تاثیر طرح ترافیک جدید روی میزان ترافیک چقدر است؟

ایسنا نوشت: یک کارشناس ترافیک شهری در معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در مورد تاثیر اجرای طرح ترافیک جدید در یک هفته گذشته توضیحاتی را ارائه کرد.

مردان حیدری در مورد وضعیت اجرای طرح ترافیک جدید طی یک هفته گذشته گفت: شهرداری تهران از اول تیرماه طرح زوج و فرد را که بیش از 10 سال از اجرای آن می‌گذشت برای همیشه لغو کرد؛ طرحی که به باور بسیاری از کارشناسان در تحقق اهداف خود، یعنی کاهش ترافیک و آلودگی هوا ناموفق بود.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح کنترل آلودگی هوا در چند روز اخیر شاهد کاهش ملموس ترافیک در محدوده زوج و فرد سابق هستیم، گفت: آمار مرتبط حاکی از آن است که در همین چند روز بین 30 تا 35 درصد از بار ترافیکی محدوده زوج و فرد سابق کاسته شده است.

حیدری افزود: درست است که ترافیک یک مقوله پیچیده و چند وجهی است و عوامل مختلفی بر رفتار ترافیکی شهروندان تأثیرگذار است، اما نباید از چند نکته اساسی غافل بود. اول اینکه در طرح جدید با توجه به شناور شدن هزینه که در نسبت با ساعات اوج و غیر اوج صورت گرفته است، شهروندان می‌توانند سفرهای خود را با هزینه‌ مدیریت کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه سهمیه تردد رایگان فصلی (20 روز برای پلاک‌های تهران و 15 روز برای سایر پلاک‌ها) بر امکان مدیریت سفر شهروندان افزوده است، گفت: با اینکه کاهش ترافیک در روزهای اخیر را می‌توان ناشی از عوامل مختلف مانند شروع تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی، آغاز گرما و مهم‌تر از همه احتیاط شهروندان نسبت به طرح جدید دانست، اما کاهش چشمگیر ترافیک در محدوده کنترل آلودگی هوا در نسبت با هفته گذشته و زمان مشابه سال‌های گذشته بیانگر یک امر مهم اجتماعی است و آن اینکه شهروندان باور کردند که می‌توانند بدون استفاده از خودروی شخصی، امور اجتماعی خود را تحقق بخشند.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1274433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =