ها هديه خوبي به تندروهاي داخل داده با عدم تصويب تندروهاي هم به ترامپ هديه مي دهند
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  25 15
  هر بیسوادی رو جای کارشناس بر مردم جا نزنی
  • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
   13 7
   یه بار اسمشو سرچ کن ببینی کیه
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  15 4
  ادعای درستی نیست
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
   7 3
   صدر هم ادم تندروئیه ولی از اون ور
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  22 7
  متاسفانه بازی دست تندروهاس
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  5 1
  اقای صدر متاسفانه مجمع یکباره نظرش عوض شد معلوم نیست پشت پرده چه خبره
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  3 3
  چه نسبتی ب امام موسی داری
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  9 13
  درست نبودنشون چندماه دیگه که بیچاره شدی می فهمی