قول مساعد چین برای تکمیل رآکتور اراک

فارس نوشت: یکی از مقام‌های ارشد چین اعلام کرد که پکن با سرعت تمام در زمینه مدرن سازی پروژه رآکتور اراک به پیش خواهد رفت.

«فو کانگ»، مدیر کل اداره کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه چین خبر داد که پکن با سرعت تمام در زمینه پروژه رآکتور اراک به پیش خواهد رفت.

بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک یکی از مفاد توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 بود. پس از خروج آمریکا از برجام، چین وظیفه بازطراحی را برعهده گرفت. بر اساس این طرح، بازطراحی رآکتور آب سنگین به گونه‌ای انجام خواهد شد تا تولید پلوتونیوم به حدقل میزان ممکن برسد.

کانگ همچنین از سیاست آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران به شدت انتقاد و با تاکید بر این موضوع که پکن این سیاست را رد می‌کند، گفت پکن هر کاری که بتواند انجام می‌دهد تا روابط تجاری و اقتصادی مشروع با ایران را حفظ کند.

نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) عصر روز جمعه در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد و اجرایی شدن اینستکس از مهمترین خبرهایی بود که پس از پایان این نشست در رسانه‌های خبری منتشر شد.

در پایان این نشست، کمیسیون برجام بیانیه 9 ماده‌ای صادر کرد که یکی از بندهای آن مربوط به پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تاسیسات فردو برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار بود.

64231

کد خبر 1274876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =