اتحادیه اروپا از اجرای برجام در نشست شورای حکام حمایت کرد

ایرنا نوشت: اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نشست اضطراری شورای حکام ضمن ابراز تاسف عمیق از خروج آمریکا از برجام، این توافق را ابزار کلیدی معماری عدم اشاعه سلاح هسته ای جهانی و دستاورد دیپلماسی چند جانبه گرایی توصیف کرد که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به تصویب رسیده است.

در این بیانیه که در نشست شورا قرائت شد، از تمام کشورها خواسته شد تا اقدامی را صورت ندهند که مانع اجرای تعهدات برجام شود.

اتحادیه اروپا مدعی شد که به طور پیوسته و شفاف به تعهداتش تحت برجام از جمله لغو تحریم ها به نفع مردم ایران پایبند بوده است.

در ادامه این بیانیه از گام‌های ایران برای کاستن از تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام ابراز نگرانی و آمده است: عمیقاً از اقدام ایران در خصوص افزایش میزان ذخائر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی و شروع غنی‌سازی اورانیوم به فراتر از سطح ۳.۶۷ درصد- چنانکه به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده- نگرانیم.


این بیانیه می افزاید: اتحادیه اروپا بارها تأکید کرده است که اجرای کامل برجام توسط ایران ضروری است. ما از ایران می‌خواهیم که این گام‌ها را به عقب برگردانده و بدون تأخیر به پایبندی کامل به برجام بازگردد.اتحادیه اروپا با کنایه به خروج آمریکا از برجام یاداور شد که مسائل مربوط به پایبندی طرف ها به این توافق در چارچوب برجام، از جمله برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام قابل پیگیری است.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در حالی که آمریکا از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ خارج شده و بر خلاف توافق صورت گرفته تحریم ها علیه ایران را برگردانده است، به درخواست واشنگتن نشست فوق العاده ای را در برابر اقدام ایران در کاهش برخی تعهدات برجامی خود برگزار کرده است.

آمریکا اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ خارج شد، اقدامی که با محکومیت دیگر امضا کنندگان این توافق و جامعه جهانی روبرو شد.جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از یک سال صبر راهبردی از اردیبهشت ماه ۹۸ و در پی انجام نشدن تعهدات ازسوی دیگر امضا کنندگان این توافق اقدام به کاهش برخی تعهدات خود از جمله سطح غنی سازی طبق توافق برجام کرد.
محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در این باره گفته بود: در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتشان انجام بدهند اقدامات ما قابل بازگشت است. ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته‌ایم که اقدامات خودمان را انجام دهیم.

باربارا اسلاوین عضو اندیشکده شورای آتلانتیک در واشنگتن سیاست های ترامپ را متناقض و سر در گم دانسته و گفته است: آمریکای ناقض برجام، خواستار برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است که به سود او نخواهد بود.

310311

کد خبر 1278517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدی IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  1 1
  تاسف به چه درد ایران می خورد، آیا این کار غرب درست و اخلاقی است؟ اینطور ایران و هر کشور آسیایی براستی حق ندارند که فکر کنند سیاست های غرب در راستای منافع سردمداران امریکایی است و دست ملتهای مستقل آسیایی را در پوست گردو سیاه می کنند؟ در حالیکه شرق خود قدرت است و کشورهای شرق با امتیاز ممتازی دارند می توانند با همکاری بهمدیگر در اقتصاد و... مستقل عمل کرده و جلوی یکجانبه گری بایستند که سردمداران امریکایی هدفشان یکجانبه گرایی است که خلاف قوانین انسانی و الهی است و گذر زمان همه چیز را نشان می دهد
 • محمدی IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  0 1
  تاسف به چه درد ایران می خورد، در کجای تاسف منافع ملی ایران تامین می شود؟! آیا این کار غرب درست و اخلاقی است؟ اینطور ایران و هر کشور آسیایی براستی حق ندارند که فکر کنند سیاست های غرب در راستای منافع سردمداران امریکایی است و دست ملتهای مستقل آسیایی را در پوست گردو سیاه می کنند؟ در حالیکه شرق خود قدرت است و کشورهای شرق با امتیاز ممتازی دارند می توانند با همکاری بهمدیگر در اقتصاد و... مستقل عمل کرده و جلوی یکجانبه گری بایستند که سردمداران امریکایی هدفشان یکجانبه گرایی است که خلاف قوانین انسانی و الهی است و گذر زمان همه چیز را نشان می دهد