ترکیه تهدید کرد: لیبی به آماده‌باش کامل درآمد

فارس نوشت: فرمانده عالی نیروهای مسلح و رئیس مجلس نمایندگان شرق لیبی در پی تشدید تنش‌ها با ترکیه، در سراسر این کشور آماده‌باش اعلام کرد.

در حالی‌که ترکیه از بازداشت ۶ شهروند ترکیه توسط «ارتش ملی لیبی» به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر در شرق لیبی خبر داده و گفته است که در صورت عدم آزادی آن‌ها با پاسخ کوبنده ترکیه مواجه خواهند شد، در سراسر لیبی نیز حالت آماده‌باش اعلام شده است.

«عبدالله ابلحیق» سخنگوی رسمی مجلس نمایندگان شرق لیبی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که «عقیله صالح» فرمانده عالی نیروهای مسلح و رئیس مجلس نمایندگان در سراسر کشور حالت آماده‌باش اعلام کرده است.

در همین ارتباط «احمد المسماری» سخنگوی ارتش ملی لیبی روز یکشنبه(دیروز) از بازداشت شهروندان ترکیه اظهار بی‌اطلاعی کرد.

وی همچنین ترکیه را به اعزام نیرو به میادین نبرد در لیبی و کمک به گروه‌های مسلح در این کشور متهم کرد.

المسماری دیروز همچنین اعلام کرد که نیروی هوایی وابسته به فرماندهی کل یک پهپاد ترکیه را در فرودگاه معیتیقه منهدم کرد.

فرودگاه بین‌المللی معیتیقه در طرابلس دیروز در بیانیه‌ای از توقف پروازها تا اطلاع ثانوی خبر داد.

چهارشنبه گذشته شهر غریان که دروازه اصلی پایتخت لیبی محسوب می‌شود و مقر فرماندهی حفتر برای تصرف طرابلس بود با وجود حمایت‌های مصر، عربستان سعودی، امارات، فرانسه و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از وی، از نیروهای حفتر بازپس گرفته شد. پس از این شکست حفتر که ترکیه را به حمایت تسلیحاتی از دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» متهم کرده، تهدید کرد که هواپیماها و کشتی‌های ترکیه به مقصد لیبی و بالعکس را هدف قرار خواهد داد.

در همین حال همراه با افزایش تنش میان ترکیه و نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» به فرماندهی «خلیفه حفتر»، وزارت خارجه ترکیه در پیامی از شهروندان این کشور خواست تا بیش از پیش مراقب جان خود باشند.

به نوشته اسپوتنیک، طبق پیام درج شده در وبگاه سفارت ترکیه در طرابلس، شهروندان ترکیه باید از مناطق تحت تسلط نیروهای وفادار به «خلیفه حفتر» دوری کنند. این هشدار پس از آن صادر می‌شود که آنکارا روز گذشته از ربایش شش تن از اتباع ترکیه در لیبی به دست نیروهای خلیفه حفتر خبر داد.

در این پیام ضمن «غیر قانونی» خواندن نیروهای وابسته به حفتر، دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس به عنوان تنها دولت قانونی در لیبی که از سوی سازمان ملل و مجامع بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌، معرفی شده است.

وزارت خارجه ترکیه همچنین از شهروندان این کشور خواسته است تا با سفارت آنکارا در طرابلس یا کنسولگری این کشور در مصراته در ارتباط باشند.

ترکیه اصلی‌ترین حامی خارجی دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس است. تشکیلاتی که سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته اما نیروهای «خلیفه حفتر» که از حمایت عربستان سعودی و امارات برخوردارند، آن را غیرقانونی می‌دانند.

310311

کد خبر 1275374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =