اعتراض وزیر علوم به محقق نشدن ۴۰ درصدی اعتبارات وزارت علوم در سال ۹۷

خانه ملت نوشت: داداشی نماینده آستارا در جریان سوال خود از غلامی وزیر علوم از پاسخ های وی قانع شد.

منصور غلامی در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال ولی داداشی نماینده مردم آستارا در رابطه با وضعیت رفاه دانشجویان دکترا گفت: ما در دهه گذشته رشد قابل توجهی در توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور داشتیم به طوری که دوره‌های ارشد و دکترا در این سال‌ها دایر شده، حال دوره دکترا موتور محرک برای رشد علمی در کشور است و ظرفیت‌ بالایی برای ما محسوب می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تأمین امکانات رفاهی برای دانشجویان به ویژه دانشجویان دوره دکترا صورت داده، حال این امکانات از منابع مختلف تأمین می‌شود، عمده این اعتبارات در اختیار صندوق رفاه دانشجویی قرار گرفته که این منابع از ردیف‌های اعتباری قوانین بودجه سالیانه اخذ می‌شود.

وی افزود: متأسفانه در سال 97 از اعتبارات مصوب در قانون بودجه حدود 40 درصد محقق نشد که این میزان حدود صد میلیارد تومان بوده است، این به معنای آن است که صندوق رفاه دانشجویی به جز دریافت شهریه‌ها،اعتباری برای هزینه‌کرد ندارد مگر این ردیف‌های بودجه‌ای که باید محقق شود.

غلامی گفت: در سال گذشته صندوق رفاه دانشجویی از مجموع 640 میلیارد تومان درآمد عمومی حدود 206 میلیارد تومان را صرف پرداخت تسهیلات به دانشجویان دکترا کرده است که این میزان حدود 35 درصد از منابع صندوق است اما نسبت دانشجویان دکترا به کل دانشجویان حدود 6 درصد بوده، همچنین حدود 503 میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دوره دکترای روزانه داده‌ایم که با توجه به فرصت 3 ساله، این اعتبارات به زودی برنمی گردد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: همچنین در سال‌های 95 و 96 کمک‌های بلاعوض به دانشجویان دکترا پرداخت شد اما به دلیل عدم تأمین اعتبارات این روند متوقف شد، از طرف دیگر بر اساس آمارها در بحث ارائه تسهیلات وزارتخانه حدود 21 هزار نفر را تحت پوشش قرار داد که این حجم از خدمات صندوق رفاه با تکیه بر کمک دولت و هم افزایی و استفاده از منابع بانکی محقق شد که این مسئله در سوابق عملکردی وزارت علوم یک اقدام قابل توجه است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در بحث پرداخت تسهیلات ویژه دانشجویان دکترا نیز باید بگویم که در سال97 حدود 157 میلیارد تومان وام ویژه به این افراد پرداخت شد که نسبت به سال 94 حدود 800 درصد رشد داشت. همچنین در شرایط کنونی دانشجویان دکترا می‌توانند از 19 نوع وام استفاده کنند که این به جز تسهیلات تحصیلی ماهانه و وام‌های ضروری است. همچنین مبلغ تسهیلات شهریه دانشجویان دکترا با توجه به افزایش هزینه‌ها در سال 97 به 3.5 میلیون تومان افزایش یافت که این مسئله از مهرماه سال جاری قابل اجرا است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: از طرف دیگر با وجود کمبود ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی، خوشبختانه دانشجویان دکترا در این رابطه در اولویت قرار دارند و بر اساس آمارها 75 درصد از این دانشجویان در خوابگاه‌ها اسکان داده شده‌اند و مابقی متقاضیان از وام‌های ودیعه استفاده می‌کنند البته ما در تأمین خوابگاه دانشجویان متأهل با مشکلات و کمبودهایی روبه‌رو هستیم که سعی شده در این عرصه از ظرفیت خیرین و ظرفیت بودجه سال 98 استفاده شود.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس آمارها در سال 97 حدود37 میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به دانشجویان داده شد که از این میزان حدود 13.5 میلیارد تومان سهم دانشجویان دکترا بوده، همچنین تمام دانشجویان دکترا از خدمات تغذیه ارزان قیمت استفاده می‌کنند و دولت در این رابطه اعتباراتی از جمله اعتباری حدود 800 میلیارد تومان و 400 میلیارد تومان اختصاص داده تا غذاها با قیمتی حدود هزار تا دو هزار تومان به دانشجویان ارائه شود.

غلامی ادامه داد: صندوق رفاه دانشجویی خوشبختانه اعتباری بالغ بر 120 میلیارد تومان برای تجهیز و بسترسازی سراهای رفاه دانشجویی هزینه کرد، همچنین بر اساس گزارش‌های سال‌های 95، 96 و 97 در مورد ارتقاء خوابگاه‌های دانشجویی، اقدامات خوبی در بحث سرمایه‌گذاری در این رابطه صورت گرفته است.

در ادامه سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در توضیح جریان رسیدگی این کمیسیون به سوال نماینده مجلس از وزیر علوم، گفت: موضوع سوال درباره دلیل عدم ارائه خدمات رفاهی مناسب به دانشجویان دکتری بود که در اجرای ماده 207 آئین نامه داخلی مجلس این سوال در دستور رسیدگی کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار گرفت.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نماینده سوال کننده و وزیر علوم در جلسه ای با حضور اعضای کمیسیون حاضر شدند و سوال و جواب مطرح شد که به علت عدم اقناع نماینده سوال کننده از پاسخ های ارائه شده وزیر، کمیسیون سوال را ملی تشخیص داد و جهت اعلام وصول به صحن علنی ارسال کرد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس نیز در انتهای جریان رسیدگی سوال از وزیر علوم، گفت: حق بیمه تمام قراردادها با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها پرداخت شده و اگر لیست بیمه ارائه نشود، در حق دانشجویان اجحاف شده است که وزیر علوم باید به این موضوع رسیدگی کند.

۲۳۵۲۳۸

کد خبر 1280007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =