پیش‌بینی فوربس از تصمیم اروپا درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ایرنا نوشت: نشریه «فوربس» در گزارشی نوشت: اروپا راهی را برای نادیده گرفتن و کنار زدن تحریم های آمریکا علیه ایران یافته است.

در ادامه گزارش این نشریه آمریکایی آمده است: دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس سیستم «اس پی وی» (SPV) را برای تداوم تجارت غیردلاری اروپا با ایران بدون نقض تحریم های آمریکا اجرایی کرده اند. این سیستم که با نام «اینستکس» (سازو کار ویژه مالی اروپا با ایران) شناخته شده اکنون در حال اجرا است.

این سه دولت در یک نشست کمیسیون مشترک برجام تاکید کردند که اینستکس در دسترس تمامی اعضای اتحادیه اروپا است و اینکه اولین تبادلات از این طریق در مسیر اجرایی شدن قرار دارد. مقامات فرانسه، انگلیس و آلمان اعلام کردند که برخی اعضای اتحادیه اروپا در فرآیند پیوستن به اینستکس قرار دارند.

در ادامه گزارش این نشریه اقتصادی آمده است: آمریکا در مه ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم هارا علیه بخش نفتی ایران بار دیگر اعمال کرد. اما دیگر کشورها از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکنون به توافق هسته ای پایبند بوده اند و می گویند که ایران نیز از مفاد برجام تبعیت می کند و تصمیم واشنگتن برای خروج از توافق هسته ای غیرقابل توجیه است. زمانیکه آمریکا از برجام خارج شد، اعلام کرد شرکت هایی که از تحریم ها علیه ایران تبعیت نکنند، با تدابیر تنبیهی روبرو می شوند.

اینستکس به احتمال زیاد تجارت توسط شرکت های کوچک تر بویژه در تولیدات مرتبط با مواد غذایی و دارو را تسهیل خواهد کرد. دولتهای اروپایی برای تشویق شرکت ها در استفاده از اینستکس در تجارت با ایران تدابیری را اندیشده اند.

دولتهای اروپایی یک "سپر دیپلماتیک" در این راستا ایجاد کرده اند.

اینستکس از سوی دولتهای آلمان، انگلیس و فرانسه حمایت می شود. در این راستا آمریکا فشار دیپلماتیک به شرکت هایی که دولتهایشان از اینستکس حمایت می کنند را امری سخت می بیند.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که سپر دیپلماتیکی که این دولتهای اروپایی برای حفاظت از شرکت هایش در برابر آمریکا ایجاد کرده تا چه میزان موثر خواهد بود.

از جمله اقدامات دیگر این بوده که اینستکس به روی کشورهای ثالث نیز باز شود.

چین و روسیه در نشست اخیر کمیسیون برجام حضور داشتند و در مورد تداوم تجارت با ایران ابراز تمایل کردند که از جمله خرید نفت از ایران می تواند باشد.

نشریه فوربس نوشت: واشنگتن هنوز به اعلام عملیاتی شدن اینستکس پاسخ نداده اما کاخ سفید این سرپیچی اروپا را می تواند به عنوان یک اقدام غیردوستانه تلقی کند. این سئوال مطرح است که آیا آمریکا می تواند دیگر کشورها را به تبعیت از سیاستهای خود متقاعد سازد در حالیکه آن کشورها اساساً با موضع کاخ سفید در مورد برجام موافق نیستند؟

این حقیقت که به رغم اعمال دوباره تحریم های علیه ایران توسط آمریکا، اینستکس عملیاتی شده، نشان می دهد حمایت اندکی در میان اروپایی ها از خصومت واشنگتن علیه ایران وجود دارد.

اگر اینستکس در جذب کشورهای ثالثی همچون چین نیز موفق شود، آمریکا ممکن است خود را منزوی شده ببیند.

310311
کد خبر 1275377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =