واکنش چین به افزایش ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن ابراز تأسف از اقدام برجامی اخیر ایران، با صدور بیانیه ای تصریح کرد که فشارهای حداکثری آمریکا، علت ریشه‌ای تنش‌ها است.

به گزراش العالم،سخنگوی وزارت خارجه چین با صدور بیانیه ای تصریح کرد که اقدام اخیر برجامی ایران نتیجه فشار حداکثری وارده به این کشور بوده است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در خصوص عبور اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از سقف 300 کیلوگرم ابراز تأسف کرد و ادامه داد که «فشار حداکثری آمریکا، دلیل ریشه‌ای» تنش‌ها است.

وی ادامه داد:«ما از تمامی طرفین ‌می‌خواهیم که به این قضیه نگاه بلندمدت داشته باشند و خویشتنداری در پیش بگیرند و با یکدیگر به برجام پایبند باقی بمانند تا در این اوضاع پرتنش، تنش‌های بیشتر به وجود نیاید».

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد بخشی از تعهدات خود در برجام را معلق می‌کند. عدم پایبندی به سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد یکی از این تصمیمات بود، که روز گذشته رسما عملی شد. ایران ۶۰ روز به طرف‌های باقی‌مانده در برجام فرصت داده تا به نحوی آثار ناشی از تحریم‌های یکجانبه واشنگتن را جبران کنند، در غیراینصورت تهران گام‌های تازه‌ای در جهت کاهش تعهد به برجام برخواهد داشت.

5050

کد خبر 1275787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =