بلومبرگ: آمریکا چیزی برای تحریم ایران باقی نگذاشته است

دونالد ترامپ ایران را با تحریم های اضافی در روز دوشنبه تهدید می‌کند ولی در اقتصاد ایران چیز زیادی نمانده که آمریکا هدف قرار دهد چون بیشتر اقتصاد ایران زیر بار تحریم های مالی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از بلومبرگ، آمریکا قبلا بخش‌های قابل توجهی از اقتصاد ایران از جمله نفت ، بانکداری و فولاد را تحریم کرده است و اهداف کمی باقی مانده مثل صادرات خاصی که تا حالا تحریم نشده اند یا برخی مقامات دولتی. ترامپ می تواند بانک مرکزی ایران را هم تحت تحریم های ثانویه قرار دهد ولی این کار به تجارت بشردوستانه آسیب می رساند.

ترامپ روز شنبه ۲۲ ژوئن گفت آمریکا در روز دوشنبه تحریم های جدیدی بر ایران اعمال می کند. این اظهارات چند روز پس از آن ایراد شد که ترامپ دستور حمله هوایی به ایران را در پاسخ به هدف قرار گرفتن پهپاد نیروی دریایی آمریکا لغو کرد.

مایکل پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا قبل از عزیمت به عربستان و امارات برای راه‌اندازی یک ائتلاف ضد ایرانی گفت: ۸۰ درصد اقتصاد ایران تحریم شده است. دور جدید تحریم ها اطمینان می دهد که ایران نه تنها نمی تواند اقتصادش را رشد دهد بلکه دوری از تحریم‌ها برای آن سخت تر و سخت تر می شود.

آمریکا تقریباً هزار نهاد ایرانی شامل بانکها ، اشخاص ، کشتی‌ها ، انرژی و هواپیمایی ایران را تحریم کرده است. در ماه می دولت ترامپ خرید آهن ، فولاد ، آلومینیوم و مس ایران را هم ممنوع کرد.

آمریکا همچنین معافیت هایی را که به هشت کشور برای خرید نفت از ایران داده بود لغو کرد. ترامپ قصد دارد صادرات نفت ایران را صفر کند تا تهران مجبور شود دست از حمایت نیروهای نظامی در خاورمیانه بر دارد و در مورد قرارداد برجام مذاکره کند.

می‌توان فروش کالاهای مختلف مصرفی به ایران را تحریم کرد ولی این کار بیشتر مردم ایران را هدف قرار می‌دهد تا دولت.

صادرات نفت خام ایران به ۱۹۰ هزار بشکه در روز در نیمه اول ژوئن سقوط کرد که کمتر از یک دهم مقدار صادرات آن در اوایل ۲۰۱۸ است.

استثنای تحریم‌های نفتی ایران فقط برای خرید کالاهای بشردوستانه مثل غذا و دارو است که مشخص نیست چه تصمیمی برای آن گرفته شود.

با توجه به آنچه تا حالا  انجام شده ، شرکتها و مقاماتی که هنوز تحریم نشده اند بیشتر نمادین هستند و تحریم آنها چندان موثر نخواهد بود.

در اوایل ماه جاری وزیر امور خارجه ایران گفت: تحریم های جدیدی که در ۷ ژوئن اعلام شده نشان می‌دهد درخواست آمریکا برای مذاکره با ایران توخالی است. تهدید به تحریم های جدید این نظر را تقویت می کند.

صادرات نفت ایران ،اصلی‌ترین منبع درآمد این کشور به خاطر تحریم ها سقوط کرده است. پیش بینی ها نشان می دهد تولید ناخالص داخلی ایران ۶ درصد در سال جاری کاهش یابد. تولید ناخالص داخلی ایران در ۲۰۱۸ هم ۴ درصد پایین آمده بود.

آمریکا تقریبا هزار نهاد ایرانی از جمله بانک‌ها، اشخاص، کشتی ها، بخش کشتیرانی و انرژی و هواپیمایی را تحریم کرده است. در ماه می، دولت ترامپ، خرید فولاد، آهن، آلومینیوم و مس ایران را نیز تحریم کرد.

به جز موارد فوق موارد استثنا از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای خریدهای بشردوستانه نظیر مواد غذایی و داروست که فعلا مشخص نیست ترامپ در مواجهه با افکار عمومی دنیا چه تصمیم در رابه با انها خواهد گرفت.

پیتر هارل، کارشناس گروه مطالعاتی نیو امریکن سکیوریتی، گفت: «باتوجه به تحریم هایی که تاکنون اعمال شده، شرکت‌ها و مقاماتی که هنوز تحریم نشده اند، بیشتر نمادین هستند و تحریم آنها تاثیر کمی خواهد داشت.»

«آمریکا می توانند فروش کالاهای مصرفی را تحریم کنند اما این بیشتر به مردم عادی صدمه می‌زند تا دولت ایران.»

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1273347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =