۱۰ نفر
۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
امارات دست به دامان ایران شد

فارس نوشت: یک روزنامه لبنانی نوشت، امارات در پی فهم وضع خود در قبال ایران و یمن، تصمیم گرفت به صورت آبرومندانه از یمن خارج شود و برای همین یک نماینده به تهران فرستاد و سه پیشنهاد به ایران داد.

 طی روزهای اخیر خبرهای زیادی درباره خروج بخشی از نیروهای امارات از یمن منتشر شده است.

اگرچه هنوز به دیده شک به این خبرها نگاه می‌شود اما به نوشته روزنامه «الاخبار» به نظر می‌رسد حاکمان ابوظبی پس از آنکه «آتش به داخل خانه‌هایشان رسیده» تصمیمی راهبردی گرفته‌اند و برای دور کردن این آتش، دست به دامن تهران و مسکو شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده، پس از انفجارهایی که کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در بندر فجیره امارات را در تاریخ 12 ماه می هدف قرار داد، هیأتی امنیتی از امارات به ایران سفر کرد اما پاسخ قاطعی که شنید این بود «پس از اینکه شما خطوط قرمز را زیر پا گذاشتید، دیگر چیزی نزد ما باقی نمانده که بر سر آن با شما مذاکره کنیم».

الاخبار سپس نوشت؛ بر اساس منابع دیپلماتیک مطلع، هیأت عالی‌رتبه اماراتی پیشنهادی با خود داشتند که اماراتی‌ها در آن زمان فکر می‌کردند غیرقابل رد است؛ این پیشنهاد شامل سه بند بود: بازگرداندن روابط میان دو کشور بر اساس روال قبلی، تأمین حمایت مشترک دو طرفه از گذرگاه‌های دریایی تا (امنیت) جریان (انتقال) نفت از تمام کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) تأمین شود و سوم که مهم‌ترین بند است آمادگی امارات برای ترک یمن بود.

در ادامه گزارش این روزنامه لبنانی آمده: اماراتی‌ها پس از آنکه جواب قاطع ایران را شنیدند باز هم ناامید نشدند و زمانی که «عبدالله بن زاید» در 25 ژوئن گذشته به روسیه سفر کرد خواستار میانجی‌گری این کشور برای (راضی کردن) ایران شد. اما جواب همان بود «چیزی نزد ما وجود ندارد که بر سر آن مذاکره کنیم». برای ایرانی‌ها آشکار شده که ابوظبی دنبال «استراتژی خروج» از باتلاق یمن است و می‌خواهد آن را بخرد؛ اینچنین کالای کسادی در بازار تهران خریدار ندارد.

پشت‌پرده‌ها و دلایل

الاخبار سپس نوشت، گذشته از اینکه چه کسی در پشت‌پرده انفجار بندر فجیره بود برای همه آشکار شده که هر ممنوعیتی بر صادرات نفت ایران بدان معناست که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز نخواهند توانست از تسلط ایران بر تنگه هرمز بگذرند و نفت خود را بفروشند. پس از این تهدید بی‌سابقه و تحریک‌آمیز، ریاض و ابوظبی فکر می‌کردند شعله‌های جنگ آمریکایی مورد انتظار علیه ایران زبانه خواهد کشید اما واشنگتن امید آنها را ناامید گذاشت همانگونه که پس از ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران، همین اتفاق افتاد.

در ادامه این گزارش آمده است: اماراتی‌ها فهمیده‌اند که آمریکایی‌هایی که در حال حاضر به ایران حمله نکردند هیچ زمانی به این کشور حمله نخواهند کرد به همین دلیل ابوظبی پس از چهار سال ونیم جنگ علیه ملت یمن از استراتژی «اول، قدرت نظامی» به استراتژی «اول، صلح» روی آورده است. نشانه‌های این تصمیم از سفر وزیر خارجه امارات به مسکو دیده شد زمانی که وی اعلام کرد تحقیقات در حادثه فجیره به صورت دقیق به کشور خاصی اشاره ندارد و کشورش نمی خواهد تنش‌ها با تهران افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش مذکور، تصمیم ابوظبی برای خروج از یمن چندین دلیل دارد که اولین آن، سر آمدن قدرت تحمل امارات از تبعات ورود به جنگ یمن در چند  زمینه است:

اول: خسارت‌های انسانی؛ که امارات در طول چهار سال و نیم گذشته  آن را مخفی کند و اخیرا توانسته با دوری از درگیری‌های مستقیم و استفاده از شیوه‌های جایگزین یعنی به کارگیری شبه‌نظامیان یمنی، از این موضوع جلوگیری کند و ارتش امارات را از تحمل خسارت‌های جانی بیشتر دور کند، اما این اتفاق پس از آن رخ داد که این خسارت شامل فرزندان بیشتر خانواده‌های متوسط و فقیر در این کشور وارد شد و به برخی از فروندان خانواده حاکم نیز رسید.

دوم: خسارت‌های اقتصادی؛ موضوعی که تأثیرات آن تنها محدود به ابوظبی نمی‌شد بلکه در مابقی امارت‌های امارات نیز آشکار شده بود و تأثیرات راهبردی آن بر اقتصاد قائم بر تجارت و خدمات دیده می‌شد.

سوم: خسارت‌های سیاسی؛ پس از آنکه اماراتی‌ها یقین پیدا کردند امکان تحقق پیروزی در یمن امکان ندارد و ائتلاف به فرماندهی سعودی با خروج برخی شرکا از آن در حال از هم پاشیدن است، حس کردند که آنها باید بخش اساسی تبعات شکست سیاسی را در این موضوع تحمل کنند به همین دلیل می‌خواهند از پرداختن بهای سنگین در این باره جلوگیری کنند.

علاوه بر این موارد به نظر می‌رسد با افزایش آشفتگی حاکمان امارات از همراهی کامل «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان در متشنج شدن روابط با همسایگان خلیج (فارس) و ایران و نیز ورود به جنگ یمن با بهای اقتصادی آن، وضعیت امارات در محک قرار گرفته است. در نشستی که چند هفته پیش میان فرزندان زاید یعنی «محمد»، «هزاع» و «طحنون» و «محمد بن راشد» حاکم دبی صورت گرفت، حاکم دبی به آنها گفته خروج از این باتلاق ضروری است. وی افزوده است: «فرود تنها یک موشک در خیابان‌های دبی کافی است تا اقتصاد فرو بپاشد و هر آنچه به دست آورده‌ایم فدا شود». فرزندان زاید پیش‌تر نیز صحبتی مشابه از حاکمان فجیره شنیده‌اند و آنها نیز نگرانی خود در این باره را ابراز کرده بودند.

درخواست امارات از مصر برای میانجی‌گری در راستای بهبود روابط با سوریه

الاخبار سپس نوشت؛ مهم‌تر از تمام آنچه گفته شد، این  است که اماراتی‌ها دریافته‌اند شور و هیجان فعلی یمنی‌ها قادر به دگرگون کردن موازنه راهبرد نبرد است پس از آنکه (یمن) سلاح‌های جدید را به کار گرفته و تأسیسات حیاتی مانند خط لوله نفتی «ینبع» و فرودگاه «ابها» در عربستان و غیر از آن را هدف گرفته‌اند و تمام «دیوارهای استراتژیک» مانند سامانه پاتریوت آمریکایی هم نتوانست جلوی آن را بگیرد.

این روزنامه در ادامه اعلام کرد: امارات پس از آنکه انعطاف‌های اخیر را از خود نشان داد، پیامی واضح از انصارالله دریافت کرده مبنی بر اینکه تأسیسات حیاتی‌اش هدف قرار نخواهد گرفت و این موضوع محدود به عربستان خواهد شد.

در پایان این گزارش به نقل از منابع آگاه آمده است؛ این تغییر و تحول امارات نمایشی نیست، آنها ابتدا در (پروژه لیبی و) حمله خلیفه حفتر به طرابلس ناکام ماندند (+) و اخیرا یقین پیدا کردند که آمریکا برای مقابله مستقیم با ایران آماده نیست، به همین دلیل چرخش امارات با تغییر موضعش درباره سوریه تکمیل خواهد شد و در همین راستا امارات از قاهره خواسته برای (رابطه) با دمشق میانجی‌گری کند تا رابطه با سوریه از جایی که متوقف شده از سرگرفته شود. 

هفته جاری، روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، عقب‌نشینی امارات از شرق و غرب یمن به جنوب این کشور را اعتراف به شکست دانست نه «تغییر راهبرد از جنگ به صلح» آنطور که ابوظبی ادعا کرد، و تأکید کرد اما جاه‌طلبی ابوظبی در بنادر جنوب یمن هنوز تمام نشده است.

17310310

کد خبر 1278692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  بهرحال نمیشه تا ابد هم جنگ و خونریزی ادامه داشته باشه. خدا هم میگه اگر توبه کنید و گذشته را جبران کنید بخشیده میشوید. اگر اماراتی ها هم واقعا به اشتباه خود پی برده اند و حاضر به جبران خسارات هستند به نظرم بهتر است با رافت اسلامی با آنها برخورد شود.
  • رضا كاظمي IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   5 3
   واقعا ساده لوحانه جواب دادي يعني از يه سوراخ تا ميشه گزيده شد و دمي نزد ، كجاي همچين اجازه ي به كسي ميدي كه با هر خيانتي كه به اصل و كليت وجودي كرده با هر بار طلب بخششي ببخشيش
  • میثم IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   0 0
   کجای اسلام گفته به ناحق خون هزاران انسان بی گناه رو بریز بعد توبه کن بخشیده میشی. این اسلام شما اسلام معاویه ست که هرکاری خواستی بکن توبه کردی بخشیده ای. پس جواب خون هزاران انسان بیگناه یمنی از زن و مرد و کودک و نوزاد رو کی میخواد بده.
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  اگه داخل این مدیرای نون به نرخ روز خور نامرد بزارن ایران میتونه تو بیست سال آینده برسه به اونجایی که جایگاهشه. قدرت بلامنازع منطقه.
  • RO ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   24 4
   تکبیر
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  مشکل امریکا با ما فقط گفتن مرگ بر امریکا ست . نه ما مرگ کسی را بخواهیم و نه کسی مرگ ما را بخواهد .
  • RaaR IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   4 7
   چقدر آدم با سوادی هستی شما
  • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   0 0
   هدف و نیت واقعیت از نوشتن این نظر در این قسمت،چی بود؟واقعا فکر میکنی هر دشمنی که عده ای در آمریکا علیه ایران و علیه مردم در ایران انجام میدن به دلیل شعار "مرگ بر آمریکا"در ایرانه؟واقعا استدلالت در این مورد در این سطحه؟در ایران بارها اعلام شده که هدف از مرگ بر آمریکا مرگ بر ملت آمریکا نیست.کلا چند نفر ایرانی در آمریکا عده ای بسیاری از مردم آمریکارو کشتن؟به نظرت آمریکا هم واقعا در این مورد مثل تو فکر میکنه؟متاسفانه عده ای هم به شدت در تلاش هستن تا با استدلال های بسیار سطحی، همیشه ایران رو در مشکل بین ایران و آمریکا مقصر جلوه بدن و به شدت سعی میکنن با بازی با کلمات ، ظلم عده ای در آمریکا به مردم بسیاری در ایران را نادیده بگیرن و یا به نحوی توجیه کنن و سعی میکنن ایرانو در این مورد همیشه مقصر جلوه بدن.درود بر ایران.
 • بی نام IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  33 52
  این تحلیلای آبکی رو از کجا میارید دقیقا؟!
  • RO ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   34 4
   دست فروشای مترو تازگی ها تحلیل و مقاله هم در بساطشون پیدا میشه.
  • IR ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   1 1
   ببخشید قربان همه تحلیل های فوق پیچیده شما مثل خطی بودن ارا رو نمیتونن انجام بدن یا همین ۵ سال پیش که تحلیل کردید عربستان خیلی قویه و فلانه و طی چند روز حوثی ها تسلیم میشن که هنوز نشدند فقط شما مرز های جدیدی برای وقاحت مشخص کردید
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  14 33
  هزار بار گفتم باز هم می گم، بزرگترین نقطه ضعف سرمایه داری خودشه، سرمایه داری. سرمایه گذاری هایشان تهدید بشه، همین ترامپ به التماس می افته. حیف که تو این مملکت یه نفر مثل خودم سر کار نیست والا می دونستم چیکارشون کنم. خیلی شیک و مجلسی، بدون اینکه خونی از دماغ کسی بیرون بریزه یا گلوله ای شلیک بشه.
  • NL ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   11 2
   این حجم از اعتماد به نفس از کجا میاد؟
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  17 10
  اگر چنین چیزی صحت داشته باشد بعید نیست این گردش امارات به دلایل ناموسی باشد چون ظاهرا بن سلمان در فراری دادن زن حاکم دبی دست داشته
 • محمدی IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  10 4
  امارات باید بن سلمان را راضی کند که بر کودکان یمنی بمب امریکایی نریزد، جهان انسانی، جهانی عاری از تبعیض و زورگویی و چپاول و جهانی امن و زیبا برای ظهور منجی عالم بشریت است، سردمداران امریکایی که اغلب کارتل نفتی و کمپانی های سلاح فروشی دارند با ایجاد نظام سرمایه داری امپریالیسمی تنها با ملتها تجارت خواری و ذلت می کنند و گذشت زمان همه چیز را مشخص می کند
  • منتظر یار IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   1 0
   اگه می تونستم هزار تا مثبت میدادم
 • !!! IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  5 3
  من هم موافقم که ایران از امارات استقبال کند تا هر چه زودتر جنگ یمن پایان یابد
 • US ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  0 4
  باز توهم زدین؟
 • واقع بین IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  1 3
  داستان سرایی از نوع ایده آلیستی وخیالی
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  0 0
  باید حالا که دارن در میرن، یمن یه موشک درست و حسابی حداقل وسط دبی بزنه تا نخورده در نرن و بفهمن آرامش زن و بچه مردم رو بهم زدن یعنی چی. یمن که چیزی برای از دست دادن نداره. ولی اقتصاد وابسته اونا خیلی شکننده است.