باز هم از خراسان کلید می‌خورد؛ باد می‌کارند،‌ غافل از آن که آیا این بار هم فقط طوفان درو خواهند کرد؟

به گزارش خبرآنلاین، آمدن رییس جمهور به حال من تاثیری ندارد. –خرج روزانه ام را نمی توانم دربیارم. –به خاطر گرونی نمی توانم جهیزیه درست کنم. –اگر انتظاری داشته باشیم، برآورده نمی کنند. –شعارهایی که دادند برآورده کنند. –نتوانستند کاری بکنند. –دوتا مدرک داشته باشی و بیکار باشی؛ به داد اشتغال برسید.- کرایه خانه ها چه وضعیتی است؟ و ...
تبلیغاتی که به همگرایی، همیاری و تعاون، دنبال واگرایی، و گسیختگی است.

 مجموع سخنان بالا، در کلیپ تهیه شده در دو رسانه فارس و تسنیم، در شرایط تحریم های کمرشکن، که هر روز برای ایران ماجرایی رخ می دهد، گویی نمکی است بر زخم ناسور ایرانیان. گزارش هایی غیرحرفه ای،‌و به طور کامل، یکسویه. بدون اظهار نظری از سوی مسئولان. اما چرا این گونه که ایران در چندین جبهه در معرض تهدیدهای جدی قرار دارد، آشکارا به تهدید منافع ملی اقدام می کنند،‌ موضوعی که در زمان امام راحل (س) به وقوع پیوست و توزیع روزنامه ای که علیه مدیریت موفق نخست وزیر جنگ، می نوشت و به جناح تندرو تعلق داشت، در جبهه های جنگ،‌ممنوع شد.

عملکرد تندروها در دوره گذار به سوی توسعه پایدار، همواره تخریبی بوده است. مطالعات زیادی بر روی کشورهای در حال گذار، نشان می دهد که نیروهای تندرو که اغلب منابع را به صورت انحصاری در اختیار دارند و حتی در زندان هم می توانند برای مسئولات مشکلات عدیده فراهم کنند، آراء مردم را تزیینی تلقی کرده و پس از رای آوری نیروهای میانه رو، با انواع تهمیدات در نظر گرفته شده، سد راه توسعه اقتصادی،‌اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می شوند. تا جایی که مردم به ستوه آمده، از مسوولان ناامید شده و از صندوق انتخابات قهر کنند، و زمینه برای برگزاری انتخابات حداقلی،‌و تصرف قدرت برای طرف مقابل فراهم شود.

آیا در ایران هم چنین پدیده‌ای در حال رخداد است؟

زمانی که تندروها می خواستند مشهد را در برابر تهران علم کنند،‌ مهترین خطای استراتژیک آنان ظهور و بروز یافت؛ می توان جمعی را به خیابان ها کشاند، اما همواره سمت و سوی شعارهای آنان را نمی توان کنترل کرد. نسیم دوقطبی کاذبی که طوفان آفریند،‌هم اکنون با کلیپ های تصویری فارس و تسنیم، در حال آبیاری است. رویکرد تدوین کنندگان کلیپ های فارس و تسنیم همان رویکرد صدا و سیما در تدوین گزارش های خبری هستند. گویی صدا و سیما، فارس، و تسنیم، سه روح هستند در یک جسم. این رسانه ها هیچگاه مطرح نمی کنند که چرا در ۴ ساله نخست ریاست جمهوری روحانی، وضعیت معیشت مردم، به سامان رسید و ناگهان در چهارساله دوم همه چیز به هم ریخت؟ آیا این گونه نبود که در دوره نخست نظام یکدست برای توافق برجام به نتیجه واحدی رسیده بود، و در دوره دوم انشقاق به وجود آمده برای ادامه آن، شیرینی آن را از کام مردم گرفت؟

هرچند وضعیت سخت کنونی بر مردم بیشترین فشار را وارد می کند، چرا اعلام نمی شود که سیاست تقابل با جهان، و ترویج آن که توسط فارس و تسنیم ترویج می شود، وابسته به کدام جناح است؟ آیا تندروها سیاست تقابل با جهان را در ایران نمایندگی نمی کنند؟

ولی نکته مهمتر این است که در همین شرایط سخت، چرا رسانه های مذکور به گونه ای اقدام به تهیه گزارش می کنند که گویی دولت در استان خراسان شمالی، وعده هایش را به سرانجام نرسانده و این استان، در برنامه های عمرانی از جایگاهی برخوردار نیست؟

گزارش تعداد واحدهای تولیدی و خدماتی ایجادی در استان خراسان شمالی از ابتدای دولت تدبیر و امید تا کنون حاکی است که در بخش های صنعت،‌معدن، کشاوری(واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی) و خدماتی و گردشگری، با سرمایه گذاری ۱۷ هزارو ۹۸۰ میلیارد ریال، منجر به ایجاد ۶۰۵ واحد خدماتی و تولیدی و اشتغال پایدار برای پنج هزار و ۵۰۶ نفر شده است. میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی و خدماتی،‌در مجموع به مبلغ هفت هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان بوده است.  

اما تسنیم و فارس که به راحتی به آمارهای مذکور دسترسی دارند، نمی دانند که  گزارش های مربوط به آخرین وضعیت تفاهمات سفر ریاست جمهوری به استان خراسان شمالی در خرداد ۱۳۹۴ نیز حاکی است که در این سفر از ۲۶ طرح و پروژه با اعتبار ۶۲۵۰ میلیارد ریال برای سال های ۹۴ و ۹۵، در بخش های حمل و نقل، بهداشت و درمان، منابع آب، عمران شهری، ورزش، آموزش، گردشگری، امورقضایی، صنعت و معدن و کشاورز، ۱۳ طرح صددرصد به اتمام رسیده است. این طرح ها شامل بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی بجنورد، بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی شیروان، بخش سوختگی بیمارستان امام علی (ع) بجنورد، سد و شبکه آبیاری غلامات، ساختمان اداره کل استاندارد، آزمایشگاه مرجع استاندارد، ساختمان ثبت اسناد شیروان، تکمیل استادیوم ۱۵ هزار نفری بجنورد، آبیاری تحت فشار، کمپینگ گردشگری جاجرم، کمپینگ گردشگری فاروج، تبدیل مدارس تخریبی خشتی و گلی به مدارس تازه ساز و استاندارد، و تکمیل مجموعه ورزشی کارگران جاجرم. علاوه براین از ۲۶ طرح مذکور، ۹ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد، و تنها ۳ طرح با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۶۰ درصد و یک طرح با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰ درصد (آبرسانی به شهر آشخانه) همراه بوده است.

علاوه بر میزان عملکرد در دوره مذکور، در باره میزان سرمایه گذاری، مشارکت و تامین مالی طرح ها و پروژه های اقتصادی توسط سازمان ها، شرکت ها، و بانک ها در جلسه سرمایه گذاری و توسعه استان خراسان شمالی (تیر ۹۸) حاکی است، در بخش صنعتی، کشاورزی، اقتصادی، گردشگری، معدنی، زیربنایی، صنایع دستی، و خدمات، در ۱۲۰ طرح مبلغ ۱۰ هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان، اعلام آمادگی شده که میزان سرمایه گذاری ارزی آن ها به تفکیک، ۶۳۸ میلیون دلار، ۱۵۴ میلیون یورو، و ۹۱ میلیون درهم بوده است.

میزان سرمایه گذاری به ترتیب اهمیت و اولویت، در صنعت ۳۲ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال، کشاورزی ۳۱ هزارو ۸۱۳ میلیارد ریال، زیر بنایی ۱۶ هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال، و گردشگری ۱۰ هزارو ۶۰۰ میلیارد ریال است. پس از تحقق اهداف دور نخست سفر ریاست جمهوری به استان خراسان شمالی که به طور عملی منتهی به ایجاد اشتغال برای پنج هزار و ۵۰۶ نفر شد، انتظار می رود تحقق برنامه های دور دوم،‌ هزاران نفر دیگر را به بازار اشتغال هدایت کند.

آمارهای بالا، حاصل دسترنج و تلاش مردم و مسئولان این سرزمین است، زمانی که با لطایف الحیل برخی دنبال آن هستند که کفران نعمت شده، و تلاش ها از دید افکار عمومی پنهان بماند، و به جای تقدیر، با توجه به شرایط سخت کنونی تحریم ها، دنبال مقصر تراشی و قطبی سازی فضا هستند، بی تردید باید منتظر آن باشند که شعله های سیاست هایشان، ابتدا به ساکن،‌دامن خودشان را بگیرد ان گونه که در دی ۹۶ نیز چنین شد.

۲۷۲۱۷

کد خبر 1279649

برچسب‌ها