نادر مشایخی: برخی اساتید موسیقی وقتی پیانو می‌نوازند، خارج می‌زنند

نادر مشایخی معتقد است که در حدود ۳۰ شورایی که در حوزه موسیقی فعالیت می‌کنند، افرادی هستند که عنوان استاد را یدک می‌کشند اما وقتی به عنوان مثال پیانو می نوازند خارج می‌زنند. این اتفاق نشانگر این است که هیچکس در جای درست خود نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حوزه موسیقی را می‌توان تشکیل شده از سه ضلع مخاطبان، هنرمندان و ضلع سوم مسئولان دانست که مطمئنا نقش مهمی را در شناساندن موسیقی خوب به مخاطبان می توانند ایفا کنند، نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر باسابقه درباره عملکرد مسئولان در این حوزه به خبرآنلاین گفت: «به عنوان مثال می‌گویم به نظرم آقای صفی‌پور بلد است خوب کار کند منتهی بازخورد از طرف هنرمندان دریافت نمی‌کند. این قطعاتی که اجرا می‌شوند را فکر می‌کنند کلاسیک است در حالی‌که نیست و نمی‌دانند چون متخصص نیستند. مدیر باید خود از موسیقی اطلاع داشته باشد و اگر ندارد، باید مشاور هنری باسواد و متخصص در اختیار داشته باشد که او را راهنمایی کند. به عنوان مثال آقای طالبی در زمان حضورش در دفتر موسیقی به من پیشنهاد داد تا ماهانه اجراهایی از باخ را روی صحنه ببریم و این اتفاق خوبی بود که او موسیقی و آهنگسازان را می‌شناخت.»

او ادامه داد: «مثلا آقای شهرداد روحانی کارش رهبری ارکستر نیست و هیچ وقت در این حوزه فعالیت نکرده است، از یانی قطعاتی را اجرا می‌کند در حالی‌که خیلی وقت است او دورانش تمام شده است، ایشان کارهای پاپ تنظیم و چند اثر را کپی کرده است، همین. باید سابقه افراد را جلویمان بگذاریم و ببینیم. کسی با چنین سابقه‌ای نمی‌تواند بتهوون رهبری کند، نمی‌شود، مثلا شما می‌توانید یک هفته‌ای زبان چینی یاد بگیرید؟ یکسری کارها امکان پذیر نیست.»

این هنرمند با ابراز تاسف از عملکرد برخی از مدیران، تاکید کرد: «متاسفانه یکسری افراد در مدیریت این بخش حضور دارند که در واقع اطلاعی از موسیقی ندارند، البته بیشتر اهل ریسک کردن نیستند و می‌ترسند، این مهم‌ترین کاری است که مدیر هنری باید انجام دهد اما برای ریسک کردن باید اطلاع داشته باشد تا بداند که روی چه کسی باید سرمایه‌گذاری کند. می‌ترسند که کار جدیدی کنند و نتیجه درستی نگیرند و جایگاهشان را از دست دهند.»

مشایخی همچنین بیان کرد: «ما حدود ۳۰ شورا داریم که هیچ کدام تاثیر کوچکی هم بر روند موسیقی نگذاشتند و اعضای آن‌ها هم تنها نام استاد را به یدک می‌کشند ولی وقتی پیانو می‌نوازند خارج می‌زند، متاسفانه هر آدم در جای درستی که باید باشند نیستند. هر کسی که رهبر ارکستر می‌شود بلافاصله و سریع یک چنین عناوینی دریافت می‌کند.»

مشروح گفت و گو با نادر مشایخی درباره وضعیت موسیقی در کشور را بخوانید.

۵۷۲۴۳

کد خبر 1273952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =