تازه‌ترین اظهارات هانت درباره توقیف نفتکش ایران

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه انگیس ضمن اشاره به اهمیت حفظ برجام، مواضعش را درباره توقیف کشتی ایرانی در جبل‌الطارق تکرار کرد.

به گزارش روزنامه گاردین، جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس پیش از برگزاری نشست اتحادیه اروپا گفت: خاورمیانه یکی از بی‌ثبات‌ترین منطقه‌ها در جهان است اما اگر کشورهای مختلف به تسلیحات هسته‌ای مجهز شوند، این یک تهدید علیه موجودیت برای بشر ایجاد خواهد کرد. من هر کاری که بتوانم انجام خواهم داد تا از رخ دادن این جلوگیری کنم.

هانت درباره توافق هسته‌ای اظهار کرد: من در حالی که هر کاری برای حفظ توافق هسته‌ای و تلاش در راستای ترغیب ایران برای بازگشت به پایبندی [به تعهدات توافق هسته‌ای] انجام می‌دهیم، به مدیریتی که انگلیس به همراه فرانسه و آلمان نشان داده تکیه خواهم کرد.

وی با اشاره به توقیف کشتی حامل سوخت گریس ۱ در جبل‌الطارق گفت: همان‌طور که این آخر هفته به ایرانی‌ها گفتم، توقیف گریس ۱ یک اقدام از سوی جبل‌الطارق در زمینه تحریم‌های اتحادیه اروپا برای سوریه بود. باید اقدامی می‌شد، و این هیچ ارتباطی به تعلق نفت [این کشتی حامل سوخت] به ایران نداشت.

 با توجه به اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس، وی روز شنبه نیز با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت‌وگویی تلفنی با محوریت کشتی گریس ۱ داشت.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس در تماسی تلفنی با محمدجواد ظریف با تاکید بر حق ایران بر صادرات نفت خود و با ابراز نگرانی از افزایش تنش‌ها در منطقه، ابراز امیدواری کرد که نتایج بررسی‌های حقوقی و قضائی در جبل‌الطارق موجب رهاسازی هر چه زودتر نفتکش گریس وان که حامل نفت ایران بود، شود.

در این گفت‌وگوی تلفنی، وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر غیرقانونی بودن تحریم‌های نفتی آمریکا، گفت: جمهوری اسلامی ایران به صادرات نفت خود در هر شرایطی ادامه خواهد داد.

ظریف با اشاره به مقصد قانونی نفتکش گریس وان در شرق مدیترانه، افزود: اتحادیه اروپا که همواره مخالف اعمال فرا سرزمینی تحریم‌های آمریکا بوده است، نمی‌تواند خود به چنین اقدامی مبادرت ورزد و دولت انگلیس باید سریعاً نسبت به پایان توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی، تمهیدات لازم را به عمل آورد.

310311

کد خبر 1279813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  2 0
  روباه پیر تصور دیگه ای داشته اما فهمیده که با این غلط کاریش باید با ناو کشتیهای تجاریش را ...که این کار برای همیشه ممکن نیست و حالا میخواد یه جوری ایران را راضی کند ولی نباید به همین سادگی رهاش کنند تا دیگران نتوانند چنین غلطی ....
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  0 0
  نفهم جان بفهم که این روش توقیف کشتی در آبهای بین المللی توسط دولت ها کاری خطرناک است. پس فردا چطور می خوای با دزدان دریایی مبارزه کنی وقتی خودت همچو کاری می کنی؟
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  1 0
  اگر تا بيست و چهار ساعت ديگه نفت كش را با زبان خوش ول نكني استوار مختاري و شمس بهمراه مستشار مايلي كهن دودمان سلطنتي ات را بر باد ميدن خود داني