فرانسه از نخستین نقل و انتقال مالی از طریق اینستکس خبر داد

ایرنا نوشت: تارنمای شبکه تلویزیونی المیادین لبنان روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد: "برونو لومیر" وزیر دارایی فرانسه ابراز امیدواری کرد که نخستین نقل و انتقال مالی با ایران از طریق سازو کار اینستکس در چند روز آینده انجام شود.

سخنان لومیر یک روز پس از آن انجام می شود که "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران خطاب به اروپایی ها گفته بود: امروز اینستکس تنها سازوکاری بدون پول است و اینستکسِ توخالی به هیچ دردی نمی‌خورد، اما اگر اینستکس فعال شده و پول فروش نفت ایران به آنها به‌واسطه آن حاصل شود با وجود ایرادات آن، می‌توان تا حدی آن اقدام را قبول کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران نیز در این باره اعلام کرد: پس از خروج ترامپ از برجام، اروپایی ها ۱۱ تعهد اعلام کردند که شامل فروش نفت ایران، بازگشت پول نفت ایران، سرمایه‌گذاری در ایران، حمل و نقل، هوانوردی و کشتیرانی می‌شود که تعهدات به صورت رسمی همان روز اعلام شد.

ظریف تصریح کرد: در هیچکدام از این تعهدات اینستکس یا سازو کار مالی وجود ندارد، بلکه آنچه وجود دارد ۱۱ تعهد است. اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای برای اجرای ۱۱ تعهد خواهد بود. اروپایی‌ها باید آن ۱۱ تعهد را انجام دهند؛ از آن ۱۱ تعهد، اروپایی‌ها در چهارچوب خود برجام مواد ۱ تا ۳ ضمیمه را ببینند در ماده ۳ ضمیمه ۲ به طور صریح آورده شده است.

وی اعلام کرد: اینکه اروپا یک اقدامی انجام داده و یک قانونی را لغو کرده، کافی نیست بلکه آثار آن قانون را باید نشان دهد. ما به صراحت گفتیم اگر اروپا به برجام متعهد باشد ما هم به آن متعهد خواهیم بود.

وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد: به هر صورت ما از اروپایی‌ها می‌خواهیم که تعهدات‌شان را انجام دهند. تعهدات اروپا بسیار فراتر از اینستکس است.

310 310

کد خبر 1276499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =