تحلیل روزنامه فرانسوی از اقدام تازه امارات در یمن و نگرانی‌های بن سلمان

فارس نوشت: یک روزنامه فرانسوی با اشاره به طولانی و بی نتیجه بودن جنگ یمن نوشت که ولی‌عهد سعودی تمایل شدیدی به پایان این جنگ دارد اما در داخل و خارج عربستان نگران آبروی خود است.

 روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» در گزارشی به تصمیم امارات متحده عربی برای خارج کردن بخشی از نیروهای خود از یمن اشاره کرد و نوشت که در شرایط کنونی همه طرف‌های داخلی و منطقه‌ای خواهان پایان یافتن جنگ یمن هستند.

لیبراسیون با ادعای اینکه جنگ یمن یک درگیری نیابتی میان ایران و عربستان سعودی است؛ نوشت: «پس از گذشت بیش از چهار سال از آغاز جنگ بی‌نتیجه یمن، اکنون امارات اعلام کرده است که بخشی از نیروهای خود را از این کشور خارج می‌کند و رو به سوی منطق «صلح» می‌آورد. این تصمیم در سایه افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه ناگهانی بود اما نشان از این دارد که تنش میان دو قدرت اصلی منطقه یعنی عربستان سعودی و ایران وارد رکود شده و بدون اینکه آینده‌ای برای آن مشخص باشد، یمن بعنوان فقیرترین کشور منطقه را هدف قرار داده است.»

در این گزارش آمده است که ائتلاف سعودی-اماراتی یک ماه و نیم پس از آغاز جنگ علیه یمن توانست شهر «عدن» را به کنترل خود در آورد و سپس پنج استان دیگر را از تسلط نیروهای انصارالله خارج کند اما پس از آن دیگر روند جنگ بسیار آهسته شد و حالت رکود به خود گرفت.

این روزنامه فرانسوی افزود: «اعلام امارات مبنی بر کاهش نیروهای خود در یمن، توجهات را بیش از پیش به عربستان سعودی بعنوان بازیگری که در درگیری‌ها حضور آشکار دارد، جلب می‌کند. کشوری که بیشترین مسئولیت را در این جنگ مخرب دارد و ائتلاف عربی را برای حمله به یمن ایجاد کرده و همچنین حملات هوایی این کشور تا کنون موجب کشته شدن هزاران غیرنظامی شده است.»

در این میان «فرانسوا فریسون روچ» کارشناس امور یمن در مرکز پژوهش‌های علمی فرانسه اعتقاد دارد که امارات تلاش دارد پس از اینکه به طور قابل توجهی نیروهای خود را به یمن اعزام کرد و توانست کنترل شهرهای جنوبی را به دست گرفته و از گروههای جدایی‌طلب حمایت کند؛ اکنون در پی تطهیر خود برآمده و چهره مثبتی از خود نشان دهد.

بنابراین گزارش، امارات در طول چهار سال گذشته هزاران نیرو به یمن اعزام و ۹۰ هزار نیروی یمنی را نیز آموزش و تجهیز کرده است.

لیبراسیون در بخش پایانی نوشت که اکنون تمامی نیروهای داخلی و خارجی، متوجه بروز فاجعه نظامی، سیاسی و انسانی در یمن شده‌اند و همگی می‌خواهند بدانند که این درگیری چه زمانی به پایان می‌رسد و در این میان «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی بعنوان کسی که این جنگ را آغاز کرده نیز تمایل شدیدی برای پایان دادن به این جنگ دارد اما همزمان می‌خواهد آبروی خود را نیز حفظ کند.

به نوشته این روزنامه فرانسوی، ولی‌عهد سعودی تحمل این را ندارد که ببیند حوثی‌ها مقابل کشوری که خود را قدرتمند می‌داند اینگونه ایستاده‌اند و در داخل عربستان نیز توضیحی برای خسارت‌های جنگی که خود آن را آغاز کرده ندارد و نگران مشروعیت خود است.

در این راستا، مجتهد افشاگر معروف سعودی امروز در صفحه توئیتر خود نوشت که محمد بن سلمان برخی از رهبران قبائل یمنی را برای میانجیگری به سوی انصارالله یمن فرستاده تا این جنبش را برای پایان دادن به جنگ و تفاهم دو جانبه ترغیب کنند.

310311

کد خبر 1279372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمدی IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
    1
    ابرویش که بیشتر حفظ می شود و شیعه و سنی با اتحاد ابروی سرزمین های وحی را حفظ می کنند