موگرینی از پردازش اولین تراکنش اینستکس خبر داد

ایرنا نوشت: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که اینستکس در حال پردازش اولین تراکنش است.

موگرینی در پایگاه اینترنتی شخصی خود از آغاز فعالیت ساز و کار مالی با ایران استقبال کرد و گفت که هفت کشور اروپایی دیگر به اینستکس می‌پیوندند.

موگرینی افزود: روز جمعه بیانیه مهمی در زمینه دفاع از توافق هسته‌ای با ایران صادر کردیم، مبنی بر اینکه ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری قانونی با ایران موسوم به اینستکس اجرایی شده و اولین معاملات در آن در حال تراکنش است.

وی در ادامه یادآور شد: هفت کشور اروپایی دیگر نیز به همراه سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس که این ساز و کار را راه انداخته‌اند، به ساز و کار ملحق خواهند شد. ما همچنین روز جمعه در کمیسیون مشترک شرکت کردیم که در جهت تضمین کردن اجرای توافق عمل می‌کند.

نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه در وین برگزار شد تا در مورد تازه‌ترین تحولات در چارچوب لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته‌ای بحث و تبادل نظر شود. در چارچوب برجام، کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای این توافق است.

دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه با حضور معاونان وزیران امور خارجه و مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۴ و با حضور «هلگا اشمید» معاون موگرینی در هتل کوبورگ وین برگزار شد؛ نشستی که برخلاف دوره‌های قبل با نتایج ملموس و گام‌های رو به جلو همراه بود.

بیانیه ۹ بندی نشست وین از پیشرفت گفت وگوها حکایت داشت به خصوص بند چهار آنکه به اجرایی شدن سازوکار مالی اروپا تاکید می‌کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: فرانسه، آلمان و انگلیس به اطلاع اعضا رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت‌های عضو اتحادیه اروپاست و نخستین تراکنش‌های آن نیز در حال پردازش است. همکاری‌های تکمیلی جاری با نهاد متقابل تأسیس‌شده ایرانی (سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا) تسریع خواهد شد.

همچنین تائید شد که برخی دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در حال پیوستن به سهامداران اینستکس، که یک سازوکار خاص معطوف به تسهیل تجارت قانونی با ایران است، هستند. آن‌ها همچنین در تلاشند تا اینستکس را به‌روی فعالان اقتصادی از کشورهای ثالث باز کنند.

310311

کد خبر 1275120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =