روایت دیگر از پرونده نماینده‌ای که برای چند ساعت در اوین زندانی شد

خانه ملت نوشت: سخنگوی هیات رئیسه مجلس، گفت: مسعود پزشکیان نایب رئیس و رئیس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان موظف به پیگیری پرونده محمد عزیزی نماینده ابهر شده است، وی این گزارش را باید هفته آینده به هیأت رئیسه ارائه کند.

اسدالله عباسی در توضیح پیگیری‌های هیأت رئیسه درباره‌ پرونده محمد عزیزی نماینده ابهر که چند روز پیش برای ساعاتی در زندان اوین بازداشت شده بود، گفت: قرار شد در این باره آقای پزشکیان با رئیس قوه قضائیه جلسه‌ای داشته باشد تا درباره‌ صحت و سقم و کم و کیف پرونده اطلاعاتی را کسب کرده و گزارشی را هفته آینده به هیأت رئیسه ارائه کند.

نماینده مردم املش و رودسر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این جلسه با این هدف برگزار خواهد شد که اگر خدای نکرده موضوعات مشابه رخ داد، نحوه برخورد قوه قضائیه مشخص شود در جلسه نایب رئیس مجلس با رئیس قوه قضاییه هم معلوم می‌شود که منشأ و پایه‌ این کار از کجا شروع شده و نحوه برخورد قوه قضائیه با این نماینده چطور بوده است.

وی افزود: در این گزارش همچنین مشخص می‌شود که اشتباهی از سوی قوه قضائیه رخ داده یا نماینده مجلس خطایی داشته است لذا بررسی پیرامون نحوه برخورد و بازداشت و آزاد کردن نماینده انجام می‌شود.

بازداشت عزیزی به هیات رئیسه اطلاع داده نشده بود

عباسی در پاسخ به این سوال که آیا یک نماینده از بازداشت مصونیت دارد یا خیر؟ گفت: نماینده مصونیت دارد زیرا نماینده فرار نمی‌کند و در اختیار است از این رو نباید با نماینده همچون تبهکار برخورد شود. از این رو نباید آقای عزیزی  بازداشت می‌شد چون او به عنوان یک نماینده مصونیت دارد. البته که قبل از بازداشت او به هیأت رئیسه هم اطلاع نداده بودند و وقتی که بازداشت شد، آقای رئیسی در سفر بود و رئیس مجلس نمی‌توانست با او ارتباط برقرار کند. در نهایت ارتباط برقرار و آقای عزیزی هم آزاد شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: هر کدام از نمایندگان باید پاسخگوی رفتار و عملکردشان باشند ولی نباید دادستانی بدون در نظر گرفتن شأن و مسئولیت نماینده برخورد قضائی کند. منظور از مصونیت هم در مورد نحوه برخورد با نماینده است که باید در چارچوب قانون باشد. قطعاً در صورت احراز جرم باید برخوردهای لازم صورت گیرد اما این نوع برخورد قبل از احراز جرم درست نیست.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز علت بازداشت نماینده ابهر به هیأت رئیسه گزارش نشده است، گفت: نماینده ابهر با قرار وثیقه‌ حضور در دادگاه آزاد است اما ایشان در نهایت باید پاسخگو باشد و ما در موضوع دادگاهی بحثی نداریم.

۲۷۲۱۵17

کد خبر 1279941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =