مقام اروپایی: وقت استفاده از مکانیسم ماشه در برجام نرسیده است

مهر نوشت: یک مقام ارشد در اتحادیه اروپا در گفتگو با خبرنگاران خبر داد که هنوز زمان استفاده از ساز و کار حل اختلاف در برجام در پاسخ به ایران نرسیده و هنوز راه‌های دیگری برای حل و فصل مسائل هست.

این مقام در عین حال ضمن ابراز تأسف از کاستن ایران از تعهداتش در چارچوب برجام تاکید کرد که اروپا راه «کمتر در مقابل کمتر» را نمی‌پذیرد.

او گفت: انتظار داریم که ایران به همه تعهدات خود در برجام پایبند باشد.

این مقام عالی‌رتبه که نخواست نامش فاش شود در پاسخ به پرسش‌هایی درباره زمان رجوع به ساز و کار حل اختلاف در چارچوب برجام سخن می‌گفت.

بر اساس بند ۳۷ توافق اتمی موسوم به برجام، ساز و کار حل اختلاف که «مکانیسم ماشه» نیز خوانده شده به طور خودکار می‌تواند در نهایت تمام تحریم‌های بین‌المللی گذشته ایران را بار دیگر فعال کند.

اگر هر یک از سه کشور اروپایی امضا کننده توافق اتمی (انگلیس، آلمان و فرانسه) به این نتیجه برسند که ایران این توافق را نقض کرده می‌توانند روند بررسی اختلاف را به جریان بیندازند که ظرف مدتی کمتر از ۶۵ روز این مسئله به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد و این نهاد ممکن است از سرگیری سریع تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کند.

با وجود این، به گفته مقام عالی‌رتبه اروپایی، از این ساز و کار تنها زمانی استفاده می‌شود که همه راه‌های دیگر طی شده باشد.

او ادامه داد: «بعد از خروج آمریکا از برجام که ما از آن متأسف هستیم، ایران ۱۴ ماه به توافق پایبند ماند. می‌توانست توافق را ترک کند، اما تصمیم گرفتند بمانند و ما آنها را متقاعد کردیم که در توافق بمانند و پایبند باشند».

این مقام ارشد همچنین خبر داد که هنوز زمان برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام تعیین نشده، اما موضوع توافق اتمی با ایران از جمله موضوعات اصلی جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه، ۲۴ تیرماه، خواهد بود.

کمیسیون مشترک برجام به طور معمول هر سه ماه یک بار با حضور نمایندگان ایران و پنج کشور باقی‌مانده در برجام برگزار می‌شود. آخرین نشست این کمیسیون هفتم تیرماه در وین برگزار شد که به موضوع اجرایی شدن اینستکس اختصاص داشت.

310311

کد خبر 1279121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =