۲ نفر
۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
تبریز، شهر کنسرت‌های خیابانی

پیاده راه های ولیعصر، تربیت، ارک تا پارک های محلی و مراکز تاریخی؛ این روزها کهن شهر تبریز شاهد خودنمایی هنرهای خیابانی است؛ به خصوص از جنس کنسرت های خیابانی که اتفاقا با استقبال مردم، اصناف، هنرمندان و حتی کارشناسان مسایل اجتماعی روبه رو شده است.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز – سمیه گلمحمدی: به اعتقاد کارشناسان، درحالیکه امروزه فشارهای اقتصادی و مسایل بین المللی اذهان بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده، نقش هنرمهای خیابانی در ایجاد نشاط اجتماعی برجسته و انکارناپذیر است.

این روزها وقتی ذهنتان درگیر هزار ویک مشکل کوچک و بزرگ است و غرق در افکار قدم زنان در پیاده راه های معروف تبریز راهی منزلتان هستید ناگهان با صدای دلنوازی موسیقی مواجه می شود.

به سمت صدا که نزدیک می شویم، تعدادی از جوانان علاقه مند به موسیقی را می بینیم که در گوشه ای از خیابان ایستاده و در حال اجرای کنسرت خیابانی هستند.

گاهی وقت ها چند دقیقه ای در کنار خیابان ایستاده و به اجرای آنها تماشا کنید و از این موضوع لذت ببرید و خودتان را فردی با نشاط تر از قبل دریابید.

ایجاد نشاط در بین مردم هدف اصلی هنرمندان عرصه موسیقی خیابانی

ابوالفضل رستمی هنرمند تبریزی که در برگزاری کنسرت خیابانی فعالیت می کند، در خصوص فعالیت اش اظهار می کند: اصلی ترین هدف از راه اندازی این هنر در وهله اول شادی مردم و خوشحال کردن قلب آن‌هاست.

رستمی هدف دیگر خود را معرفی هنر خود به مردم دانسته و می افزاید: طبیعی است با چنین اجراهایی می‌توانم خودم را به دیگران معرفی کنم البته همه این کارها به واسطه همراهی و حمایت مردم است و موضوع بعدی نیز بحث مالی و درآمد است.

وی می گوید: خواسته ما از مسئولین و متولیان امر آن است که برگزاری این هنر را در سطح خیابان فرهنگ سازی کرده و مجوز اجرا دهند و خلاف قانون ندانند چراکه بارها شده بخاطر همین موضوعات پایمان به کلانتری باز شود درحالی نیتمان تنها شادی مردم بوده و ارائه استعدادهای هنری.

لزوم تغییر نگرش به کنسرت های خیابانی

امیر منزوی نوجوان هنرمند تبریزی که از دو سال گذشته برای مخاطبان کنسرت خیابانی اجرا می کند می گوید: برخی از مردم نگاه بدی  نسبت به برگزاری کنسرت خیابانی دارند و یا فک می کنند گدایی است درحالی که این یک نوع هنر به شمار می رود.

منزوی ادامه می دهد: ما معروف نیستم و اگر کنسرت هم برگزار کنیم، کسی برای تماشای هنرمان نمی آید، پس ما باید استعدادهایمان را در خیابان به مردم نشان دهیم، به نظر من موسیقی خیابانی لزوما برای معروف شدن است.

وی می گوید: فضایی برای فعالیت در حوزه موسیقی نداریم و برای نوشتن یک قطعه باید از هفت خوان رستم بگذریم همه این موضوعات باعث دلسردی هنرمندان می شود.

استفاده از موسیقی بومی در کنسرت خیابانی رواج یابد

علی محمدی یکی از مخاطبان کنسرت خیابانی هم اظهار می کند: فعالان این عرصه از موسیقی بومی هم استفاده کرده و این هنر را محدود به آهنگ های غیربومی نکنند.

وی می گوید: هنرمندان هم این هنر را بیشتر از اندازه از چشم نیاندازند، اخیر در هر ده قدمی پیاده راه معروف تبریز گروه های مختلفی به اجرای کنسرت می پردازند که این موضوع از جذابیت هنر می کاهد.

موسیقی خیابانی تاثیرات ناخوشایندی به دنبال دارد

سما.خ یکی از مخالفان کنسرت خیابانی هم می گوید: اینگونه اجراهای موسیقی در خیابان، قصد گسترش نوعی از موسیقی مجاز و آزاردهنده را دارند که گوش دادن به آن در مدت طولانی باعث ایجاد احساس ناخوشایند ذهنی می شود.

وی یادآور می شود: من شخصا به هنر علاقه ی خاصی دارم ولی مخالف برگزاری کنسرت خیابانی هستم، چراکه هم  نوعی گدایی محسوب می شود و هم برای برای  اصناف مزاحمت  ایجاد می کنند.

ترویج  نشاط در بین کسبه ها به وسیله برگزاری کنسرت خیابانی

رسول مالکی یکی از کسبه های پیاده راه معروف تبریز هم در این خصوص می گوید: برگزاری کنسرت های خیابانی بازخورد خوبی به همراه دارد چراکه باعث ازدحام جمعیت در این مسیر می شود و همین علت کسب و کار مارا هم رونق می بخشد.

وی ابراز می کند: با شنیدن صدای ساز و آواز جوانان ، روحیه ی من کسبه نیز شاد شده و حتی می توان گفت این موضوع به نوعی نشاط را در بین آحاد ترویج می دهد.

مالکی  با بیان اینکه برگزاری کنسرت خیابانی هیچ مانعی برای کسب وکار ما ایجاد نمی کند، ادامه می دهد: می توان گفت این هنر خیابانی به اصناف هم کمک می کند چراکه مردم پس از استقبال از ویترین مغازه ها دیدن کرده و در نهایت خرید هم می کنند.

کنسرت خیابانی مانع کسب و کار اصناف می شود

عیسی رفیعی یکی از کسبه های پیاده راه تربیت هم  در خصوص برگزاری این هنر خیابانی اظهار می کند: با اینکه اشتغالی برای جوانان ایجاد شده ولی هر ازگاهی مانع کسب اصناف می شوند چراکه با ازدحام جمعیت مغازه ها در معرض دید قرار گرفته نمی شود.

وی می گوید: برگزاری کنسرت خیابانی در تبریز با استقبال خوبی مواجه است حتی می توان گفت  نوعی نشاط را در بین آحاد جمعیت ایجاد کرده ولی برای برخی از کسبه ها موضوعی تکرار ی و ناخوشایند است.

مشکلات برگزاری کنسرت های خیابانی

داود امانی یکی از هنرمندان تبریزی که چندین سال است در عرصه کنسرت خیابانی فعالیت می کند، در خصوص فعالیت خود دراین حوزه اظهار می کند: این هنرمند تبریزی ابراز می کند: برگزاری کنسرت خیابانی هم مانند سایر هنرها مشکلات خاص خود را به دنبال دارد، بارها شده گیتار مان را در راه این هنر توقیف کرده و ساعت ها الاف و گرفتار مانده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه می کند: برگزاری کنسرت خیابانی طی سال اخیر در استان ما هم همچون پایتخت فرهنگ سازی شده و به لحاظ مخاطب استقبال خوبی دارد ولی از جهت مالی سود چندانی برای هنرمند به همراه ندارد.

امانی ادامه می دهد:شاید در اوایل نگرش ها فرق داشت ولی اینک استقبال بیش از حد نشان از موفقیت برگزاری کنسرت خیابانی در سطح شهر دارد، حتی می توانم بگوییم در ابتدا به این حرفه به عنوان موسیقی نگریسته نمی شد و بسیاری از مردم می پنداشتند که فرد ارائه دهنده هنر درمانده است.

او می گوید: به طور کلی  گروه هایی که کنسرت خیابانی اجرا می کنند  انتظارشان از متولیان امر این است مجوز اجرای کنسرت را به هنرمندان دهند البته نه به هر گروهی بلکه به گروه های با تجربه.

کمبود فضاهای شهری مناسب برای ارایه هنر خیابانی

سید هادی اسحقی  جامعه شناس تبریزی هم در این خصوص اظهار می کند: موسیقی خیابانی پدیده ای چند بعدی است که از ابعاد مختلفی باید مورد توجه قرار گیرد. این پدیده از دیدگاه سخت گیری های حاکم بر موسیقی جامعه، استعداد و توانمندی بالقوه جوانان علاقه مند و در مقابل نبود شرایطی برای نشان دادن این توانمندی ها و همچنین کمبود فضاهای شهری مناسب برای ارایه این نوع از موسیقی قابل بررسی است.

وی می گوید: شکل جدید نوازندگی خیابانی که در واقع یکی از مظاهر شهر نوین در جامعه مدرن است کمی با گذشته فرق داشته و  مخاطبان بسیاری دارد، چراکه برگزاری این هنر خیابانی  ما را با حال خوب مردم  روبه رو می کند.

اسحقی ادامه می دهد: این هنرمندان هنرشان را در دسترس ترین وضعیت ممکن در اختیار مردم قرار داده تا  جماعتی که  توانایی مالی و زمان رفتن به کنسرت را ندارند درآسان ترین وهله برای بهبودی حالشان استفاده کنند.

وی عنوان می کند: فقدان همین فضاهای مدنی موجب می شود فرایند جامعه پذیری زندگی شهرنشینی هم ناقص انجام شود و در حوزه موسیقی به طور خودجوش با موسیقی خیابانی مواجه شویم و موجب می شود شهروندان لحظاتی مکث کنند که این هر دو در واقع نیاز اجتماعی خود به فضاهای مدنی را به این شیوه بیان می کنند.

وی اضافه کرد: نهادهای اجتماعی کشور می توانند با برنامه ریزی و ساماندهی این هنرمندان در راستای ترویج نشاط اجتماعی تلاش کنند.

اسحقی خاطر نشان کرد :همچنین در شهر ما پتانسیل های  موسیقی اذربایجانی را ترویج داده و با این مورد به نسل های بعدی فرهنگ کهن شهر تبریز را انتقال دهند.

از مجسمه تا اجرای زنده موسیقی ، همگی هنر خیابانی اند!

حال می توان گفت این هنر خیابانی با تلطیف فضای پیاده راه تربیت  نوعی نشاط اجتماعی را در بین آحاد مردم شهر تبریز ایجاد می کند که تحسین برانگیز است .

حتی المان ها و مجسمه های پیاده راه معروف تبریز خودش نوعی هنرخیابانی به شمار می رود که باید به همگان شناسانده شود تا در انزوای فراموشی قرار نگیرد.

*******

با کنار هم گذاشتن همه باید ها و نباید های برگزاری موسیقی خیابانی و در نظر گرفتن نظر و استقبال مخاطبان با این نوع موسیقی به نظر می رسد وقت آن شده است که سازمان های ذینفع و مسئول بایستی فکری اساسی در جهت ساماندهی و البته وضع قوانین حمایتی برای فعالان این عرصه در نظر بگیرند تا بتوان با مدیریت این رویداد تقریبا نو پا نشاطی را در جامعه ایجاد کرد که شاید سال ها پیش برای ایجاد چنین فضاهایی بایستی هزینه های هنگفت صرف کرده و برنامه ریزی های بلند مدتی انجام می گرفت.

البته از سوی دیگر نیاز هست که علاقه مندان به فعالیت در این حوزه به باید ها و نباید های فرهنگی و اسلامی کشورمان اهمیت دهند تا از بروز مشکلات و تنش های ناخواسته جلوگیری کنند

 عکس: نویده رنجبرانی

46

کد خبر 1277177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =