پس‌لرزه‌های تحریم رهبری، ظریف و فرماندهان سپاه در مجلس/رونمایی از طرح‌های ضد آمریکایی در مجلس

ایسنا نوشت: تعدادی از نمایندگان مجلس در پی تحریم مقام معظم رهبری و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و برخی فرماندهان سپاه از سوی آمریکا واکنش‎هایی داشتند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که "باید جمهوری اسلامی ایران نقش و جایگاه بیشتری برای ظریف و وزارت خارحه قائل شود" گفت: آمریکا با افزایش فشار به دنبال تسلیم ایران است که نه تنها این اتفاق رخ نمی‌دهد که ایران با استفاده از ابزارهایش می‌تواند کاری کند که تنش بین ایران و آمریکا به ضرر کشورمان فرسایشی نشود.

وی افزود: آقای ترامپ بداند تا زمانی که تحریم‌ها به حالت تعلیق بر نگردد مجبور است در تهران با نظامی‌ها صحبت کند. البته هدف آنها تسلیم ایران است که قطعاً این اتفاق رخ نخواهد داد. ایران هم از ابزارهای زیادی برخوردار است که می‌تواند اجازه ندهد تنش بین ایران و آمریکا به ضرر ایران فرسایشی شود.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با تاکید بر این که تحریم اخیر مقامات ایران توسط آمریکا نشان دهنده استیصال و ناکامی  دولت آمریکا است گفت: این تحریم‌ها نشان دهنده‌ی حقانیت مواضع انقلابی مقام معظم رهبری مقابل آمریکا است.

تحریم اشخاص کلیدی مهر پایانی بر مسیرهای دیپلماتیک و بستن فضای مذاکره است

وی تاکید کرد که این تحریم‌ها نشان می‌دهد مقاومت جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ باعث استیصال آمریکا شده است. آنها از یک طرف مذاکره‌ی بدون پیش شرط را مطرح کرده، واسطه می‌فرستند و از طرف دیگر پهپاد ضد جاسوسی به کشورمان فرستاده و بعد تحریم‌های جدید اعمال می‌کند. اینها همه نشان دهنده‌ی ناکامی‌های پی در پی ترامپ در مقابل ایران است که باعث سردرگمی و استیصال شده است.

در همین رابطه مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه روز گذشته آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه برخی از مقامات ایران از جمله وزیر خارجه و مقام معظم رهبری و برخی از فرماندهان سپاه اعمال کرده است، گفت که کمیسیون امنیت جلسه اش برای بررسی اقدامات و تحریم های اخیر آمریکا برگزار می کند که این جلسه به بعد از تعطیلات موکول خواهد شد.

همچنین علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مطلبی در صفحه توئیتر خود در واکنش به تحریم اخیر آمریکا با تاکید بر این که تحریم اشخاص کلیدی مهر پایانی بر مسیرهای دیپلماتیک و بستن فضای مذاکره است، گفت: تصمیمات بی خردانه این چنین حجتی آشکار در بن بست سیاست خارجی آمریکا است.

کاخ سفید ظاهراً نمی‌خواهد از اقدامات ابلهانه خود دست بکشد

همچنین مهر نوشت:

مصطفی کواکبیان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا، اظهار داشت: کاخ سفید ظاهراً نمی‌خواهد از اقدامات ابلهانه خود دست بکشد.

وی ادامه داد: آنان اخیراً علاوه بر تحریم رهبر معظم انقلاب و فرماندهان نظامی، وزیر امور خارجه را هم تحریم کردند که این مساله نشان می‌دهد آنان دروغ می‌گویند که می‌خواهند مذاکره کنند، دیپلماسی را پیش ببرند و به دنبال تنش زدایی هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: از وزارت خارجه می‌خواهم با کشورهایی چون امارات، عربستان، بحرین و انگلیس که با آمریکا در این اقدامات همکاری می‌کنند، برخورد کرده و با اقدامات دیپلماتیک پاسخ آنان را بدهد.

اعلام وصول طرح‌های ضد آمریکایی در مجلس

همچنین یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی سه سوال نمایندگان از وزرا و ۱۰ طرح ضد آمریکایی را اعلام وصول کرد که به این شرح اعلام شد؛

طرح حمایت از امنیت آب‌های سرزمینی ایران

طرح الزام دولت به اقدام مقتضی علیه کشورهای همسایه میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکا

طرح الزام دولت به اقدام قانونی علیه شرکت‌هایی که به تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا پیوستند.

طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا علیه شرکت‌های ایرانی.

طرح الزام دولت در پیگیری حقوقی اقدام جنایت‌کارانه آمریکا در اسقاط هواپیمای مسافربری ایران

طرح تأسیس موزه جنایات آمریکا

طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها

طرح الزام دولت به حمایت همه جانبه از افراد و مؤسسات ایرانی که از اقدامات آمریکا متضرر شده‌اند.

طرح تشکیل باشگاه کشورهای تحریم شده توسط آمریکا.

طرح مقابله با تحریم‌های آمریکا از طریق جایگزینی کالا و خدمات

27219

کد خبر 1273615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =