رودخانه کرج وحشی شده است/ مردم به هوش باشند

مهر نوشت: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به افزایش چشمگیر آب دهی رودخانه کرج نسبت به سال قبل، گفت: سرعت جریان آب رودخانه نیز تغییر کرده است.

داود نجفیان با اشاره به وضعیت ذخیره آبی سد کرج، اظهار کرد: بارش های بهاری و ذوب برف ها باعث افزایش حجم ذخیره آبی سد کرج شده به طوری که ظرفیت این سد ۱۰۰ درصد پُر شده است.

سد کرج پُر است / ‏سد‬ طالقان سرریز دارد

وی با تاکید بر اینکه سال گذشته نیز در چنین ایامی ظرفیت سد کرج پُر بوده است، گفت: در آن روزها ورودی و خروجی سد به طور متوسط حدود ۱۰ مترمکعب بر ثانیه بوده است در حالی که امسال میزان ورودی و خروجی این سد با افزایش ۲.۵ برابری به ۲۶ مترمکعب بر ثانیه رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز در بخش دیگری با اشاره به وضعیت سد طالقان، گفت: اظرفیت این سد نیز ۱۰۰ درصد پُر است و بیش از دو ماه است که سرریز دارد.

نجفیان با تاکید بر اینکه سد طالقان سال گذشته در چنین ایامی ۸۰ درصد پُر بوده است، گفت: ورودی و خروجی سد طالقان حدود ۲۶ مترمکعب بر ثانیه است.

وی با اشاره به واقع شده ارتفاعات البرز در استان، گفت: خوشبختانه این مهم باعث شده بارش های خوبی را شاهد باشیم.

حجم بارش ها در البرز ۵۸۳ میلیمتر است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز در ادامه متوسط بارش های امسال در استان را ۵۸۳ میلیمتر اعلام کرد و گفت: وضعیت بارندگی استان نسبت به سال قبل ۶۵ درصد و نسبت به درازمدت ۴۸ درصد مثبت است به عبارتی سالی تر را پشت سر می گذاریم.

نجفیان در بخش دیگری با اشاره به افزایش آمار غرق شدگی در رودخانه های استان به ویژه رودخانه کرج، گفت: متاسفانه شهروندان اطلاع صحیحی از عمق، شدت و سرعت جریان آب رودخانه ها ندارند، آب دهی رودخانه کرج نسبت به سال قبل افزایش چشم گیری داشته است و مردم باید از ورود به رودخانه ها پرهیز کنند.

سرعت جریان آب رودخانه کرج تغییر کرده است

وی با اشاره به اینکه وقتی ارتفاع آب حدود ۱۰ سانتی متر افزایش یابد، شدت و سرعت آن بیشتر می شود و قابل کنترل نیست، افزود: ساکنان روستاها و نقاط حاشیه ای رودخانه کرج متوجه این تغییرات نیستند و امکان بروز حادثه افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با تاکید بر اینکه هر چه از کف رودخانه بالاتر می آییم و به سطح آن نزدیک می شویم به یقین عبور جریان آب بیشترمی شود، گفت: میزان عمق آب در چنین شرایطی به راحتی قابل تشخیص نیست؛ در حالی که فاکتورهای آب دهی و سرعت جریان آب رودخانه تغییر کرده است، در نتیجه به ساکنان و مسافران عبوری از حاشیه رودخانه ها توصیه می کنیم به این موارد و هشدارها توجه کنند.

47231
کد خبر 1276359

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =