اردن در تدارک اعزام سفیر به قطر/ جدایی از مسیر قطع رابطه جبهه عربستان

فارس نوشت: همزمان با تأکید سخنگوی دولت اردن بر تقویت روابط این کشور با قطر، برخی منابع آگاه اردنی از تعیین سفیر جدید این کشور در دوحه خبر دادند.

«جمانه غنیمات» سخنگوی دولت اردن گفت که روابط امان با همه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از جمله عربستان سعودی، امارات و قطر، روابط شراکتی و همکاری است.

غنیمات در پاسخ به این سوال که آیا اردن قصد دارد سفیر خود را به دوحه اعزام کند، گفت: «روابط اردن و قطر در دوره گذشته قطع نشده و روابط تنگاتنگی بین دو کشور وجود دارد».

بنابر گزارش وبگاه «عمون» اردن، غنیمات همچنین گفت که قطر با ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی برای اردنی‌ها که تاکنون با پنج‌هزار آن موافقت شده است، از اردن حمایت کرده است با توجه به اینکه اردن از مشکل بیکاری نیز رنج می‌برد.

سخنگوی دولت اردن در ادامه تأکید کرد که این کشور برای تقویت روابط با قطر تلاش می‌کند.

در همین ارتباط وبگاه «هلا أخبار» وابسته به ارتش اردن نیز گزارش داد که روابط دیپلماتیک با قطر بزودی به سطح سفیر ارتباط می‌یابد و حال آنکه از دو سال پیش به دنبال بروز بحران در روابط قطر با چهار کشور عربی، روابط اردن با قطر نیز کاهش یافته بود.

بنابر این گزارش، اردن بزودی برای بازگشت سفیر به قطر تصمیم‌گیری می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که به محض اتمام ترتیبات رسمی بین دو کشور اعلام شود به خصوص اینکه برخی خبرها حاکی از آن است که طرف قطری با هر سفیری که اردن تعیین کند، موافقت می‌کند.

این منابع همچنین پیش‌بینی کردند که اردن «زید اللوزی» دبیرکل وزارت خارجه را به عنوان سفیر این کشور در دوحه تعیین کند و یکی از سفرای اردن در اروپا به عنوان جانشین اللوزی منصوب شود.

بهبودی روابط اردن و قطر در حالی است که قطع روابط چهار کشور عربی اعم از عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین با قطر وارد سومین سال شده است و با وجود فشارهای عربستان و امارات بر اردن برای قطع روابط با دوحه اما این کشور به تقویت روابط خود با قطر روی آورده است.

قطر سال گذشته نیز در بحبوحه بحران اقتصادی اردن متعهد شد که کمک‌های اقتصادی به این کشور ارائه کند.

در همین رابطه «احمد بن سعید الرمحی» مدیر دفتر اطلاع‌رسانی وزارت خارجه قطر در صفحه توئیتر خود نوشت: «امیر قطر متعهد شد که ۱۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان اردنی در قطر فراهم کند».

الرمحی همچنین اشاره کرد که قطر همچنین با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری در پروژه‌های زیرساختی و گردشگری اردن موافقت کرده است امری که می‌تواند به رونقش اقتصاد اردن منجر شود.

310311

کد خبر 1273180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =