کشتی بومی «آشیرما» در فهرست آثار ناملموس ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد که کشتی بومی و سنتی «آشیرما» در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، مرتضی آبدار روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه آثار ناملموس هر منطقه نشان از حیات معنوی آن جامعه دارد، افزود: افزون بر کشتی آشیرما، دانش سنتی تهیه کشمش و مهارت سنتی ریسندگی فرش با چرخ دستی «جهره» از شهرستان ملکان با تأیید اعضای کمیته تخصصی میراث ناملموس ثبت شدند.

وی اظهار داشت: آذربایجان به واسطه تاریخ و فرهنگ اصیل خود علاوه بر ابنیه ثبت شده تاریخی، همواره از طریق توانمندی و هنرمندی مردمان خود در کشور شهرتی بی بدیل داشته و نقش مؤثری در ذخیره گنجینه‌های فرهنگی ایران ایفا کرده است.

آبدار با اشاره به اینکه ۳ اثر ناملموس آذربایجان شرقی در نشست اخیر کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، گفت: این نشست روز گذشته در استان اردبیل برگزار شد.

وی با بیان اینکه ثبت بیش از ۱۸۰۰ اثر میراث ملموس و ناملموس استان، نشان از توانمندی، ارزش و اهمیت میراث آذربایجان در کشور دارد، ادامه داد: میراث فرهنگی ناملموس یا همان فرهنگ، آداب و رسوم از دستاوردهای معنوی هر قوم و تمدن محسوب می‌شود که به نوعی ریشه در هویت و دیدگاه آن دارد؛ از این رو ثبت ملی، ماندگاری و حفظ آنها در ارتباطی مستقیم با روح و هویت مردم هر منطقه است.

بر اساس این گزارش، کشتی آشیرما در ردیف کشتی‌های فیلا (فدراسیون کشتی جهانی) به ثبت رسیده است و در دو وقت ۲ تا ۵ دقیقه‌ای برگزار می‌شود که معمولاً کشتی گیران هیچ وقت همدیگر را به زمین نمی‌زنند و فردی که آشنا به فنون این کشتی بوده و آماده و قدرت بیشتری دارد فرد مقابل را بغل کرده و می‌چرخاند و این نشانه برتری در این کشتی سنتی و پهلوان است.

۴۶

کد خبر 1274061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =