۱ نفر
۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
وزیر صنعت: تحریم را شکست دادیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: امروز با افتخار می‌گوییم تحریم را شکست داده‌ایم؛ البته این تلاش بخش خصوصی بود و ما کاری نکردیم. امروز هم در شورای گفت‌وگو، کار را پیش خواهیم برد تا به یک خط مشی مشخص برسیم.

به گزارش خبرگزارش خبرآنلاین، رضا رحمانی در مراسم روز ملی صنعت و معدن اظهار داشت: به رییس‌جمهور و دولت اعلام کرده‌ایم که صنعتگران در سالی که گذشت، جهادگونه عمل کردند و این در حالی بود که حوزه تولید با مشکلات جدی مواجه بود و بخش صنعت جزو اولین گروه هدف در تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار داشت و سخت‌ترین تحریم‌ها هم علیه این بخش اعمال شد؛ البته باور آمریکایی‌ها این بود که تا پایان سال ٩٧، تولید ایران زمین‌گیر خواهد شد.

وی تصریح کرد: با وجود همه مشکلات، تولید ایران همچنان پابرجا است و آمار بانک جهانی نیز بهبود پیش‌بینی‌ها در مورد صنعت ایران را حکایت می‌کند؛ چراکه صنعتگران ایران در مواجهه با تحریم‌ها، یا راه جدیدی ایجاد کردند یا پل تخریب شده از تحریم را دوباره ساختند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: ما برای امسال برنامه‌های منظمی تدوین کردیم و پارسال تقاضا و برنامه ما این بود که تولید را حفظ کنیم؛ اما امسال با وجود تداوم تولید خود، نهضت ساخت داخل و احیای معادن را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ ضمن این‌که در حوزه‌های صنعت فولاد، پتروشیمی، معادن و قطعه‌سازی و حتی خودروسازان توافق کردیم تا نهضت ساخت داخل را پیش ببرند.

رحمانی متذکر شد: وزیر دفاع در ایامی که صنعت ایران در سال قبل دچار مشکل بود، دستور ویژه به صنایع دفاعی برای تامین نیاز صنعتی دادند و وزیر علوم نیز به دانشگاه‌ها دستور داده تا بتوانند به کمک تولید بیایند و راهکار بدهند. از سوی دیگر استراتژی اصلی ما تولید ساخت داخل و جلوگیری از واردات برخی کالاها از جمله پوشاک و کیف و کفش است.

وی ادامه داد: امروز با افتخار می‌گوییم تحریم را شکست داده‌ایم. البته این تلاش بخش خصوصی بود و ما کاری نکردیم. امروز هم در شورای گفت‌وگو، کار را پیش خواهیم برد تا به یک خط مشی مشخص برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که رییس کل بانک مرکزی سال قبل کمک شایانی به تولید کرده است، از همتی درخواست کرد تا نظام بانکی در برخی صنایع از جمله صنعت ریلی کمک ویژه در تامین مالی داشته باشد.

به گفته رحمانی، اگر تامین منابع مالی صورت گیرد، تا ۱۰ سال سفارش وجود دارد.

وی افزود: خانواده بزرگ صنعت آماده هستند، ولی ما باید مشکلات را از سر راه برداریم و من امیدوارم که بتوانیم در حوزه تولید و صادرات موفق عمل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در حوزه صادرات، برای صادرات به ١٥ کشور همسایه و همچنین برای تنظیم بازار داخلی برنامه داریم.

رحمانی از راه‌اندازی سامانه جامع انبارها با حضور ٥٠٠ انبار خبر داد و عنوان کرد: در آلومینیوم جنوب بالای یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و البته پروژه‌های بسیار مهمی هم آماده افتتاح داریم.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1275339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =