قیمت واقعی ارز در شرایط کنونی چقدر است؟

مدرس دانشگاه تربیت مدرس، تشتت نظر میان مسئولان اقتصادی را از عوامل نوسانات ارزی می داند و پیشنهاد می دهد در رابطه با بازار ارز تنها مسئولان بانک مرکزی اظهار نظر عمومی کنند.

علی قنبری، کارشناس مسائل اقتصادی، در رابطه با وضعیت بازار ارز به خبرآنلاین گفت: بازار ارز گرچه تحت تاثیر مسائل سیاسی و روانی قرار دارد و نسبت به بازارهای دیگر بیشتر متاثر مسائلی از این دست است اما باز هم تعیین کننده اصلی برای نرخ آن همان عرضه و تقاضا است. به این اعتبار می توان گفت مسئولان امر بهتر است که اظهار نظر در این رابطه را به بانک مرکزی و رییس آن واگذار کنند تا از تشتت نظر جلوگیری شود.

او در پاسخ سئوالی در خصوص مبنای گفته های وزیر اقتصاد مبنی بر این که قیمت واقعی دلار در ایران را هشت هزار تومان است، گفت:ایشان تاکید دارند اگر وضعیت روانی آرام شود، قیمت ها ریزش می کند، اما به نظر من قیمت واقعی دلار حدود ۱۳ هزار تومانی است که اکنون در بازار خرید و فروش می شود. درنتیجه اظهاراتی از این دست هر کاربردی که داشته باشند، به اقتصاد و قوانین آن مربوط نیست و باز هم تاکید دارم بهتر است در این حوزه اظهارات مسئولان دیگری به غیر رییس کل و مدیران بانک مرکزی، متوقف شود.

وی تاکید کرد: پایداری قیمت ها در محدوده ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان به رغم اتفاقات سیاسی رخ داده نشان می دهد این قیمت واقعی است چرا که نه اتفاقات مثبت ریزش چندانی در بازار ایجاد می کند و نه اتفاقات منفی افزایش چندانی را رقم می زند . از این رو به نظر می رسد باید با پذیرش قیمت های جدید ، تدابیری برای تقویت ارزش پول ملی اندیشیده شود. 

وی تاکید کرد: هر چند سیاستگذاران بای مانع از ورود دلالان به بازراهایی نظیر بازار ارز شوند اما نباید با اظهاراتی زمینه را برای سردرگمی فعالان بازار و فعالان اقتصادی فراهم کنند. معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی، از بانک مرکزی خواست تمهیداتی بیاندیشند که هر چه زودتر ارز تک نرخی شود. وی افزود: در این صورت ثبات و اطمینان به بازار ارز باز خواهد گشت.

علی قنبری

مدرس اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس در رابطه با اینکه از یکسو بانک مرکزی وعده تشکیل بازار متشکل ارز را می دهند و از سوی دیگر وعده داده می شود که سامانه نیما نیز حفظ می شود، پاسخ داد: دلیل این مساله به پراکندگی تصمیم گیران باز می گردد. از یک سو بانک مرکزی به عنوان تنها نهاد متشکل پولی در کشور فعال است و از سوی دیگر شورای هماهنگی اقتصاد سه قوه نیز نظراتی دارد. دولت نیز در فرصتهای مختلف تلاش می کند با اعمال نظر، شرایطی دیگر را رقم بزند. درنتیجه دخالت در این بحث افزایش یافته و همین سبب می شود تا تصمیمات به اندازه کافی کارساز نباشند.

باید از فرودستان حمایت کافی صورت بگیرد 

قنبری در بخش دیگری از سخنانش به اظهارات ضد و نقیض درباره ماندگاری یا عدم ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه دولت باید ارز کالاهای اساسی را هم حذف کند، توضیح داد: این مساله بر معیشت فرودستان اثرگذار خواهد بود و من شدیدا معتقدم که حمایت از این بخش ها باید در دستور قرار گیرد. گرسنگی در حال تبدیل شدن به یک پدیده وسیع در کشور است و اقتصاد رفاه به این مساله توجه ویژه دارد. اشکال حمایتی نقدی و غیر نقدی از بهترین راه حل هایی است که می تواند بهبود شرایط برای این اقشار را فراهم آورد.

او با اعلام این که خط فقر در کشور رو به گسترش است، گفت: حمایت صرفا نباید از افراد ناتوان یا بخش هایی باشد که زیر نظر کمیته امداد هستند، بلکه بخش اصلی حقوق بگیران، طبقه کارگر و کشاورزان را شامل می شود. چیزی نزدیک به ۵۰ درصد جامعه در یک ساله گذشته دچار مشکلات شدید شدند و حتی بخش هایی در تامین کالری لازم بدن ناتوان شدند. باید از همه این بخش ها حمایتهای لازم صورت بگیرد. با وجود چالش هایی از این دست، این روش بهتر از روش کنونی است که عده ای قلیل می توانند ثروتهای فراوانی به دست آورند.

۲۲۳۲۲۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1273675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناصر IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
    4 1
    خدا لعنتتون کنه با این قیمت گذاریتون