اظهارات مادورو درباره کارشکنی و دخالت آمریکا در مذاکرات دولت ونزوئلا با مخالفان

فارس نوشت: رئیس جمهور ونزوئلا درباره مذاکرات نروژ ابراز امیدواری کرد و گفت، اگر واشنگتن دخالت نکند احتمالا با مخالفان به برخی توافقات دست خواهند یافت.

 از روز یکشنبه نمایندگان دولت ونزوئلا و نمایندگانی از مخالفان این کشور در «باربادوس» با میانجیگری دولت نروژ مذاکرات خود را آغاز کرده‌اند. 

براساس گزارش خبرگزاری روسی تاس، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا دوشنبه شب در این زمینه گفت: «دور جدید مذاکرات میان دولت و مخالفان ممکن است به برخی توافقات دست یابد.»

وی افزود: «من گزارش‌هایی از هیات خودمان در نروژ درباره روند مذاکرات جاری دریافت کرده‌ام که این گزارش‌ها مرا امیدوار کرده است.»

رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد، «ما 6 موضوع اصلی در دستور کار داریم.من مطئمنم که اگر ما مطابق این دستور کار ادامه دهیم و اگر مداخله‌ای از سوی آمریکا نباشد ما قادر خواهیم بود به برخی توافقات برای منافع مردم ونزوئلا دست یابیم.»

در ماه مه گذشته نیز هیات‌های دو طرف دو دور مذاکره غیرمستقیم در اسلو پایتخت نروژ برگزار کردند که به نتیجه مشخصی دست نیافته بود. 

روز یکشنبه یک نماینده «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا گفته بود که در مذاکراتی که به میانجیگری نروژ برگزار می‌شود حضور خواهند یافت. 

دفتر گوایدو در بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد، «مردم ونزوئلا، متحدان ما و جهان نیاز به یک پروسه انتخاباتی که باعث عبور از بحران شود و آینده‌ای سازنده رقم بزند را خواستار هستند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مردم ونزوئلا سال 2018 میلادی در یک انتخابات دموکراتیک به نیکلاس مادورو رای داده‌اند و وی پیروز قطعی انتخابات شده بود.  

بعد از امتناع آمریکا از پذیرش مشروعیت ریاست جمهوری شش ساله نیکلاس مادورو که به تازگی آغاز شده، گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا خود را به صورت غیرقانونی رئیس جمهور این کشور خواند و با حمایت مستقیم آمریکا و چند کشور دیگر دست به اقداماتی از جمله کودتا و جلب حمایت نظامیان علیه مادورو زد که همگی آنها تا کنون شکست خورده است.

310311

کد خبر 1278020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =