تاجیک: معامله قرن مانند طرح‌های گذشته بی‌ثمر خواهد بود

سفیر اسبق ایران در اردن معتقد است که معامله قرن مانند طرح هایی که در دهه های گذشته مطرح شده است بی ثمر خواهد بود و رویای آمریکا و رژیم صهیونیستی تعبیر نخواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، نصرت الله تاجیک در تحلیل نشست بحرین با موضوع معامله قرن و برنامه های رژیم صهیونیستی و آمریکا برای منطقه گفت: من معامله قرن را به ساختمان سازی آمریکا روی آب تشبیه می کنم. به این دلیل که این طرح چه از لحاظ زیرساختی و هم از لحاظ عملیاتی دارای اشکالات فراوانی است. در این موضوع اصل قضیه مربوط فلسطینی ها است که غایب هستند و با برگزاری این اجلاس مخالف  بوده‌اند. به دلیل عدم وجود زیر ساخت های لازم برای ایجاد تفاهم هیچ گونه اقدامی که بتواند چنین معضلی را حل بکند عملی نیست. اگر مقایسه کنید می بینید که طی دهه های مختلف طرح های صلح زیادی مطرح بوده و منابعی هم برای خرج شده است ولی در نهایت به دلیل عدم خواست مردم فلسطین این گونه از طرح ها با شکست مواجه شده است.

تاجیک درباره همکاری اردنی ها با آمریکا و رژیم صهیونیستی در راستای تحقق طرح صلح خاورمیانه نیز گفت: اردنی ها استقبال چندانی از این معامله نکرده اند، به دلیل اینکه تبعاتی برای این کشور دارد. همانطور که می دانیم کرانه باختری در در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطین است و رژیم صهیونیستی هم در تکاپوی تصاحب آن است تا به شهرک های اشغالی ضمیمه شود. در ساحل شرقی رود اردن نیز به دنبال این هستند تا قسمت هایی را به عنوان وطن بدیل جایگزین کنند. بودجه آن هم از طریق پول سعودی ها برای بازگشت آوارگان به این مناطق تامین می شود. نکته مهم این است که اردنی ها همواره نسبت به سرزمین جایگزین حساسیت نشان داده اند و لذا هر طرحی که چنین عنصری در آن باشد را رد می کنند.

این کارشناس درباره همزمانی نشست بحرین در راستای معامله قرن و همچنین افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا تصریح کرد:  یکی از مشکلات ترامپ با ایران مسائل خاورمیانه و فلسطین است و فشارهای روزافزون آمریکا علیه ایران برای منفعل کردن کشورمان در مسایل خاورمیانه از جمله معامله قرن است. وی می افزاید: من فکر می کنم که ما به سمت تشدید بحران می رویم و ثبات و آرامش دور خواهیم شد. معتقدم که مسائل بین رژیم صهیونیستی و فلسطین نیز در آینده به سمت تنش، درگیری و خشونت بیشتر خواهد رفت.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

311 50

کد خبر 1274224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =