روایت سخنگوی دولت از واکنش روحانی به ماجرای ضرب و شتم یک دختر توسط پلیس/ تحریم رهبری وحدت را افزایش می‌دهد

سخنگوی دولت، ماجرای پارک پلیس تهران را نیازمند رسیدگی قضایی دانست و گفت: رئیس جمهور با وزیر کشور در این زمینه صحبت کرده‌اند، نوع واکنش با جرمی که حتی اگر اتفاق افتاده باشد قابل قبول نیست.

به گزارش خبرآنلاین علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود که صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت برگزار شد، ضمن تبریک هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی، گفت: دولت آماده همکاری با قوه قضاییه در سطوح مختلف است.

اظهارات سخنگوی دولت را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

*{ در پاسخ به سوالی در خصوص انتشار ویدئوی برخورد با دختران بدحجاب در تهرانپارس و اینکه واکنش رئیس‌جمهور به این موضوع چیست؟}:رئیس جمهور با وزیر کشور در این زمینه صحبت کرده‌اند. این موضوع به رسیدگی قضائی نیاز دارد. من نمی‌دانم دقیقاً چه اتفاقی رخ داده است ولی نوع واکنش با جرمی که حتی اگر اتفاق افتاده باشد قابل قبول نیست. رئیس شورای امنیت کشور هم تذکرات لازم را داده است. باید به جامعیت برسد تا آن را اعلام کنیم ولی مطلعم که نیروی انتظامی هم موافق این اتفاق نبوده است. برخورد با شیوه‌های غیر قانونی و غیر شرعی قابل قبول نیست اما باید به یک روش مناسب در این زمینه برسیم.

*{ در پاسخ به این سوال که چرا با وجود این همه اتفاق در کشور آقای روحانی نشست مطبوعاتی نمی‌گذارند}: آقای روحانی این موضوع و زمان‌بندی آن را در اختیار بنده گذاشتند و در آینده نزدیک رئیس‌جمهور مصاحبه رادیویی تلویزیونی خواهند داشت.

* درباره حاشیه‌های به وجود آمده برای بیژن زنگنه در وزارت نفت از دستگاه پوز تا نفوذ یک جاسوس زن‌ در وزارت نفت، موضع دولت در قبال آقای زنگنه این است که ایشان وزیر کارا و کاربلد است و در شرایط تحریم‌ بهترین فرد برای کسب و فروش است. گفتند که وقتی آقای زنگنه آمده صادرات کمتر شده است، اما آمارها را نگاه می‌کردم در شرایط تحریم فروش نفت را به 1 میلیون و 350 بشکه نفت رساند که این بیشتر از دوره مشابه قبل در وضعیت تحریم است. در این مدت فقط یک مورد لغو قرارداد بوده است که دلیل آن هم این بود که قرارداد اجرایی نشده است. با این وجود در پارس جنوبی سرمایه گذاری بیشتری شده است. پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت نهم و دهم فقط ۴۲ درصد پیشرفت داشت که با زحمات وزیر نفت این پالایشگاه در دولت یازدهم تکمیل شد.

* دستگاه پوز هیچ ربطی به آقای زنگنه نداشته است، به وزارت اطلاعات رفتم و کارشناس مربوطه این مسئله را اعلام کرد.

* در وزارت نفت یک خانمی بازداشت شده که کارمند یکی از شرکت‌های اروپایی است. معمولا این شرکت‌ها برای رقابت جمع‌آوری اطلاعات می‌کنند اینکه این کار جاسوسی است باید اجازه بدهیم اطلاعات به سرانجام برسد. جالب است که نماینده مجلس این موضوع را بیان می‌کند در حالی که باید دستگاه قضا اطلاع رسانی کند.

*دولت تصمیم به لغو روادید برای چین در راستای سهولت رفت و آمد به ایران گرفت. همچنین اصلاح ساختار بودجه در دستور کار است به نحوی که وابستگی به نفت کمتر شود. همچنین در دولت تصمیمی برای اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای مقابله با آفت ملخ گرفته شده است.

*{درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه رهبری و وزیر خارجه}: زمانی که نخست وزیر ژاپن در ایران بود همزمان رئیس جمهور آمریکا پتروشیمی ما را تحریم کرد. الان آنها ادعای مذاکره می‌کنند، ولی مذاکره کننده ما را می‌خواهند تحریم کنند و صاحب فتوای حرمت سلاح هسته‌ای را نیز تحریم می‌کنند.

*البته فکر می‌کنم تحریم رهبری وحدت ملی ما را افزایش می‌دهد. این اقدام آمریکا توهین به یک ملت است. آنها می‌خواهند همچنین موسساتی را تحریم کنند که مدیران آنها به نوعی از دفتر رهبری گماشته می‌شود که البته به لحاظ اقتصادی چیز جدیدی نیست. البته آمریکایی‌ها خیلی سخت در مورد تحریم وزیر خارجه صحبت نکردند، ولی در هر حال با این تحریم خود را از مذاکره تحریم می‌کند. دلیل این اقدام هم این است که ظریف ماهیت گروه B را مشخص کرده است. به هر حال ما ساز و کار متناسب با هر نوع تحریم را داریم و معتقدیم اکنون دیگر تحریم‌ها آثار معکوس دارند.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در مورد ممنوعیت ماهی گیری زنان در جزیره هنگام}: به هیچ عنوان تبعیض برای کار زنان قائل نیستیم من با شیلات و جهاد کشاورزی صحبت کردم و آنها موضوع را رد کرده‌اند. شاید اتفاق سلیقه‌ای بوده ولی یک روش و برنامه نیست. مدیران شیلات و جهاد کشاورزی پس از تذکر من همان روز موضوع را بررسی کرده‌اند. این اتفاق از نظر دولت قابل قبول نیست.

*{ درباره ادعای فشار دولت برای پخش نشدن بخش‌هایی از سریال گاندو}: از همه افرادی که می‌توانستند با صدا و سیما تماس بگیرند و به اصطلاح فشار بیاورند من پرس و جو کرده و تماس گرفتم اما به کسی نرسیدم. خواهش می‌کنم صدا و سیما هر چه سفارش شده که تولید شود، پخش کند. مردم در این زمینه قضاوت می‌کنند. من بخش‌هایی از این سریال را دیده‌ام و امیدوارم به لحاظ سناریو و بخش‌های دیگر بهتر کار شود. چنین چیزی هم نیست که دولت بگوید چه بخش‌هایی را پخش نکند. آنقدر مطالب زیادی علیه دولت پخش می‌شود که این سریال در مقابل آنها چیزی نیست.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در مورد احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی}: دولت تصمیمی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال ۹۸ ندارد. با اختصاص ارز، در چهار ماهه اول امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته واردات ما افزایش چشمگیر داشته است. از ۱۴ میلیارد دلار ارز سه میلیارد برای دارو یک میلیارد برای لاستیک و کاغذ و ۱۰ میلیارد هم برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است.

*تحریم‌ها فشار زیادی به اقتصاد ایران وارد کرده است و حتی مالیات هم متکی به درآمدهای نفتی است، البته مؤسسات مالی اعتباری می‌گویند ما در سال آینده از رشد منفی خارج خواهیم شد. اکنون شک‌های ارزی در حال تخلیه است و تورم نقطه به نقطه هم شرایط مناسبی پیدا کرده که البته به معنای گران نشدن بیشتر است، نه ارزان شدن ما از وضعیت جامعه اطلاع داریم فشار زیادی روی طبقات حقوق بگیر وارد است. ما باید از درک‌های پایینی و میانی جامعه مراقبت کنیم.

* نمی‌خواهم دفاع کنم که همه تصمیمات درست است، ولی همه تصمیمات و تلاش‌ها از روی دلسوزی است. البته رسانه هم باید برای مردم توضیح دهد که با چه تحریم‌های بی سابقه‌ای مواجه‌ایم. اگر FATF هم به سرانجام نرسد در انتقال پول هم با مشکل مواجه می‌شویم.

*درست است که امروز فشار زیادی بر مردم وارد است اما اگر برنامه دولت نبود این فشارها بیشتر هم می‌شد. ما حتماً در کنار مردم هستیم. رئیس جمهور روزانه آمارها را که از سازمان برنامه، دستگاه‌های اطلاعاتی و سایر سازمان‌ها تعیین می‌شود را مشاهده می‌کند. هم اطلاع و نگرانی از شرایط جامعه وجود دارد و هم تلاش برای رفع مشکلات.

*{در پاسخ به این سوال که آیا دولت برنامه‌ای برای کاهش ساعت اداری دارد}:چنین تصمیمی تا کنون نداشته‌ایم.

2727

کد خبر 1273917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =