زنگنه در برابر «حلقه‌های نفوذ» ایستاده است

مشاور سابق وزیر نفت که در اعتراض به عملکرد زنگنه بازنشستگی زودهنگام خود را بهانه ترک وزارت نفت کرده بود، با رد شایعات مربوط به فساد مالی وزیر نفت، از عملکرد وی در حساس‌ترین دوره تاریخی صنعت نفت ایران دفاع کرد.

محمدرضا مقدم که از مدیران با سابقه وزارت نفت با تاکید بر اینکه پیش از این به دلیل اختلافات نظری درخواست بازنشستگی زودهنگام داده است، به خبرانلاین گفت: به رغم این اتفاق امروز از عملکرد وی دفاع می کنم و معتقدم توانسته است از پس مسئولیت تاریخی خود در این دوره برآید.  

کارشناس حوزه نفت و مشاور سابق وزیر نفت با اشاره به هجمه عجیب و برنامه ریزی شده علیه وزیر نفت تاکید کرد: از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ مشخص بود او شمشیر را از رو برای ایران خواهد بست، انتظار از مسئولان همه بخش‌ها متفاوت است. ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی خود وعده مقابله با معاملات نفتی و غیرنفتی ایران را داده بود و از روزی که سکان کاخ سفید را هم به دست گرفت به دنبال تدابیر و راهکارهای اجرای این تصمیم بود.

مقدم که پیش از انقلاب اسلامی دو بار هم به دلایل سیاسی زندان را تجربه کرده، ادامه داد: به همین دلیل می بینیم که وقتی آمریکا خروج از برجام را اعلام کرد، با آمادگی کامل بر فشارهای اقتصادی بر ایران افزود. در این میان فروش نفت به عنوان یک محل مهم برای تامین منابع در دستور بود و راه‌های فروش نفت هم تقریبا مشخص است. ایالات متحده با برنامه آمد و کار خود را آغاز کرد. در این کشاکش بین المللی، جنگ اطلاعاتی به اوج خود می رسد و آمریکایی‌ها از هر اطلاعی نهایت بهره را می‌برند. مثلا اگر مسیر مشخص فروش نفت به چین معلوم شود، قطعا فشار کاخ سفید بر پکن افزایش خواهد یافت و می تواند بهانه بیشتری به ترامپ بدهد.

این مدیر سابق نفتی با اعلام اینکه هم اکنون تمام اطلاعات مربوط به فروش نفت ایران توسط انواع دستگاه های جاسوسی رصد می شود، تصریح کرد: اینکه فکر کنیم اسرائیل به تنهایی با ایران عناد می‌ورزد، درست نیست این کشور متحدان فراوانی در سطح جهان دارد و نباید آنقدر مفت و ساده اطلاعاتی از کشور درز پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط حساس اتفاقات عجیب و غیر قابل قبولی نیز رخ می دهد، گفت: بازپخش تصاویری در خصوص اطلاعات فروش نفت ایران از جمله این اتفاقات باور نکردنی بود، سئوال من از کسانی که می گویند این تصاویر یک بازپخش ساده بود، این است؛ آیا پخش اطلاعات فروش نفت ایران، از یک رسانه خارجی اثری مشابه با بازپخش صدا و سیمای رسمی دارد؟ این بازپخش دقیقا به معنای تاییدیه دولت ایران است. بازپخش کدام است؟ بازپخش یعنی چه؟ این رسما به معنای پذیرفتن موضوع بود و از نظر من کاری نابخردانه و کاملا به زیان منافع ملی بود.

معاون سابق امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت خاطرنشان ساخت: من کسی هستم که با ایشان(زنگنه) واقعا اختلاف نظر داشته و دارم. مثلا در مسائل حساسی چون کمک به تقویت توان داخلی مشکلات جدی داشتیم. این اختلاف نظر به نحوه عمل در حزوه تقویت توان تولید داخل بازمی‌گشت،  این اختلاف میان ما وجود داشت که نهایتا به بازنشستگی خود خواسته من انجامید اما نمی‌توانم در این فضا حقیقت را عنوان نکنم.  

پخش اطلاعات فروش نفت ایران، از یک رسانه خارجی اثری مشابه با بازپخش صدا و سیمای رسمی دارد؟ این بازپخش دقیقا به معنای تاییدیه دولت ایران است. بازپخش کدام است؟ بازپخش یعنی چه؟ این رسما به معنای پذیرفتن این اتهام بود و از نظر من کاری احمقانه، نابخردانه و کاملا به زیان منافع ملی بود.

وی افزود: اکنون وقتی به ماجرا و حواشی حول وزارت نفت نگاه می کنم، می بینم در هر حال وزیر نفت چارچوب دارد و در همین راستا حرکت می کند. ایشان نگاه خوبی در بازار اوپک دارد و یک لحظه از باورهای خود عدول نکرده است. او سیاستهایی که باور دارد را به میدان آورد و آنها را با اعتقاد و بسیار محکم اجرایی می کند. همچنین زنگنه چارچوبی برای فروش نفت کشور آماده کرده که گرچه نیازمند اصلاحاتی هست ولی در به هر حال برای فروش نفت کشور نسبتا کارایی دارد.

این کارشناس نفتی ادامه داد: بازار نفت بازاری متفاوت با مولفه های متعدد است و فروش نفت کار هرکسی نیست. در نتیجه برای این موضوع جدی ابزارآلاتی مورد نیاز است و ساختار فعلی کج دار و مریز این وظیفه را بر عهده دارد.  

وی تاکید کرد: این ساختار، با پذیرش ضعف‌های احتمالی،  اگر نباشد حتی لغو تحریم ها هم کاری از پیش نخواهد برد. لازم است هشدار بدهم بی‌ساختار شدن فروش نفت در کشور، بزرگترین منبع درآمدی ایران را تبدیل به بزرگترین مامن فساد خواهد کرد؛ به همین دلیل من هم که منتقد زنگنه بودم بسیاری از این انتقاداتی که امروز نسبت به وی مطرح می شود را نمی پذیرم. چرا که پیش‌تر یک ساختار روشن در وزارت نفت و عملکرد نفتی کشور نداشتیم و همین که امروز داریم نیز از عملکرد ایشان نشات می گیرد.

مقدم با بیان اینکه در هر حال به زنگنه می توان نقد کرد گفت: البته ایشان کارهای بیشتری باید انجام می دادند که ندادند. مثلا سبد فروش نفت صرفا به بازار رسمی محدود شد و بازار غیر رسمی سهم ناچیزی داشتند. بعد تحریم ها که آمد عملا برای یافتن مسیرهای فروش غیر رسمی خیلی دیر شده بود. با این همه گفتن اینکه زنگنه ضربات مهلکی به کشور زده یا واقعا قصد دارد به ایران آسیب بزند، از نظر من حرفهای بی پایه و الکی است. همان طور که گفتم فروش نفت کار هر کسی نیست و زنگنه این نکته را به خوبی می داند به همین دلیل مقابل بی ساختاری فروش نفت ایران، رد این دوره حساس ایستاده است.  

من هم که منتقد زنگنه بودم بسیاری از این انتقادات را نمی پذیرم. چرا که پیش‌تر یک ساختار روشن در وزارت نفت و عملکرد نفتی کشور نداشتیم و همین که امروز داریم نیز از عملکرد شخص ایشان نشات می گیرد.

وی در رابطه با اتهامات فسادی که به زنگنه نسبت داده می شود، گفت: مثلا در ماجرای کارتخوان، این کار را چند کارمند انجام داده اند که باید شدیدا برخورد شود، اما مواخذه باید از حراست وزارتخانه انجام شود و نه وزیر. در این همه مشکل وزیر نفت چگونه می تواند به این مسائل بپردازد. مبارزه با فساد حائز اهمیت است چرا که واقعا دشمن اصلی بقای کشور همین فساد است و نه جنگ و تحریم. با این همه مسائل را باید ریشه ای دید، مثلا در وزارتخانه های دیگر این اتفاقات نیست؟ پس ضمن برخورد با متخلف باید ریشه های تخلف را هم یافت. این میان مشخصا وزیر نفت را من فردی سالم از این جهت می دانم.

مقدم با اشاره به وجود نفوذی‌ها در کشور تصریح کرد: همان طور که مقام معظم رهبری می فرمایند: نفوذی وجود دارد و آنها آگاهانه به سود دشمنان کشور عمل می‌کنند. نفوذی ها نه به عنوان مخالفان نظام، بلکه با شیفتگی ظاهری به نظام وارد می شوند ولی در عمل مسیر را منحرف می کنند. نفوذی ها بیشترین نفوذ را هم در میان مقاماتی انجام می دهند که از نظر ایدئولوژیک و فکری درک نازلی دارند و مثلا در مورد جنایتکار بودن آمریکایی‌ها دید خاصی ندارند.

این مدیر سابق نفت خاطرنشان ساخت: شرایط حاد امروز نیازمند برخورد اصولی‌تر است. نباید فراموش کنیم افغانستان، عراق و لیبی دست پخت چه کسانی است و چرا ما آنها را جنایتکار می‌دانیم. به باور من عمل به فرمایشات آقا (مقام معظم رهبری) به ویژه در مورد نفوذی‌ها راهگشاست.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1278496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  2 6
  بعدها درتاریخ می نویسند که ملتی را تحریم کردند، خودشان در انتقاد از سیبل تحریم از دشمن پیشی گرفتند
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   3 2
   کاش عده ای یاد بگیرند در برابر دشمن پنجه به صورت هم نکشند
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   1 0
   چرا بعدها ؟ همین حالا باید بنویسند
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  23 17
  چه حکایت تلخی است . حمله به خودی برای شادمانی دشمن
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   4 0
   مصاحبه دقیقی بود البته اختلاف نظر شما با اقای زنگنه طبیعتا خورده به پایان دوره خدمتتون
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   3 0
   عاقلان با یک اشاره می فهمند و. بعضی ها اصلا نمی فهمند
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  18 8
  واقعا علت چیه؟ پشت پرده چه کسانی هستند؟ وقتی می دونید اسم بیارید
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   3 0
   داستان همینه کسی اسم نمی بره
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  17 1
  من موندم این ها کی هستند؟
 • DE ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  15 4
  در زمان خاتمي يك پروژه براي وزارت نفت با اقاي زنگنه وزير نفت انجام داديم . فقط مي توانم بگوييم بسيار مشاوران باسواد و پاكي داشت و ايشان به شخصه سواد بسيار بالايي در حوزه نفتي و تكنيكي ان داشت كه خارجيان را در هر جلسه با ايشان خيلي شگفت زده مي شدند! ولي بعضي از وزراي بعدي يا قبلي ايشان شايد رنگ نفت خام را با بنزين اشتباه مي كردند.
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  2 1
  دست از بازی های کودکانه بردارید
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  2 1
  انشاالله که بینا شوند
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  2 1
  البته جناب مقدم از سن بازنشستگی چند سالی هم گذشته بودند.
 • AT ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  3 1
  انشاالله که خداوند همه را به راه راست هدایت کند
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  10 1
  مافیا دست از هیچ اقتصادی برنمی داره
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  13 2
  تحریم یعنی راه پولدار شدن برای گروهی
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  5 6
  دست آقای زنگنه درد نکنه
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  3 0
  واقعا؟
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  3 0
  عجیب ترین اتفاق درگیری ما با همدیگر است واقعا
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  5 2
  کی از این .ضعیت سود می بره ؟ کی ؟
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  5 0
  بابا دست بردارید . داستان سر بابک جونه دیگه
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  6 0
  خدایا ما را از شر دروغ و خشکسالی و کاسب تحریم حفظ کن
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  2 0
  مشکل اصلی ما فروش نفته واقعا ؟