۴ گام مدیریت فروشگاه اینترنتی از خانه

خب احتمالا تا اینجای تحقیقات و مطالعاتتان به این نتیجه رسیده اید که بهتر است شما هم ایده فروش آنلاینتان را عملیاتی کنید

و یا احتمالا طراحی سایت فروشگاهی را پیاده سازی کرده اید. خبر تامل برانگیز آنکه تازه شما از یک ایده صفر تقریبا به مرحله ای بین یک و دو از ده رسیده اید. خبر خوب آنکه الان شما صاحب فروشگاهی هستید که دروازه ورود شما به دنیای مدیران و مدیریت یک کسب و کار است. آقای مدیر/ خانم مدیر فروشگاه آماده است تا شما آن را برای یک فروش موفق و جهش در بازار مدیریت کنید. خبر خوب دیگر آنکه نیازی نیست شال و کلاه کنید، در گرمای تابستان و سرمای زمستان ماشین را روشن کنید یا با تاکسی و مترو به محل فروشگاه بروید و ساعت ۷ صبح کرکره فروشگاه را بالا بکشید، پشت میز مدیریتتان بنشینید و منتظر وورد تک تک کارمندان و مشتریان باشید. شما از همین جایی که الان نشسته اید و مقاله را می خوانید و یا حتا از توی خانه، می توانید فروشگاهتان را مدیریت کنید. به عبارتی مدیریت آسان فروشگاه اینترنتی از خانه.

اما برای شروع چه باید کرد پس با ما همراه باشید.

  1. پیش از راه اندازی فروشگاهتان آموزش ببینید.

اگر سایت شما آماده است و هنوز با ووکامرس یا وردپرس کار نکرده اید، باید ابتدا از کسی که سایت را برای شما طراحی کرده و یا هر کس دیگری که در این حوزه فعالیت دارد بخواهید تا اصول اولیه طراحی سایت وردپرس را به شما آموزش دهد و با مسائل کلی و امنیتی یک سایت فروشگاهی آشنا شوید.  
کمترین مواردی که در زمینه مدیریت سایت فروشگاهی باید بیاموزید عبارتست از:

  • کار با بخش مدیریتی سایت
  • مدیریت سفارشات
  •  ایجاد محصولات جدید
  1. در مورد اصول تجارت الکترونیک مطالعه کنید.

تجارت الکترونیک همان معاملات روزمره ما در فضای کار و دنیای واقعی است که به جای دفتر کار، شرکت و فروشگاه فیزیکی در بستر اینترنت در جریان است. مثل هر تجارت دیگری اصول و قواعدی دارد که عدم اطلاع از آن و یا بی توجهی به آن نه تنها کسب و کار آنلاین شما را تحت تاثیر می گذارد بلکه در دنیای پر تلاطم تجارت الکترونیک از گردنه رقابت خارج می شوید. پس قبل یا همزمان با طراحی فروشگاه اینترنتی خود در این مورد نیز مطالعه کنید و سواد تجارت الکترونیک خود را افزایش دهید.

به طور خلاصه موضوعاتی که شما در یک طراحی فروشگاه آنلاین در حوزه تجارت الکترونیک با آن مواجه هستید عبارتند از:

- ارائه محصول

- شیوه های پرداخت

- قوانین مالیاتی

- اخذ مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح و دولتی

- حمل و نقل و لجستیک

  1. خط مشی مدیریت فروشگاه اینترنتی را تعیین کنید.

برای مدیریت فروشگاه خود از هر جایی که هستید شما نیاز به یک برنامه منسجم و مشخص دارید که قبل از راه اندازی آن باید به آن فکر کرده باشید و حداقل شمای کلی آن برای شما واضح و مشخص باید. در این راه یا باید یک مدیر سایت استخدام کنید یا خود شما به این امور بپردازید و آن را رتق و فتق کنید. از وظایف مدیر سایت می شود به موارد زیر اشاره کرد که البته فقط محدود به این موارد نیز نمی شود و با توجه به فعالیت و زمینه کاری شما میتواند کمتر یا گسترده تر شود.

- مدیریت محتوای سایت و بررسی عناوین صفحات و انطباق آن با نیاز مشتری و صحت لینک های موجود در سایت

- بررسی شرایط وضعیت سرور سایت از نظر کارکرد صحیح، سرعت و ترافیک آن

- بررسی شاخص های فروش (KPI)

- بررسی و رفع اشکالات فنی سایت

- روزنگاری فعالیت ها، مشکلات، پیشرفت ها

- مدیریت محتوای سایت از نظر سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو

- گرفتن آمار بازدیدکنندگان، نرخ تبدیل سایت، محصولات پرفروش و کم فروش

- ایرادیابی صفحاتی که کاربر پس از وارد شدن به آن از سایت خارج می شود.

- ایجاد فرم نظر خواهی در مورد رضایت کاربران از موارد مختلف سایت.

- ارائه گزارشات دوره ای به بازدیدکنندگان در باره عملکرد سایت

- به روز کردن اطلاعات و صفحاتی که از تاریخ تولید آنها زیاد گذشته است

- پاسخگویی به سووالات کاربران و تشکر از باز خوردهای آنها

- تهیه بانک اطلاعاتی و آرشیو از فعالیت ها و کاربران سایت

- و …

بعلاوه شما نیاز به یک برنامه مدون مدیریتی نیز دارید که توضیح آن از حوصله این مقاله خارج است.

  1. گام آخر مدیریت طراحی سایت فروشگاهی از خانه 

تا اینجا خواندید که مدیریت یک سایت فروشگاه اینترنتی نیاز به مهارت برنامه ریزی و مدیریت منابع دارد تا یک دفتر کار. پس تمرکز خود را بر روی مطالعات در حوزه نحوه مدیریت استراتژیک فروشگاه بگذارید و گام چهارم که مربوط به انتخاب درست یک تیم حرفه ای در راه اندازی سایت فروشگاهی و آموزش­های لازم است را به همیار توسعه بسپارید و از راه اندازی مطمئن و آموزش های موثر مربوط به مدیریت سایت تیم حرفه ای و کارکشته همیار مطمئن باشید. همیار توسعه علاوه بر طراحی سایت فروشگاهی شما، آموزش­های لازم بخش مدیریت سایت را نیز سریع، کوتاه و موثر به شما خواهد داد تا با خیال راحت از هر کجا که هستید سایت خود را مدیریت کنید و از تجارت در دنیای الکترونیک لذت ببرید.

مدیریت آسان سایت فروشگاهی از خانه با تیم همیار توسعه آسانتر و لذتبخش تر می شود. برای مشاوره رایگان درنگ نکنید همین حالا گوشی تلفن را بردارید و با مشاوران همیار توسعه تماس بگیرید.

۲۱۲۱

کد خبر 1279590