ظریف: موفقیت طرح فرانسه بستگی به آمریکا دارد/ بن زاید و بن سلمان برای گفت‌وگو به آغوش منطقه بازگردند

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با یک شبکه عربی گفت: نشست اخیر شورای حکام آژانس انرژی اتمی ثابت کرد که آمریکا در انزوا قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان  در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان انزوای سیاسی آمریکا به زودی به انزوای اقتصادی خواهد رسید.
وی اظهار داشت: بهترین نشانه برای انزوای سیاسی آمریکا نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی است.

وی گفت: آمریکایی ها از قدرت دلار بیش از حد سوء استفاده می کنند و به صورت تدریجی آنها این امتیاز آن را از دست خواهند داد.

ظریف همچنین با اشاره به اینکه «بن زاید و بن سلمان» می‌توانند از «تیم ب» خارج شوند و ما به این مسئله راغب هستیم، گفت: به همسایگان ایران در منطقه توصیه می‌کنیم به جای ملحق شدن به گروه‌های جدید، به آغوش منطقه بازگردند.

وی تصریح کرد: قطر متحد سعودی‌ها و اماراتی‌ها بود ولی ببینید علیه این کشور چه اقداماتی را انجام می دهند، آیا سودان نیز متحد ما بود؟

ظریف گفت: آنها تنها اقداماتی علیه ایران اتخاذ نمی کنند بلکه نگاه کنید ببینید که عربستان سعودی و امارات علیه یمن چه کردند.
وزیر خارجه ایران در ادامه خواست که این کشورها از جریان اسلام ستیزی که توسط «بولتون و نتانیاهو» در آمریکا ایجاد شده، جدا شوند.

وی با بیان اینکه امکان خروج آنها از جریان اسلام ستیز وجود دارد؛ از آمادگی ایران برای دفاع از این کشورها به عنوان کشورهای دوست و برادر دینی و همسایه خبر داد.

وزیر امور خارجه ایران به ملت های عراق، سوریه و نقش اساسی آنها اشاره کرد و گفت: ما در کنار ملت های عراق و سوریه برای مبارزه با تروریسم خون دادیم؛ آیا شما این را از آمریکا و رژیم صهیونیستی انتظار دارید؟

ظریف همچنین گفت: نشانه هایی از احتمال اینکه امارات متحده عربی سیاست جدیدی در منطقه دنبال کند دیده می شود که این موضوع به نفع دولت این کشور است.
وی با بیان اینکه ایران کشور قدرتمندی است، گفت: آماده مقابله با هرگونه تهدید از سوی آمریکا در هر اندازه ای هستیم.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه ما در مقابل صدام با وجود همه حمایت هایی که از او شد و فشار هایی که به ما آوردند، ایستادگی کردیم، گفت: امروز قدرتمند ترین کشور منطقه هستیم و این در حالی است که هزینه های نظامی ما در مقابل هزینه های نظامی سعودی و امارات اندک است.

وی تاکید کرد که ما به دنبال جنگ، تنش و برخورد نیستیم؛ اما چنانچه آنها به مقابله برخیزند قطعاً پاسخ محکمی دریافت خواهند کرد.

وزیر امور خارجه ایران در خصوص نقش فرانسه برای ایجاد کاهش تنش در منطقه نیز گفت: فرانسوی ها تلاش می کنند تا راه حلی برای کاهش تنش ایجاد کنند و ما از هرگونه تلاشی برای کاهش تنش استقبال می کنیم.

وی در ادامه گفت: این جنگ، جنگ اقتصادی است و امکان پایان تنش به واسطه توقف تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ما وجود دارد.

ظریف همچنین از هر تلاشی که توافق هسته ای را به مرحله اجرایی شدن بازگرداند استقبال کرد و گفت: در صورتی که تحریم های اقتصادی آمریکا متوقف شود یا اروپایی ها به تعهداتشان عمل کنند، همه اقدامات ما قابل بازگشت است.

وی اضافه کرد: این پیام به صورت شفاف به نماینده رییس جمهوری فرانسه انتقال داده شد و وی نیز گزارشی در رابطه با این موضوع را به مکرون ارائه خواهد کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در خصوص اقدمات انگلیس علیه نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق، گفت: این دزدی دریایی است و آشکار است که به درخواست آمریکا انجام شده است.

وی همچنین توجیه های انگلیس در این رابطه را کودکانه و مضحک خواند و گفت: باید آنها به صورت رسمی اعلام کنند که برده آمریکا هستند و درخواستش را اجرا می کنند.
ظریف افزود: آمریکایی ها پاسخ این محبت را با توهین به سفیر انگلیس در آمریکا، نخست وزیر و دولت این کشور دادند.

310311

کد خبر 1278758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =