روزنامه آمریکایی دلایل بازنده بودن ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ را بیان کرد

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: یک روزنامه لیبرال آمریکایی مدلی آماری ارائه کرد که نشان می دهد رئیس جمهور کنونی آمریکا در انتخابات بعدی ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۰, از رقیب دموکراتِ خود شکست خواهد خورد.

پایگاه اینترنتی روزنامه هافینگتن پست در مقاله ای به قلم اِد مِزا نوشت: همان مدل آماری که به درستی پیروزی دموکرات ها را در انتخابات میاندوره ای سال ۲۰۱۸, موسوم به «موج آبی» پیش بینی کرده بود, اکنون نشان می دهد که دونالد ترامپ, رئیس جمهور کنونی آمریکا, که عضو حزب جمهوری خواه است, در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور, در پی رقابتی نزدیک با نامزد حزب دموکرات, سرانجام با شکست مواجه خواهد شد.

این مدل آماری را خانم رِیچِل بایتکوفِر (Rachel Bitecofer), استاد دانشگاه «کریستوفر نیوپورت» در ایالت ویرجینیای آمریکا, ارائه کرده است. این مدل آماری بر نتایج نظرسنجی ها متکی نیست, بلکه بر اساس میزان مشارکت احتمالی رأی دهندگان دموکرات و جمهوری خواه در ایالت های مختلف, پیش بینی های خود را ارائه می کند. این مدل در حال حاضر پیش بینی می کند که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در سه ایالت کلیدی که برای پیروزی وی در آن انتخابات حیاتی خواهند بود- یعنی ایالت های پنسیلوانیا, میشیگان و ویسکانسین- شکست خواهد خورد و در نتیجه, آراء الکترال کالج کافی برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ را کسب نخواهد کرد.این منبع افزود: به عقیده بایتکوفر, شرایط مساعد برای پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ به صورتی تصادفی آنچنان فراهم شد که گویی شخصی در بازی قمارِ پوکر, به صورتی کاملاً شانسی, بهترین برگ های برنده را به دست آورد و لذا بر رقبای خود پیروز شود. بایتکوفر در تحلیل خود نوشت: این در حالی است که در انتخابات ۲۰۲۰, رأی دهندگان دموکرات آنچنان مضطرب و سراسیمه اند که در آن انتخابات به صورت بسیار پرشمار شرکت خواهند کرد و مانع از پیروزی دونالد ترامپ خواهند شد. در سال ۲۰۱۶, رأی دهندگان دموکرات شور و شوق چندانی برای شرکت در انتخابات نداشتند, زیرا متقاعد شده بودند که ترامپ هرگز رئیس جمهور آمریکا نخواهد شد و در برابر هیلاری کلینتون, نامزد وقت حزب دموکرات اصلاً شانس پیروزی ندارد.

این در حالی بود که مشارکت بسیار ضعیف رأی دهندگان دموکرات در انتخابات ۲۰۱۶, بهترین فرصت را به ترامپ داد که آنان را غافلگیر کند و در آن انتخابات به پیروزی برسد. در عین حال, اکنون که رأی دهندگان دموکرات به شدت از پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ وحشت دارند و تصور می کنند که نامزد حزب دموکرات, هر که باشد, با رقابتی بسیار تناتنگ در برابر ترامپ مواجه خواهد شد, بر خود لازم می دانند که از نامزد حزب دموکرات در برابر ترامپ حمایتِ همه جانبه کنند تا شکست را به ترامپ تحمیل کنند.

بر اساس این مدل, نامزد دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا ۲۷۸ رأی «الکترال کالج» را به دست خواهد آورد. این در حالی است که ترامپ, حتی اگر در ایالت فلوریدا نیز پیروز شود, فقط ۱۹۷ رأی الکترال کالج را به دست خواهد آورد که به مراتب کمتر از ۲۷۰ رأی حداقلی الکترال کالج است که برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به آن نیاز خواهد داشت. بر اساس این مدل, فرق زیادی نمی کند که چه کسی نامزد حزب دموکرات باشد, مگر این که شخصی ساختارشکن مانند برنی سندرز نامزد این حزب شود که ممکن است باعث کاهش مشارکت رأی دهندگان دموکرات در انتخابات سال ۲۰۲۰ شود. به علاوه, اگر یک نامزد مستقلِ قوی وارد گردونه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود, ممکن است آراء برخی از دموکرات ها را به خود جلب کند که غیرمستقیم به نفع ترامپ خواهد شد. به عنوان مثال, هاوارد شولتز, مدیر اجرایی پیشین شرکت زنجیره ای استارباکس آمریکا که از حمایت مالی بسیار قوی برخوردار است, ممکن است به عنوان یک نامزد مستقل و قدرتمند, وارد گردونه رقابت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شود. در ضمن, عوامل مُخلِ احتمالیِ دیگری از قبیل بروز جنگ, رکود شدید اقتصادی یا حمله ای تروریستی در خاک آمریکا, بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آتی تأثیراتی غیرقابل پیش بینی بگذارند.

در مدل خانم بایتکوفر همچنین پیش بینی شده است که میزان مشارکت رأی دهندگان جمهوری خواه نیز در انتخابات ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت و ۹۰ درصد از آنان به ترامپ رأی خواهند داد. در همین مدل پیش بینی شده است که دست کم ۳۸ درصد از رأی دهندگان مستقل آمریکایی نیز در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور به ترامپ رأی خواهند داد, ولی با توجه به افزایش قابل توجه میزان مشارکت رأی دهندگان دموکرات در آن انتخابات, باز هم ترامپ نخواهد توانست نامزد دموکرات را شکست دهد و لذا از انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور آمریکا بازخواهد ماند.

در این مدل پیش بینی شده است که اگر نامزد ریاست جمهوری یا معاون ریاست جمهوریِ حزب دموکرات شامل شخصی رنگین پوست, آمریکای لاتین تبار, یا مؤنث باشد, میزان مشارکت رأی دهندگان دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ به طرزی فزاینده, افزایش خواهد یافت. حال اگر نامزد ریاست جمهوری یا معاون ریاست جمهوری حزب دموکرات یک زنِ رنگین پوست باشد, میزان مشارکت دموکرات ها در آن انتخابات حتی بیشتر خواهد شد. از اینرو, اگر جو بایدن, معاون پیشین باراک اوباما, رئیس جمهور سابق آمریکا, نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات شود, آنگاه وی که مردی سفیدپوست است, بهتر است در انتخاب نامزدی برای معاونت خود, به این عوامل- یعنی رنگین پوست و زن بودن نامزد معاون رئیس جمهور آمریکا از سوی حزب دموکرات- توجه کند تا شمار بیشتری از رأی دهندگان دموکرات را به پای صندوق های رأی بکشاند.

بایتکوفر در تحلیل خود افزود: به علت ترسی که دموکرات ها از پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ دارند, ما شاهد تفرقه و اختلاف در حزب دموکرات نخواهیم بود و تمام رأی دهندگان دموکرات از نامزد ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری از سوی این حزب متحد و یکپارچه, حمایت خواهند کرد تا مانع پیروزی ترامپ شوند.

خانم بایتکوفر در ماه ژوئیه سال گذشته پیش بینی کرده بود که دموکرات ها در انتخابات میاندوره ای نوامبر ۲۰۱۸, چهل و دو کرسی به دست خواهند آورد. این در حالی است که دموکرات ها در آن انتخابات ۴۰ کرسی به دست آوردند که به رقم پیش بینی شده در مدل بایتکوفر بسیار نزدیک بود. بایتکوفر در همان انتخابات پیش بینی کرده بود که ۲۵ کرسی از حوزه های انتخاباتی که وی دقیقاً مشخص کرده بود, به احتمال زیاد از دست نمایندگان جمهوری خواه خارج خواهد شد و به دست نامزدهای دموکرات خواهد افتاد, که این پیش بینی نیز بسیار دقیق بود, زیرا نامزدهای دموکرات ۲۴ کرسی از همان ۲۵ کرسیِ پیش بینی شده در مدل بایتکوفر را در انتخابات میاندوره ای سال ۲۰۱۸ به دست آوردند.

۳۱۰۳۱۱
کد خبر 1275997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  31 28
  حالا روزنامه آمریکایی برای شما سند شده است؟
  • حس IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
   7 17
   روزنامه آمریکایی که هیچ ، لیبرمن اسرائیلی هم راجع به جدایی دین و دولت نظر داده ، شده سند
  • IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
   3 0
   خب نابغه ما که میگیم ترامپ بده و این مساله بدیهیه از طرف جمهوری اسلامی! شما بگو کی بگه ترامپ میبازه برای شما سنده! ظاهرا رسانه های امریکایی هم بگن مهم نیست
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  16 8
  زهی خیال باطل
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  23 26
  ترامپ صد درصد برنده اتنخاب خواهد شد .
  • عباس IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
   15 14
   دور قبل هم هیچ کس تو مخیله اش هم نمی گنجید هیلاری رای نیاره !!!!!!!
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
   0 0
   عباس جان خب راستم میگفتند هیلاری رای اورد نه ترامپ! نزدیک ۳ میلیون کمتر رای اورد خودشم باورش نمیشد ببره شانس اورد تو پنسیلوانیا و میشیگان با اختلاف کمتر از نیم درصد برد که باعث شد الکترال رو ببره
 • سامان IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  9 14
  خدا کنه اینجوری بشه...
 • دادخواه IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  19 18
  چرا زينال بازي در مياريد و القا ميكنيد كه طرف ما يك شخص است نه دادش طرف ما كل ادمهاي مولد و توليد كننده جهان است و طرف انها افكار ما كه ساز نا كوك دنيا شده چه ترامپ باشد و چه نه سياست و استراتژي امريكا و دنيا در قبال ما تفاوت نميكند
 • IR ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
  6 7
  طبق نظرسنجی خود فاکس نیوز ! ترامپ 39 به 49 به بایدن،41 به 43 به وارن و 40 به 49 به سندرز میبازه،طبق نظرسنجی گالوپ! 41 درصد مردم موافق ترامپن و 54 درصد مخالف ترامپن،اونوقت یکسری وطنی کند ذهن جوگیر حقیر تر از طوطی میگند نه نه نه ترامپ برندست ! ترامپ فلانه ! ترامپ بیسانه !