۰ نفر
۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
خطاب به ولیعهد: بن حثلین کجاست؟

فارس نوشت: ولی‌عهد سعودی یکی از شیوخ عشایر و دوست نزدیک ملک سلمان را به علت نوشتن نامه‌ای به پادشاه سعودی بازداشت کرده است.

 منابع معارض عربستانی از بازداشت «نایف بن حثلین» از شیوخ قبیله «عجمان» و دوست نزدیک پادشاه سعودی خبر می‌دهند.

به نوشته حساب توئیتری «معتقلی‌الرأی» که به بازداشت شدگان سیاسی در عربستان می‌پردازد، «بن حثلین» در نامه‌ای محرمانه در خصوص اوضاع کشور و اقدامات محمد بن سلمان، پادشاه سعودی را نصیحت کرده بود که همین امر موجب صدور دستور بازداشت وی از سوی بن سلمان شده است.

«محمد العتیبی» از فعالان حقوق بشر عربستان نیز در صفحه توئیتر خود نوشت که «بن حثلین» از دو روز قبل عید فطر دیگر دیده نشده است و کسی هم نتوانسته با او ارتباط برقرار کند.

العتیبی افزود: «بن حثلین فردی خوشنام بود و بسیاری از بازداشت وی شوکه شده‌اند. او از نزدیکان پادشاه بود و همواره به طور علنی از وی و ولی‌عهد تعریف و تمجید می‌کرد؛ اما به نظر می‌رسد که بن سلمان تحمل یک نصیحت آن‌هم به صورت مخفیانه را هم ندارد؛ حتی اگر او از نزدیکان پادشاه باشد.»

«سعید بن ناصر الغامدی» استاد دانشگاه عربستانی نیز نوشت: «بن حثلین کجاست؟ او از اواخر ماه رمضان دیده نشده در حالی که پیش از آن در کنار پادشاه می‌نشست. او هیچ گناهی جز نصیحت پادشاه درباره شرایط بحرانی کشور و اقدامات تنش‌زای پسرش ندارد.»

از زمان آغاز ولی‌عهدی «محمد بن سلمان» در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷، فضا برای علما و شیوخ سعودی در کنار دیگر افراد و شخصیت‌ها بسیار تنگ شده است. به نوشته حساب کاربری «معتقلی الرأی» در توئیتر که اخبار بازداشتی‌های عربستان سعودی را دنبال و منتشر می‌کند، از سپتامبر ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۱۸  نیروهای امنیتی سعودی مجموعا ۱۰۴ نفر را بازداشت کرده‌اند.

مدتی پیش نیز پس از گزارش منابع خبری از تصمیم عربستان سعودی برای اعدام سه نفر از علمای این کشور از جمله «سلمان العوده»، «عوض القرنی» و «علی العمری»، ۸۰ تن از علمای مسلمان ساکن کشورهای غربی در نامه‌ای به حکومت سعودی از نقض گسترده حقوق بشر در عربستان و بازداشت علما و مخالفان انتقاد کردند.

310311

کد خبر 1273165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =