وِیژه اول ربیع، آغاز ماه شادی اهل بیت

چند سالی است که در پایان ماه صفر مراسمی در برخی شهرها باب شده که در ظاهر مانند بسیاری از خرافات دیگر عملی نیکو وانمود می شود، اما هنگامی که در آن اندیشیده می شود نتیجه به آنجا می رسد که با خرافه و بدعتی دیگر مواجه هستیم.

این بدعت از آنجا آغاز می شود که در شب اول ماه ربیع الاول چند ساعتی قبل از نماز صبح روز اول این ماه، در هفت مسجد را می کوبند و با این کار پایان دو ماه عزاداری و آغاز ماه شادمانی حضرت زهرا(س) را اعلام می کنند و به این وسیله می خواهند از دستان حضرت زهرا (س) عیدی دریافت کنند و حاجات خود را برآورند.

در رابطه با شب اول ماه ربیع الاول در سال 1380 استفتایی از آیت الله خامنه ای صورت گرفته است. متن استفتای انجام شده این چنین است:

چند سالى است که در شب اول ماه ربیع الاول حرکتى در بعضى مساجد باب شده است بدین ترتیب که از حدود نیمه شب تا اذان صبح افرادى با در دست داشتن شمع پشت در مساجد مراجعه و با کوبیدن به در مساجد و خواندن اذکارى توسل جسته و حاجات خود را طلب مى‏نمایند، البته این عمل را تا هفت مسجد ادامه می دهند،

1- آیا چنین عملی مستند روایی دارد؟

2- آیا چنین عملی (که در حال گسترش می باشد) می تواند به عنوان یک حرکت شایسته مورد تأسی دیگران قرار گیرد؟

3- در صورتی که عمل فوق از جمله خرافات و یا خدای نکرده نوعی بدعت باشد وظیفه ما (ائمه جماعات و متدینین) در این خصوص چیست؟

نظر آیت الله خامنه ای:

بسمه تعالی.

عمل فوق الاشاره مستند روایی ندارد و شیوه قابل تأیید نیست. اگر چه اصل اذکار و ادعیه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسندیده است، لیکن اشکال در شیوه عمل به نحو یاد شده است.

آقایان علماء اعلام - دامت افاضاتهم - و مومنین - ایدهم الله تعالی - با پند و اندرز و موعظه و نصیحت از رواج چنین رفتارهایی که چه بسا ممکن است منتهی به وهن مذهب گردد، جلوگیری نمایند. والسلام/ سید علی خامنه ای.

کد خبر 127942

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد علی بزرگان نیا IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۷
  0 0
  برای سامان بخشیدن به آموزش صحیح دین ومذهب به عامه مردم , علماء اعلام شدیدا نیازمند مجمعی هستند که نخستین مسئولیت آن تربیت مبلغین آگاه به کامل احکام عملی واعتقادی قران وآگاه به سنت وسیرت صحیح پیامبر اکرم وامامان معصوم وشرایط نقل حدیث وروایت وبرخوردار از مدرک اجازه نقل حدیث ، می باشد .
 • محمد علی بزرگان نیا IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۷
  1 0
  ادامه مطلب زیر.. با تحقق تشکیل این مجمع می توان به پالایش مذهب از بدعتها ومعرفی دین راستین وبی آلایش به مردم وروشنگری اذهان عامه به بایدها ونبایدها دین ومذهب امید وار بود . نظام ج.ا.ا با تدبیر رهبر فرزانه انقلاب می باید طلایه دار دعوت وکمک به تشکیل مجمع مذکور وتنظیم برنامه های متین برای آن باشد .
 • محمد علی بزرگان نیا IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۸
  0 0
  برای سامان بخشیدن به آموزش صحیح دین ومذهب به عامه مردم , علماء اعلام شدیدا نیازمند مجمعی هستند که نخستین مسئولیت آن تربیت مبلغین آگاه به کامل احکام عملی واعتقادی قران وآگاه به سنت وسیرت صحیح پیامبر اکرم وامامان معصوم وشرایط نقل حدیث وروایت وبرخوردار از مدرک اجازه نقل حدیث ، می باشد .
 • محمد علی بزرگان نیا IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۸
  0 0
  ادامه مطلب زیر... با تحقق تشکیل این مجمع وتربیت مبلغین توانمند می توان به پالایش مذهب از بدعتها ومعرفی دین راستین بی آلایش به مردم وروشنگری اذهان عامه به بایدها ونبایدها دین ومذهب امید وار بود . نظام ج.ا.ا با تدبیر رهبر فرزانه انقلاب می باید طلایه دار دعوت وکمک به تشکیل این مجمع وتنظیم برنامه های متین برای آن باشد .