۱ نفر
۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
پرونده الکترونیک سلامت، خطای پزشکی را می‌کاهد

بر اساس بند الف ماده ۷۴ قانون توسعه ششم، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف ارائه خدمات الکترونیکی سلامت مکلف است ظرف دو سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان و سامانه‌های اطلاعاتی مراکز سلامت با هماهنگی پایگاه ملی آمار ایران و سازمان ثبت احوال کشور با حفظ حریم خصوصی و منوط به اذن آنها و محرمانه بودن داده ها و با اولویت شروع برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع اقدام کند.»

از  این رو می‌توان  گفت که، پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ابزار پیشگویی خدمات مورد نیاز، می‌تواند با مدیریت سلامت و مدیریت ارائه خدمات سلامت، امکان پایش و ارزشیابی برنامه‌ها و مدیریت عملکرد کارکنان را فراهم کرده و با تامین تصویری کامل از سلامت فرد و جامعه و تعیین قیمت تمام شده خدمات ضمن جلوگیری از هدر رفتن منابع، تکریم مراجعین و تامین اطلاعات لازم برای تصمیم گیری به ارتقای سلامت کمک کند.

اما باید دید که پرونده الکترونیکی سلامت چست؟ پرونده الکترونیکی سلامت، عبارت است مجموعه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پیش از تولد (شامل اطلاعات دوران جنینی و ماقبل آن -مانند اطلاعات مربوط به لقاح آزمایشگاهی) تا تمام طول زندگی که ضمن فراهم کردن امکان تداوم مراقبت از سطح یک تا سطوح تخصصی و فوق تخصصی داده‌ها را به صورت مداوم و با گذشت زمان همراه با ارائه خدمت کرده و در صورت نیاز، بدون ارتباط با مکان یا زمان خاص، تمام یا بخشی از آن به سرعت در دسترس افراد مجاز قرار خواهد داد.

بر این اساس، معاونت بهداشتِ وزارت بهداشت درمان و آموزش از سالهای قبل به ضرورت داشتن سامانه پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ابزاری برای فراهم کردن امکان راه‌اندازی برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع پی برده و تلاش‌های زیادی در این باره انجام داده است، خوشبختانه سامانه یکپارچه بهداشت که از حدود چهار سال قبل در حوزه بهداشت کشور راه اندازی شد توانست شرایط را برای استفاده از پرونده الکترونیک سلامت فراهم کند.

علاوه براین، سامانه می‌تواند تیم پزشکی خانواده را بسان نخ تسبیح به هم مرتبط و متصل می‌کند و منجر به کاهش خطاهای پزشکی شده و می‌تواند راهنماهای بالینی (که به موجب قانون موظف به اجرای آنها هستیم) را (به گونه‌ای که امکان عدول غیر مجاز از آنها وجود نداشته باشد) در بخش بهداشت مستقر نموده و با راه اندازی سامانه های حوزه درمان تخصصی ارجاع و پرونده الکترونیک را شکل دهد.

به طور کلی، هدف اصلی راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت، ارتقاء کیفی و کمی خدمات سلامت به گونه ای  است که صحیح‌تر، بموقع تر با کیفیت‌تر و اثربخش‌تر و اقتصادی‌تر ارائه شود.

از طرفی، این سامانه منجر به کاهش هزینه‌های دسترسی به اطلاعات سلامت شده و دسترسی به اطلاعات سلامت بدون محدودیت زمانی و مکانی شده و امکان ارایه خدمات سلامت در حوادث و شرایط غیر مترقبه را فراهم می‌نماید.

همچنین، این سامانه منجر به بهبود نظام مراقبت بیماری‌های واگیر و غیر واگیر شده و ارتباطات یکپارچه مراکز خدمات سلامت مختلف در ارایه خدمات را تامین و باعث افزایش نظارت و کنترل کیفیت خدمات سلامت و کاهش خدمات تکراری می‌شود.

باید یادآور شد  که پرونده الکترونیک سلامت نه تنها می‌تواند خدمات ارائه شده پایش نماید بلکه محاسبه حق‌الزحمه را نیز انجام می‌دهد.

این سامانه با فراهم کردن گزارش‌های آماری و اطلاع برخط از وضعیت شاخص‌های مهم حوزه سلامت، با امکان هوشمندسازی و ارائه آلارم‌های لازم منجر به حذف خطاهای انسانی در تجویز می‌شود و به تعیین اولویت‌های ملی سلامت و عدالت در ارائه خدمات سلامت کمک می‌کند و در نتیجه در تعیین اثربخشی خدمات، پایش و ارزشیابی خدمات، تحلیل‌های اقتصاد سلامت و پیگیری‌های حقوقی مفیدند.

* قائم‌مقام معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی

۴۷۲۳۴

کد خبر 1279464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =