زنگنه: اطلاعات مربوط به صادرات نفت اطلاعات جنگی است

وزیر نفت ایران تاکید کرد: «اطلاعات مربوط به صادرات نفت، اطلاعات جنگی است.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مدتی است که جنگ رسانه‌ای بر سر آمار صادرات نفت به پا شده است و تحلیلگران اقتصادی معتقدند هدفی که دنبال می‌شود، در نهایت به بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت برمی‌گردد. مخالفان زنگنه که گروهی از آنها به نظر می‌رسد با مافیای اقتصادی و اقتصاد کثیف دست داده‌اند، با حربه «نفت» تصمیم دارند که به وزیر نفت ضربه بزنند. این فشار در جهت دور زدن تحریم و فروش نفت است؛ امری که زنگنه بارها روی آن تاکید کرده که «مانع ورود بابک زنجانی‌های جدید می‌شود و فروش نفت را از منطق ضد فساد خارج نخواهد کرد.»

در این میان، برخی رسانه‌های خارجی با اهداف مشخصی، اقدام به انتشار آمارهای متناقضی در خصوص صادرات نفت ایران می‌کنند. این در حالی است که تاکنون هیچ‌یک از مقامات ایرانی هیچ‌کدام از آمارهای منتشر شده را تایید نکرده‌اند.

وزیر نفت پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره انتشار برخی آمار مربوط به صادرات نفت کشور با بیان این‌که این اقدام کار درستی نیست و مشخص نیست که با چه نیتی این اطلاعات منتشر و مکررا بازنشر داده می‌شود، عنوان کرد: «با توجه به این‌که ما در یک جنگ (جنگ اقتصادی با آمریکا) هستیم، اطلاعات درباره صادرات نفت اطلاعات جنگی حساب می‌شود و انتشار آن باید با هماهنگی‌های مربوطه انجام شود و اگر نه به منافع ملی بیشتر آسیب می‌زند.»

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دیدار وزرای خارجه نفت ایران و عربستان سعودی در حاشیه اجلاس اوپک تصریح کرد:«در این اجلاس دیداری با وزیر خارجه عربستان نداشتم و تنها یک احوالپرسی میان ما انجام شد، اما در جلسات ۷ تا ۸ ساعت با هم دعوا کردیم.»

وزیر نفت ایران در همین حال یک‌شنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی درباره با بیان این‌که در حال حاضر با تمام توان در تلاش هستیم، از عهده دشمنان برآییم و بر مشکلات کنونی فروش نفت پیروز شویم، تاکید کرد: «هدف آمریکا از تحریم ایران یافتن بازار برای نفت شیل است.»

به گفته زنگنه، «دود سیاسی کردن بازار نفت به چشم همه می‌رود و فقط این‌گونه نیست که به چشم ما برود.»

وی با بیان این‌که آمریکا هم‌اکنون بزرگ‌ترین تهدیدکننده ثبات و امنیت انرژی جهان است، ‌تصریح کرد: «آمریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند. نفت سلاح است یا نیست؟ به ما بگویند. خمپاره یک سلاح است. تفنگ یک سلاح است. بگویند نفت سلاح است یا نیست. اگر سلاح است همه حق دارند از آن استفاده کنند. نمی‌شود کسی که زورش بیشتر است از آن استفاده کند و بگوید دیگران از آن استفاده نکنند.»

وزیر نفت تاکید کرد:‌ «ما می گوییم نفت سلاح نیست و بارها آن را مطرح کردیم، بنابراین از آن به‌عنوان سلاح استفاده نکنید.»

زنگنه خاطرنشان کرد: «اگر دوستان در داخل بگذارند از عهده دشمنانمان برمی آییم.»

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1278381

برچسب‌ها