جمع‌آوری ۴۰ تُن زباله از اقیانوس آرام

ایسنا نوشت: فعالان زیست محیطی بیش از ۴۰ تُن زباله پلاستیکی و تور ماهیگیری را از اقیانوس آرام جمع‌آوری کردند.

یک گروه زیست محیطی موسوم به «موسسه سفرهای دریایی» اعلام کرده که این ماموریت پاکسازی تا به امروز، بزرگ‌ترین و موفق‌ترین پاکسازی اقیانوس در زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام محسوب می‌شود. این زباله‌دان که بین هاوایی و کالیفرنیا قرار گرفته، بزرگ‌ترین محل تجمع زباله‌های شناور در جهان است.

اعضای این گروه با استفاده از فناوری ماهواره و هواپیماهای بدون سرنشین زباله‌هایی از جمله بطری‌های مواد شوینده، وسایل پلاستیکی و اسباب‌بازی‌های کودکان را از اقیانوس آرام جمع‌آوری کردند. آن‌ها هم‌چنین وسایل ماهیگیری از جمله تورهای ماهیگیری رها شده در اقیانوس را که تورهای بسیار گسترده  ایلونی یا پلی پروپیلنی هستند جمع‌آوری کردند که وزن یکی از آن‌ها پنج تُن و وزن دیگری هشت تُن بوده است.

بنیان‌گذار موسسه سفرهای دریایی با اشاره به این که جمع‌آوری حتی قطعات کوچک پلاستیکی از آب‌ها مهم است، اظهار داشته که جمع‌آوری تورهای ماهیگیری از اقیانوس‌ها اهمیت بسیاری دارد اما برخی از این تورهای کوچک دور بدن نهنگ‌ها و دلفین‌ها پیچیده شده و منجر به تلف شدن این موجودات می‌شود.

بنیان‌گذار این موسسه اعلام کرده که حدود ۱.۵ تُن از این پلاستیک‌های جمع‌آوری شده به برنامه هنری دانشگاه هاوایی و دیگر هنرمندان اهدا شده است. این هنرمندان قصد دارند تا به وسیله این زباله‌های پلاستیکی مجسمه‌ها و آثار دیگر هنری بسازند. انتظار می‌رود بقیه این زباله‌ها برای تولید انرژی به دو کارخانه در هاوایی تعلق بگیرد.

۴۰ تُن شاید مقدار زیادی به نظر برسد. این میزان معادل وزن حدود ۲۴ خودرو یا ۶.۵ فیل بالغ به طور کامل رشد کرده است. اما این سفر دریایی ۲۵ روزه به سختی تغییری در کاهش زباله‌های اقیانوسی ایجاد کرده است چرا که طبق برآوردها، سالیانه ۱.۱۵ تا ۲.۴۱ میلیون تُن پلاستیک وارد این اقیانوس می‌شود.

این موسسه با اشاره به این که عملیاتش در مقایسه با میزان این مشکل بسیار ناچیز است اما این عمل می‌تواند گسترش یافته و باز هم تکرار شود، بیان کرد که این عملیات جان بسیاری از ماهی‌ها، دلفین‌ها و نهنگ‌ها را نجات داده و اثباتی واقعی از مفهوم امکانِ یافتنِ زباله‌ها، جمع‌آوری موثر و کارآمد آن‌ها و هم‌چنین بازگشت و استفاده مجدد از آن‌ها به شمار می‌رود.

با توجه به مطالعات اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، زباله‌دان‌هایی مانند آن چه که در اقیانوس آرام وجود دارد به وسیله گردش جریان‌های اقیانوسی به نام چرخاب تشکیل می‌شوند که اشیا را به یک محل خاص منتقل می‌کنند.

این مناطق پر از زباله‌ها زمانی که موجودات دریایی در آن‌ها گرفتار شده یا زباله‌های آن را اشتباها می‌خورند، حیات وحش را به خطر می‌اندازد. زباله‌های این زباله‌دان‌ها که از مواد مختلفی از جمله پلاستیک‌ها و دیگر انواع زباله تشکیل شده‌اند، زمان زیادی برای تجزیه نیاز دارند.

بنابر گزارش سی‌ان‌ان، بنیان‌گذار موسسه سفرهای دریایی اعلام کرده که این موسسه سفر دریایی طولانی‌تری برای پاکسازی اقیانوس آرام در نظر دارد که سه ماه زمان برده و امید می‌رود در پی آن، سایر موسسات و سازمان‌ها نیز دنباله‌روی این حرکت باشند.

۴۷۲۳۴

کد خبر 1275642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =