برانکو: کالدرون آماده شکایت از پرسپولیس به فیفا باشد

تسنیم نوشت: سرمربی پیشین پرسپولیس با انتقاد از ایرج عرب گفت: مدیریت باشگاه تنها دلیل رفتنم از پرسپولیس بود و در یک‌سال اخیر فقط از آن‌ها دروغ شنیدم.

 برانکو ایوانکوویچ فکرش را نمی‌کرد بعد از کارنامه درخشانی که در پرسپولیس بر جای گذاشت برای گرفتن دستمزد خودش و همکارانش مجبور به شکایت به فیفا شود. برانکو شاید انتظار داشت مدیران پرسپولیس بعد از رفتنش نه تنها مطالباتش را پرداخت کنند بلکه از او تقدیر هم به عمل بیاورند که این اتفاق رخ نداد و او حالا تصمیم گرفته پرونده جدیدی از پرسپولیس در فیفا باز کند.

برانکو که خیلی سعی کرد جدایی‌اش از پرسپولیس به نوعی با خوبی و خوشی باشد با دلخوری از اتفاقات رخ داده سکوتش را شکست و  حرف‌هایی زد که تا به حال آنها را بر زبان نیاورده بود. او در این مصاحبه به شدت از ایرج عرب مدیرعامل پرسپولیس انتقاد کرده است.

قبل از هر چیز می‌خواهیم بدانیم داستان طلب شما از پرسپولیس به کجا کشید و الان در چه مرحله‌ای قرار دارید؟
صد بار گفته‌ام که بهترین دوران مربیگری خود را در تهران داشتم. رابطه خیلی خوبی بین من و هواداران وجود داشت و عشقی که به آنها داشتم باور نکردنی بود. همگی با هم از کادرفنی گرفته تا بازیکنان و دیگر اعضای تیم برای بدست آوردن نتایج درخشان همه توان‌مان را گذاشتیم. انتظارمان هم این بود که بعد از 4 سال که بهترین نتایج کسب شد، هم من و هم همکارانم به وجه زیبایی از پرسپولیس جدایی شویم اما متاسفانه با رفتار بسیار ناپسند مدیریت باشگاه و دیگر عوامل او مواجه شدیم.

همه تعهداتی که به واسطه قرارداد وجود داشت باید انجام می‌شد اما این اتفاق رخ نداد. نه تنها 11 ماه به تعهدات‌شان عمل نکردند بلکه الان هم حاضر به انجام آن نیستند و گردن نمی‌گیرند. تمایل ندارند نه دستمزد من و نه دستیارانم را بدهند. بیش از 60 درصد از قراردادم را طلبکارم. همکارانم چند ماه از حقوق‌شان را طلبکارند و بدون اینکه دستمزدشان را بگیرند ایران را ترک کردند. طبیعتا همه آن مهربانی‌ها و تعریف‌هایی که انجام می‌دادند فریب و کذب بود. همه آن موارد که می‌خواستند به هواداران نشان دهند مایلند من در پرسپولیس بمانم فریب اذهان عمومی بود.

متاسفانه مجبورم از پرسپولیس به فیفا شکایت کنم. تکلیف اصلی آنها در پرسپولیس این بود که من و دیگر خارجی‌های تیم را هر چه زودتر از باشگاه دور کنند که این کارم انجام دادند. به احتمال خیلی زیاد جدا از من و دستیارانم، بودیمیر و بشار رسن هم برای گرفتن حق‌شان به فیفا شکایت خواهند کرد. حتی برای فصل آینده که در پیش داریم هم ادعای خسارت خواهیم کرد.

اما مدیران باشگاه پرسپولیس ادعا دارند که شما به قراردادی که با این باشگاه داشتید متعهد نبودید و به همین خاطر هم قصد ندارند با شما به همین راحتی تسویه حساب کنند.
طبیعتا این ادعا را آنها در فیفا باید ثابت کنند. از 4 ماه قبل چند نامه به باشگاه زدیم و به نوعی به آنها هشدار دادیم که باید به تعهدات‌شان در قبال ما عمل کنند. حتی رعایت حداقل  موازین را هم در مورد دستیارانم نکردند که پاسخ نامه‌های آنها را بدهند. آخرین نامه را که نوشتیم به باشگاه 15 روز مهلت دادیم که آن مهلت را هم رعایت نکردند. بسیار غمگین و مایوسم بابت رفتاری که از باشگاه سر زد.

آیا این نوع برخورد از سوی مدیریت در دوران قبل از حضور ایرج عرب در باشگاه پرسپولیس هم با شما شده بود؟
بارهای قبل هم باشگاه مدام در پرداخت تاخیر ایجاد می‌کرد اما به هیچ وجه اعتراضی به این مسئله نمی‌کردیم. همیشه انتظار داشتیم که با رضایت دو جانبه این مشکلات حل شود اما در دوران مدیریت اخیر قول‌های زیادی به ما داده شد که طبیعتا هیچ یک اجرا نمی‌شدند و کاملا آگاهانه به ما دروغ گفته می‌شد.

بعد از رفتن شما ادعایی مطرح شد مبنی بر اینکه قصد ادامه کار با بازیکنانی چون سیدجلال حسینی، حسین ماهینی، امید عالیشاه و .... را نداشتید. واقعا همین طور است؟
نه این موضوع اصلا حقیقت ندارد و من نه تنها همه بازیکنانم را می خواستم بلکه درخواست داشتم نفرات معدودی هم به جمع‌مان اضافه شوند. اینکه خود آنها میل داشتند نفراتی را کنار بگذارند مربوط به خودشان است اما من چنین تصمیمی نداشتم. همه باریکنان تحت قرارداد باشگاه بودند و دلیل نداشت که بخواهیم بازیکنی را کنار بگذاریم. فقط می‌خواستیم چند بازیکن جذب کنیم.

با هماهنگی شما بندی در قرارداد اکثر بازیکنان وجود داشت که هر در پایان فصل اگر پیشنهاد داشتند می‌توانستند بروند؟
در مورد اضافه کردن بندی به قرارداد بازیکنان هیچ صحبتی از سوی مدیریت باشگاه با من نشده بود و از این موضوع بی‌اطلاع هستم.

شما میراثی از پرسپولیس بر جای گذاشتید که  شاید هیچ مربی دیگری نتواند آن را تکرار کند، فکر نمی‌کنید گابریل کالدرون کار خیلی سختی برای تکرار قهرمانی دارد؟
طبیعتا کار راحتی نخواهد بود. نه کالدرون بلکه اگر خود من هم می‌ماندم تکرار قهرمانی‌هایی که کسب شد بسیار سخت بود. کالدرون مربی فوق‌العاده و با سابقه‌ای بسیار درخشان است. انتظارات هم اکنون از پرسپولیس خیلی بالا رفته و قطعا کالدرون کار سختی پیش‌رو دارد.

هنوز برای خیلی از هواداران پرسپولیس جای سوال است که برانکو چرا تصمیم به ترک این تیم گرفت، آیا او از مدیریت باشگاه دلخور بود یا اینکه دیگر اشباع شده بود؟
دلیل اصلی تصمیم من مشکلاتی بود که در باشگاه وجود داشت و اراده‌ای برای حل آنها وجود نداشت. من و دستیارانم مربیان حرفه‌ای هستیم و زندگی‌مان از طریق فوتبال می‌چرخد. یک‌سال از پرسپولیس دریافتی نداشتیم و این خیلی بد بود. دلیل دیگری برای ترک پرسپولیس نداشتم.

یعنی اگر رفتار مدیریت باشگاه پرسپولیس با شما حرفه‌ای بود و به قول‌های‌شان عمل می‌کردند در این تیم می‌ماندید؟
طبعتا مشکلات موجود با این مدیریت حل نمی‌شد. از قرار معلوم طرحی برای کنار گذاشتن ما از پرسپولیس وجود داشت  و این طرح اجرا شد. به طور مثال در روز فینال جام حذفی هیچ یک از اعضای هیئت مدیره و خود مدیرعامل نزد بازیکنان و کادرفنی نیامدند که تبریک بگویند. برای هیچ از اعضای تیم پاداش قهرمانی این جام در نظر گرفته نشد. کار به جایی رسیده بود که من قبل از بازی آخرمان  شخصا از جیبم به بازیکنان پاداش دادم تا با انگیزه بالا به میدان روند.

حقیقت دارد که یکی از اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس قبل از فینال جام حذفی به شما گفته بود نگران پول‌تان نباشید چرا که او به زودی مدیرعامل خواهد شد و طلب‌تان را تسویه خواهد کرد؟
واقعیت این است که همه به یک شکل در باشگاه قول می‌دادند که هیچ یک عملی نشد. زندگی هیچ کس هم با قول و وعده نمی‌چرخد. همه در طول یک سال قول می‌دادند که می‌شود، می‌شود اما هیچ کدام عملی نشد. در واقع باشگاه به این شکل اداره می‌شد.

بحثی مطرح است که برانکو ایوانکوویچ بعد از اینکه پرسپولیس را نایب قهرمان آسیا کرد انتظار داشت فدراسیون او را به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی کند اما این اتفاق رخ نداد تا شما دیگر انگیزه چندانی برای ادامه حضور در فوتبال ایران را نداشته باشید.
نه این طور نیست. من اگر انگیزه لازم را برای ادامه کار نداشتم فصل را با کسب دو جام به پایان نمی‌رساندم. حتی لیست خرید و برنامه اردویی و تمرینی تیم را تحویل باشگاه داده بودم. این موضوع نشان می‌دهد که از قبل تصمیم به رفتن نگرفته بودم.

امکانش هست بگویید چه نفراتی در لیست شما بودند؟
بله؛ چرا که نه. من از باشگاه خواستم بازیکنان جوان به تیم‌های دیگر قرض داده شوند تا بتوانند بازی کنند. ضمن اینکه نعمتی دفاع پدیده، مهدی طارمی، محمدرضا حسینی و یک بازیکن جوان به نام علیرضا آرتا که یک مدافع جوان در مس کرمان بود را می‌خواستم.

بازیکنی هم در تیم بود که از شما بخواهد برای فصل بعد راهی یک تیم خارجی شود؟
 نه هیچ بازیکنی از من درخواست جدایی نداشت.

باشگاه پرسپولیس دستمزدی که برای گابریل کالدرون در نظر گرفته تقریبا 800 هزار دلار است، برخی از هواداران اعتقاد دارند وقتی قرار بود این مبلغ هزینه شود چرا برانکو ایوانکوویچ حفظ نشد در حالی که قرارداد شما کمتر از این مبلغ بود.
این مسئله به من ارتباط ندارد بکه باشگاه باید به این سوال پاسخ دهد. واقعیت این است که در 4 سالی که سرمربی پرسپولیس بودم مبلغ قراردادم ثابت بود و هیچ‌گاه آن را افزایش ندادند. در تمام این مدت با یک رقم قرارداد کار کردم و حتی قراردادی که برای فصل آینده نوشته بودیم با همان مبلغ سال اول یکی بود.

در ایران صحبت از این است که برانکو در الاهلی نمی‌تواند چندان موفق باشد چرا که این تیم نه هواداران زیادی دارد که در همه شرایط پشت تیم باشند و نه بازیکنانی که کیفیت و انگیزه شاگردانش در پرسپولیس را داشته باشند. ضمن اینکه عرب‌ها خیلی هم صبور نیستند.
 هیچ کس تضمینی برای موفقیت نمی‌دهد. من به تازگی به الاهلی ملحق شده‌ام. در ادامه راه خواهیم دید که چه کادر و بازیکنانی در اختیار دارم. ضمن اینکه هنوز قراردادی با این باشگاه امضا نکرده‌ام. ما تازه 5 روز پیش توانستیم روی خیلی از مسائل به توافق برسیم.

شما به عنوان سرمربی 4 فصل گذشته پرسپولیس چه توصیه‌هایی به گابریل کالدرون که جانشین شما شده است، دارید؟
آنچه باید به کالدرون بگویم این است که او تیمی را به دست آورده که کاملا شکل گرفته و در یک فصل دو جام گرفته  راهی فینال لیگ قهرمانان آسیا شده است. بازیکنانش فوق‌العاده زحمت‌کش و متعصب هستند. در واقع کالدرون برترین نسل تاریخ پرسپولیس را به دست آورده است. او همچنین یک ارتش بسیار متعصب از هواداران پرسپولیس را پشت خود می‌بیند.
آنها قطعا در هر شرایطی کادرفنی و بازیکنان راحمایت خواهند کرد تا بتواند به بهترین نتایج برسد. در آخر می‌توانم به کالدرون پیشنهاد کنم که از همین الان ایجنت‌های خودش را آماده شکایت از فیفا برای گرفتن دستمزدش از پرسپولیس کند.

اینکه شما هنوز قراردادی با باشگاه الاهلی امضا نکردید ارتباطی با قرارداد فصل آینده‌تان با پرسپولیس دارد؟
نه هیچ ارتباطی ندارد. ما زودتر از اینها نتوانستیم بر سر یکسری مسائل به توافق برسیم. از آنجایی که تا تاریخ 26 ژوئن باشگاه پرسپولیس به تعهداتی در قبال من و همکاران عمل نکرده، خود به خود قرارداد فصل آینده ما با پرسپولیس فسخ شده است. من مربی حرفه‌ای هستم و زندگی‌ام از فوتبال می‌گذرد. طبیعتا حق دارم که با باشگاهای دیگر مذاکره و حتی قرارداد امضا کنم تا اینکه منتظر بمانم باشگاه پرسپولیس بعد از آن خدماتی که داشتم به تعهداتش عمل کند. اینطور نیست که بیشتر از این منتظر بمانم.

در روزهای اخیر وکیل شما با نمایندگان باشگاه پرسپولیس در استانبول جلساتی داشته است، آیا توافقی بین شما حاصل نشده است؟
امیر علی حسینی مدیر امور بین الملل و ذاکر وکیل باشگاه پرسپولیس به وکیل من در استانبول گفته‌اند که باشگاه نمی‌خواهد توافقی صورت بگیرد و دستمزدتان را پرداخت کند. در واقع آنها قصدی برای این کار ندارند.

فکر می‌کردید نهایتا با پرسپولیس به این شکل قطع همکاری کنید و با شرایط بوجود آمده تصور اینکه دوباره به این تیم برگردید وجود دارد؟
واقعا انتظار نداشتم جواب زحمات من و همکارانم را به این شکل بدهند. در مورد بازگشتن به پرسپولیس نمی‌توان در مورد آینده حرف زد. مخصوصا اینکه ما مربیان حرفه‌ای همیشه چمدان‌های‌مان آماده برای سفر است.

پیامی برای هواداران پرسپولیس دارید؟
تشکر فراوان و بی‌دریغ از همه آنها که یادشان همیشه در قلبم باقی خواهد ماند. انتظارم از هواداران پرسپولیس این است که همانند قبل پشت تیم باشند و از بازیکنان حمایت کامل کنند چرا که آنها شایسته هر نوع تقدیری هستند. بازیکنانی که متعصب و باهوش هستند و هدف‌شان سربلندی باشگاه است. آنها هیچ وقت از تلاش برای موفقیت بیشتر دریغ نکردند.

255 251

کد خبر 1277599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  23 11
  آقای برانکو، کالدرون به شما هیچ ارتباطی ندارد. مدیران دروغگو، شما هم دروغگو. در مصاحبه قبلی گفتید از چندماه پیش تصمیم به رفتن گرفته بودم ولی الان میگید لیست دادید. همین حرف هم دروغ و حقه است. اگر شما بخاطر دروغ مدیران رفتید و بخاطر پول الاهلی نبوده، برای چی از یه دلار طلبتون نمی گذرید!!؟ پول شما دیر و زود داشت ولی سوخت و سوز نداشت. شما با دروغ با اعصاب یک ملت بازی کردید. این مصاحبه سفارشی هم برای گرفتن طلبتون هست.
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  8 11
  آقای برانکو، کالدرون به شما هیچ ارتباطی ندارد. مدیران دروغگو، شما هم دروغگو. در مصاحبه قبلی گفتید از چندماه پیش تصمیم به رفتن گرفته بودم ولی الان میگید لیست دادید. همین حرف هم دروغ و حقه است. اگر شما بخاطر دروغ مدیران رفتید و بخاطر پول الاهلی نبوده، برای چی از یه دلار طلبتون نمی گذرید!!؟ پول شما دیر و زود داشت ولی سوخت و سوز نداشت. شما با دروغ با اعصاب یک ملت بازی کردید. این مصاحبه سفارشی هم برای گرفتن طلبتون هست.
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  14 7
  آقای برانکو، کالدرون به شما هیچ ارتباطی ندارد. مدیران دروغگو، شما هم دروغگو. در مصاحبه قبلی گفتید از چندماه پیش تصمیم به رفتن گرفته بودم ولی الان میگید لیست دادید. همین حرف هم دروغ و حقه است. اگر شما بخاطر دروغ مدیران رفتید و بخاطر پول الاهلی نبوده، برای چی از یه دلار طلبتون نمی گذرید!!؟ پول شما دیر و زود داشت ولی سوخت و سوز نداشت. شما با دروغ با اعصاب یک ملت بازی کردید. این مصاحبه سفارشی هم برای گرفتن طلبتون هست.
 • رضا IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  16 19
  درود فراوان برا انسانیت ...شرم کنین مدیران پرسپولیس
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  22 8
  حالا ک رفتی داری حاشیه درست میکنی برای کالدرون...پوات ک امااده شده بود چرا نموندی؟؟؟ وایسادی تا مهلت قانونی تموم بشه ک بتونی فسخ کنی بری پیش عربها دلارتم بگیری
 • بی نام IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  8 6
  حقته بابا تو که سه سال دیده بودی وضعو باز وایسادی اینها بدهی بالا میارن آخرش میفته گردن دولت و بیت المال اونم برا اینکه مردم راضی باشن
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  4 16
  مصاحبه صد در صد ساختگیه.... اصلا آقای برانکو همچین شخصیتی نداره که بخواد اینطور مصاحبه کنه. حداقل 4سال اخیر تمام صحبت های ایشون رو خوندم و گوش دادم هیچوقت اینطور مصاحبه نکردن ایشون. نیت فقط به حاشیه بردن باشگاه پرسپولیس.... اصلا اسم مصاحبه کننده کجاس؟! کدوم خبرگزاری صحبت کرده با ایشون؟! میدونم پیامی به ضرر خودتون ثبت نمیکنید
 • GB ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  9 1
  اصلا به اين موضوع اشاره نمى كند كه پولش آماده بوده. چرا؟!
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  7 13
  متاسفانه ما مردم خوش استقبال و بد بدرقه هستیم خرمان که از پل گذشت دیگر چیزی برایمان اهمیت ندارد
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  15 6
  اين دلال كروات هيچ چيز به غير از پول نميشناسه. و هر تيمى را در هر شرايطى به يك ريال بيشتر ميفروشه
 • GB ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  12 4
  واقعا این آدم فکر میکنه مردم چیزی از حرفهاش نمیفهمند. تمام هم و غم این طرف تیم ملی‌ ایران بوده و بس. ضمنا باز دوباره عوضی‌ بودن خودش رو نشون داد که به کالدرون میگه از همین الان آماده شکایت از پرسپولیس باش!!
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  17 9
  علاوه بر مواردی که شما در مورد سختی قهرمان کردن الاهلی در لیگ عرب گفتید این رو هم اضافه کنید اونجا وزیر ورزش و پسرش و معاون وزیر خارجه و فدراسیون و سازمان لیگ برای قهرمان کردن الاهلی کمک حالش نخواهند بود
 • GB ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  7 4
  واقعا این آدم فکر میکنه مردم چیزی از حرفهاش نمیفهمند. تمام هم و غم این طرف تیم ملی‌ ایران بوده و بس. ضمنا باز دوباره عوضی‌ بودن خودش رو نشون داد که به کالدرون میگه از همین الان آماده شکایت از پرسپولیس باش!!
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  15 6
  یعنی در فوتبال ایران مریض تر از این بشر هم کسی بود که هنوز هم زهر خودش رو میریزه ... یه زمانی با کی روش کل کل میکرد ... الان داره با مربی جدید !!! یکی نیست بهش بگه آخه به تو چه ؟!!!
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  7 2
  یعنی در فوتبال ایران مریض تر از این بشر هم کسی بود که هنوز هم زهر خودش رو میریزه ... یه زمانی با کی روش کل کل میکرد ... الان داره با مربی جدید! یکی نیست بهش بگه آخه به تو چه ؟!
 • FR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  5 6
  پرسپولیس باید پول اون بنده خدا رو سریعا پرداخت کنه
 • کریم IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  5 14
  مدیران نا لایق پرسپولیس باید از برانکو تقدیر می کردند و پول او را هر چه زودتر پرداخت کنند برانکو 4 سال هواداران را شاد کرد
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  12 2
  آقا این برانکو همونی نیست که پرسپولیسیا بعد از قهرمانی میگفتند آقامون جنتلمنه؟؟نمردیم و معنی جنتلمنی را هم فهمیدیم
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  9 1
  آقا این برانکو همونی نیست که پرسپولیسیا بعد از قهرمانی میگفتند آقامون جنتلمنه؟؟نمردیم و معنی جنتلمنی را هم فهمیدیم
 • NL ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  15 1
  پول نقد گذاشتند توی چمدان و برایت آوردند ولی تو قبول نکردی چون چند برابرش را می خواهی ودوست داری مثل ژوزه قضیه کش پیدا کند تا تو بتوانی مفتخوری کنی .
 • من يك لنگي هستم IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  17 2
  هرچي برانكو بگه!
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  11 3
  دلال کرواسی می خواهد کالدرون را هم تحریک و حاشیه درست کند
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  6 12
  عرب و نبی و هیئت مدیره اومدن واسه نابودی پرسپولیس ولی اینو بدونن این کارها مثل راه رفتن روی لبه تیغه مواظب باشن پاشون نبره