۱ نفر
۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
موگرینی از بغداد چه می‌خواست؟

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به عراق سفر کرده است با مقامات این کشور درباره منطقه و ایران گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  "محمد حکیم" وزیر خارجه عراق در دیدار با "فدریکا موگرینی" مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این که مذاکره بهترین راه پایان دادن به تنش ها در منطقه است، تاکید کرد که خاورمیانه آماده و پذیرای جنگی جدید نیست.

به گزارش پایگاه خبری "اخبار العراق"، وزیر خارجه عراق روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با موگرینی گفت که مبارزه با گروههای تروریستی در منطقه هنوز پایان نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد که عراق نباید به میدان جنگ بحران کنونی در منطقه تبدیل شود، بلکه باید در کنار کشورهایی چون کویت و عمان در حل آن نقش داشته باشد.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با تاکید بر اینکه مذاکره بهترین راهکار برای حل تنش‌ها در خاورمیانه است، تاکید کرد که اتحادیه اروپا از پیشنهاد عراق برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای در این باره حمایت می‌کند.

موگرینی که دیروز در رأس هیأتی وارد بغداد شد، با "برهم صالح" رئیس‌جمهوری، "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر، حکیم وزیر خارجه و "محمد الحلبوسی" رئیس مجلس عراق دیدار و گفت و گو کرد.

سفر مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به این کشور در شرایطی صورت گرفت که طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی برای آرام کردن اوضاع در منطقه خلیج فارس در پی تشدید تنش‌ها میان تهران و واشنگتن تلاش می‌کنند.

در همین باره وزارت خارجه عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای درباره دیدار الحکیم و موگرینی اعلام کرد: دو طرف بر لزوم کاهش تنش‌های فعلی در منطقه و پایبندی به تعهدات خود درباره برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: در دیدار موگرینی و الحکیم روابط عراق و اتحادیه اروپا، اهمیت تقویت همکاری‌های دو طرف در تمامی زمینه‌ها، اولویت‌های همکاری میان دو طرف، تقویت دوستی‌ها و نیز همکاری در زمینه مبارزه با داعش بررسی شد، دو طرف گفت‌وگوهای بسیاری درباره آخرین تحولات منطقه داشتند و موگرینی از همکاری‌های عراق در جنگ علیه تروریسم و فداکاری‌های نیروهای عراقی تقدیر کرد و گفت: از تلاش‌های عراق برای مقابله با تمامی انواع تفکرات تروریستی حمایت می‌کنیم.

طبق بیانیه وزارت خارجه عراق دو طرف توافق کردند، توافق‌نامه همکاری که در اوت ۲۰۱۸ وارد فاز اجرایی می‌شود، برای تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های حقوق بشر، اقتصاد، انرژی، امنیت، حمل و نقل و محیط زیست باشد.

همچنین عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز در دیدار با موگرینی از اروپا خواست در راستای حمایت از عراق در مرحله پساداعش، با این کشور روابط خوبی داشته باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، عبدالمهدی گفت: عراق اتحادیه اروپا را شریکی مهم و اصلی برای خود می‌داند و به دنبال جذب سرمایه‌های اروپایی و افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است.

او در ادامه از کشورهای بزرگ خواست عراق را براساس واقعیات موجود و به عنوان کشوری که به تازگی از جنگ‌ها رها شده و به شکلی قدرتمند و سازنده روبه پیشرفت است و نه به عنوان کشوری که سال‌ها از ثبات برخوردار بوده، ارزیابی کنند.

او گفت: باید ملاک‌های اجرایی در رتبه‌بندی روابط بین‌المللی درباره عراق به عنوان کشوری که پس از جنگ‌های طولانی ثبات یافته بررسی شوند به همین دلیل به نوعی توجه مثبت نیاز است.

موگرینی تاکید کرد: عراق شاهد گذار بزرگی به سوی شرایط بهتر بوده و هدف اصلی از سفرم به عراق تاکید بر حمایت سیاسی، معنوی و پولی اتحادیه اروپا از عراق است.

مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: عراق یکی از بهترین شرکای اتحادیه اروپاست.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز در کاخ السلام در بغداد میزبان موگرینی بود.

رئیس جمهوری عراق در این دیدار بر اهمیت استفاده از تجربه‌های کشورهای اروپایی در زمینه بازسازی شهرهای آزاد شده تاکید کرد و گفت: همکاری‌ها میان دو طرف برای دور کردن مردم منطقه از پیامدهای جنگ‌ها ضروری است و هماهنگی و رایزنی با اتحادیه اروپا درباره مسائل و تحولات موجود اهمیت دارد.

او همچنین گفت: استفاده از تجربه‌های اروپا در بازسازی شهرهای آزاد شده و حمایت از عراق برای کمک به آوارگان و ایجاد فضاهایی ایمن برای آنها و نیز مشارکت اتحادیه در طرح‌های عمرانی، خدماتی و انسانی اهمیت دارد.

موگرینی نیز در دیدار با برهم صالح ضمن تقدیر از پیشرفت به وجود آمده در عراق بر حمایت کشورهای اروپایی از ثبات و سیاست‌های عادلانه کشورهای منطقه تاکید کرد و گفت: همکاری ما با عراق برای دستیابی به اهداف تعیین شده در کنفرانس سال گذشته در کویت ادامه دارد.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز در دیدار با موگرینی با تاکید بر رویکرد پارلمان برای تقویت روابط خود با کشورهای اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا و دیگر پارلمان‌های کشورهای عضو گفت: دیپلماسی پارلمانی برای تقویت روابط میان کشورها اهمیت دارد. عراق به حمایت اتحادیه اروپا و جامعه جهانی نیاز دارد.

الحلبوسی افزود: امروز عراق پس از پیروزی بر تروریسم برای ایجاد روابط مستحکم و متعدد در شرایط بهتری قرار دارد و رویکرد دولت و پارلمان عراق آغاز روابط با کشورهای عربی، منطقه و جهان در تمامی زمینه‌هاست.

310 310

کد خبر 1279480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =